Sunki parazitinė liga – trichineliozė
Rudenį prasideda aktyvus medžioklės sezonas, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (toliau – Panevėžio departamentas) atkreipia dėmesį į vieną sunkiausių žmonių helmintozių – trichineliozę.
Liga pasireiškia įvairiais požymiais
Žmonės trichinelioze užsikrečia valgydami žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą trichinelių lervomis užkrėstą naminių bei laukinių gyvūnų mėsą. Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 3 iki 45 dienų (dažniausiai 10-25 dienas). Ligos pradžioje, praėjus 1-2 dienoms po užsikrėtimo, kai kirmėlės yra žarnyne, skauda pilvą, kyla šleikštulys, žmogus gali vemti, viduriuoti, jausti silpnumą, gali pakilti temperatūra. Praėjus 2-8 savaitėms po užsikrėtimo, kai lervutės patenka į kraują ir pradeda migruoti, pradeda skaudėti galvą, atsiranda šaltkrėtis, kosulys, veido ir akių pabrinkimai, akių junginės uždegimas, raumenų skausmai, odos bėrimas, viduriavimas, pakyla temperatūra. Esant sunkiai ligai gali vystytis plaučių uždegimas, širdies nepakankamumas, neurologiniai simptomai (mieguistumas, apatija ar susijaudinimas). Esant lengvai infekcijai, ligos simptomų gali ir nebūti. Vaikams dažniau nei suaugusiems trichineliozės eiga būna lengva (trumpam pakyla kūno temperatūra, šiek tiek skauda raumenis, truputį patinsta audiniai).
Praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruoti 38 trichineliozės atvejai, kur sergamumo rodiklis siekė 0,13 atv./10 tūkst. gyv. Panevėžio apskrityje trichineliozės atvejų nebuvo registruota.
Tikrinti kiaulių ar šernų skerdieną dėl trichineliozės
Namų ūkiuose užaugintų kiaulių mėsą ar sumedžiotų šernų skerdieną reikia ištirti dėl trichineliozės. Trichinos labiausiai paplitusios diafragmos, liežuvio ir tarpšonkauliniuose raumenyse. Reikia nupjauti gabaliuką (apie 100 gramų) tiriamo gyvūno raumenų ir pristatyti į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratoriją. Tik gavus neigiamą atsakymą galima naudoti mėsą maistui. Taip pat svarbu nepirkti nelegaliai pardavinėjamos mėsos.
Mažiau pavojinga valgyti troškintą ar virtą mėsą
Aukštoje temperatūroje trichinelės žūna gana greitai, jei karštis jas paveikia tiesiogiai. Kai patiekalams ruošti naudojami dideli mėsos gabalai, juose esančios lervos nepakankamai paveikiamos temperatūros ir mėsos viduje gali likti gyvybingos. Taip pat trichinelės išlieka gyvybingos, jei mėsa rūkoma, sūdoma ir panašiai.
Laikytis higienos reikalavimų
Žaliai ir virtai mėsai reikia naudoti atskiras pjaustymo lenteles, po žalios mėsos malimo mėsmalę gerai išplauti, nuplikinti karštu vandeniu, nusausinti ir tik tuomet naudoti kitų produktų malimui.
Graužikai – pagrindiniai trichineliozės platintojai gamtoje
Pelės, žiemai subėgdamos į tvartus, gali pernešti trichineliozę nuo laukinių gyvūnų naminiams ir atvirkščiai, todėl būtina reguliariai naikinti graužikus. Kiaules gali užkrėsti ir medžiotojai, jas šerdami žaliomis medžioklės laimikių atliekomis, kurios gali būti užkrėstos trichinelėmis. Sumedžiotų arba kritusių laukinių plėšrūnų, graužikų, valkataujančių šunų ir kačių lavonus reikia sudeginti arba giliai užkasti, kad jų nesuėstų kiaulės ar kiti laukiniai gyvūnai.