Projektas „Kerėpla“ rieda: dangaus sodų dirbtuvės
Besilankantys ar tik stebintys Lentvario įvykius jau žino apie šį rudenį Lentvario kultūros rūmų vykdomą projektą „Lietuvių liaudies žaidimai – mūsų kultūros lobynas“ pavadinimu „Kerėpla“.
Renginių ciklas jau artėja link pabaigos. Lapkričio 6 dieną, darganotą sekmadienį, susitikome geležinkelio stoties kūrybinėje erdvėje. Lentvariečiai nepabūgo prasto oro ir apsilankė popiečio edukacijoje. Šį kartą pasinėrėme į šiaudinių sodų rišimo ypatybes.
Šiaudiniai sodai (dar vadinami: sodnas, liktorius, voras, pajonkas, reketukas, krijelis, širšuonas, karulys ir kt.) – unikalus mūsų regiono etnokultūros paveldas. Tai trapūs, trimačiai pasaulio sampratos modeliai kadaise turėję stiprią ritualinę paskirtį, paprotinę reikšmę. Šiandien tai žavi kaip ypatinga niša, o sodų tradicijas tęsia tik nedidelė saujelė tautodailininkų.
Dokumentinis filmas „Dangaus sodai“ ( 2014 m., rež. Algirdas Tarvydas ) ne tik iš antropologinės perspektyvos apžvelgia šio fenomeno istoriją, tačiau ir tampa metodine medžiaga besigilinantiems. Kalbinami etnografijos specialistai ir patys šiaudinių sodų gamintojai lengvai įvedė žiūrovus į subtilius procesus, papildė kūrybines dirbtuves, leido dalyviams stipriau įsigilinti į sodų svarbą mūsų kultūroje.
Daug elementų telpa į šiaudinio sodo gaminimo procesą – tai pasiruošimas, šiaudo ypatybių išmanymas, sistemos kūrimas. Tautodailininkė Jūratė Matuzonienė negailėjo patarimų kaip surišti savo reketuką. O pavyko visiems dirbtuvių dalyviams, laimingi bei susikaupę išėjo ir mažieji, ir suaugusieji.
Projekto rengėjas: Lentvario kultūros rūmai.
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Trakų rajono savivaldybė.