Šiemet Marijampolės apskrityje registruoti 57 apsinuodijimo atvejai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento (toliau – Marijampolės departamentas) specialistai atlieka apsinuodijimų aplinkybių tyrimus, apie kuriuos informuoja sveikatos priežiūros įstaigos, nustačiusios ar įtarusios apsinuodijimus.
Marijampolės departamentas per 10 šių metų mėnesių Marijampolės apskrityje užregistravo 57 žmonių apsinuodijimo atvejus, 33 iš jų – vaikai (Marijampolės sav. – 12, Vilkaviškio r. sav. – 17, Šakių r. sav. – 28 atvejų). Dažniausiai apsinuodijimus sukeliančios medžiagos yra tos pačios, kurios kartojasi jau eilę metų: alkoholis ir medikamentai. Alkoholiu per 2016 m. 10 mėnesių Marijampolės apskrityje apsinuodijo 14 asmenų, medikamentais – 28. Tačiau pasitaiko ir kitų apsinuodijimo medžiagų (produktų), tokių kaip buitinės chemijos produktai (1 atvejis), techniniai preparatai (3 atvejai) bei smalkės (4 atvejai). Atliekant apsinuodijimų analizę stebima, jog kiekvienais metais pasitaiko apsinuodijimų smalkėmis. Nors apsinuodijimai smalkėmis palyginus su kitais apsinuodijimais (alkoholiu, vaistais) reti, tačiau pagal sukelto sveikatos sutrikimo kliniką labai sunkūs ir pavojingi gyvybei. Smalkėmis dažniausiai apsinuodijama garažuose, patalpose, kuriose kūrenamos krosnys, netinkamai įrengiamos šildymo sistemos.
Kaip tai įvyksta? Nepilno degimo produktai patekę į nevėdinamas patalpas, užteršia orą, kuriuo kvėpuojant ir įvyksta intoksikacija. Anglies monoksidas (smalkės) ypatingai klastingas, nes neturi nei kvapo, nei spalvos. Anglies monoksidas net 200 kartų greičiau nei deguonis jungiasi su hemoglobinu ir sutrikdo organizmo aprūpinimą deguonimi. Žmogus kvėpuoja, tačiau deguonis jo kraujyje necirkuliuoja. Dėl deguonies trūkumo žmogus pradeda dusti, pažeidžiama nervų sistema, taip pat pakenkiama kepenims, raumenims, kaulams bei kitoms žmogaus organizmo sistemoms. Apsinuodijus smalkėmis, žmogus pajunta galvos skausmą ir svaigimą bei pulsavimą smilkiniuose. Pasireiškia ir bendras silpnumas, atsiranda pykinimas, vėmimas, mieguistumas, haliucinacijos, pradeda ūžti ausyse. Galiausiai sutrinka žmogaus koordinacija, kūno oda tampa ryškiai raudonos spalvos, pirmiausia veidas, vėliau ir kitos kūno vietos, žmogus alpsta, prarandama sąmonė. Apsinuodijęs žmogus pats sau pagalbos suteikti nebepajėgia. Jei laiku nesuteikiama pagalba apsinuodijusiam smalkėmis, žmogus gali ir numirti.
Kur galima kreiptis ir kokią pirmąją pagalbą galima suteikti žmogui apsinuodijus?
Pirmiausia, jeigu žmogus blogai pasijaučia ir įtaria, kad galėjo apsinuodyti smalkėmis, reikia kuo greičiau išeiti į gryną orą. Jeigu pats nukentėjusysis išeiti negali, reikia jį išnešti į gryną orą. Atsagstykite drabužius, kad žmogui būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jau kvėpavimas sutrikęs arba žmogus nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą. Skubiai iškvieskite greitąją medicinos pagalbą arba patys vežkite į gydymo įstaigą.
Ina Kavaliauskienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyresnioji specialistė