Marijampolės savivaldybės NVO taryba susipažino su socialinių paslaugų pertvarka
Marijampolės savivaldybės administracijoje spalio 26 d. įvyko Savivaldybės nevyriausybinių organizacijų tarybos ir socialinę veiklą vykdančių nevyriausybinių organizacijų atstovų išplėstinis pasitarimas-seminaras. Jo metu buvo supažindinta su pertvarka socialinių paslaugų srityje pereinant nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų. Su iki2020 m. numatytu pertvarkos vykdymu supažindino Marijampolės regiono pertvarkos proceso ekspertė Danutė Bagdanavičienė.
Ekspertė apžvelgė tris pagrindinius aspektus, pagal kuriuos siekiama pertvarkyti vaikų globos institucijas, vaikų su negalia ir suaugusiųjų su negalia institucijas. Ji pabrėžė, kokie pagrindiniai darbai turi būti nuveikti, ir ypatingai akcentavo vaikų globos institucijų pertvarkymą, globėjų ir įtėvių ruošimą bei bendruomeninių socialinių paslaugų teikimą likusiems be tėvų globos vaikams. Pagrindinis klausimas, kuris sukėlė daug diskusijų, buvo palydimosios globos paslauga besimokantiems 16–18 metų jaunuoliams, kuriems tokia globa nustatyta. Kai dėl atsiradusių problemų jaunuolis negali gyventi šeimoje, teismas jam nustato kitą globėją. Jaunuoliui gali būti taikoma iki 6 mėn. tokia paslauga bendruomeniniuose namuose. Taip pat labai svarbu skatinti profesionalių globėjų pasiruošimą.
Profesionalūs globėjai ir įtėviai jau rengiami Marijampolės socialinės pagalbos centre. Jais gali tapti tik specialius kursus išklausę asmenys. Šiuo metu tokius kursus čia lanko keturios šeimos.Marijampolės savivaldybėskatina žmones tapti globėjais ar įtėviais. Nuo2016 m. birželio 1 d., nustačius vaikui globą, jo globėjui kas mėnesį mokama iš valstybės vaiko globos išmoka 190 Eur, ir savivaldybė iš savo biudžeto remia 300 Eur. Ypatingai reikalingi profesionalūs arba vadinami budintys globėjai, kurie trumpalaikei ar iki pusės metų globai galėtų priimti iki 3 metų amžiaus vaikus.
Kita reikalinga paslauga – laikinas atokvėpis namuose, kai auginamas neįgalus vaikas. Reikalinga komanda socialinių darbuotojų, kurie galėtų pabūti su vaiku jo namuose, kai tėvai išvyksta trumpų atostogų. Tokios paslaugos savivaldybėje dar nėra.
Marijampolės savivaldybės mero pavaduotoja Irena Lunskienė reziumavo pasitarimo-seminaro rezultatus ir pasidžiaugė, kad socialinių paslaugų pertvarka pajudėjo iš mirties taško, o NVO tarybos nariai turėjo galimybę susipažinti su pertvarkos tikslais ir žingsniais. Diskusijos bus pratęstos, nes nutarta dar šiemet susirinkti vėl.
Be pertvarkos socialinių paslaugų srityje susirinkusiems NVO atstovams buvo išaiškinta teisės aktais nustatyta tvarka, pagal kurią savivaldybės turtas gali būti perduodamas panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis asociacijoms ar NVO. Asociacijos ar organizacijos turi atitikti tam tikrus reikalavimus ir pagal nustatytą tvarką atsiskaityti, kaip turtas naudojamas, ar veiklos rezultatai užtikrina naudą visuomenei ir kt.