Neįgaliesiems Klaipėdoje teikiama vis daugiau socialinių paslaugų
Klaipėdoje vyko konferencija, skirta tarptautinei neįgaliųjų dienai paminėti. Joje dalyvavo su neįgaliais žmonėmis dirbančių uostamiesčio įstaigų ir organizacijų darbuotojai, Neįgaliųjų reikalų tarybos, Klaipėdos m. savivaldybės administracijos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, sveikinimo žodį tarė miesto meras Vytautas Grubliauskas. Pasak Klaipėdos m. savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos Audronės Liesytės, konferencijos tikslas – apžvelgti visas teikiamas Klaipėdos mieste socialines paslaugas neįgaliesiems ir pristatyti paslaugų plėtros galimybes.
Situaciją Lietuvoje pristačiusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Daiva Buivydaitė-Garbštienė teigė, kad kuo daugiau paslaugų neįgaliesiems ir jų šeimos nariams turi būti teikiama bendruomenėje. Laipsniškas perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų laikomas vienu iš prioritetų. Taip pat reikalinga nestandartinių socialinių paslaugų plėtra, teikiant paslaugas būtina įtraukti ir nevyriausybinį bei privatų sektorių.
Lietuvoje socialines paslaugas gauna apie 11 procentų neįgaliųjų. Pavyzdžiui, kalbant apie pagalbą į namus, skaičiuojama, kad 10 tūkst. gyventojų turėtų tekti 50 tokią pagalbą gaunančių neįgaliųjų (Klaipėdoje tenka 21,1). Kalbant apie dienos socialinę globą 10 tūkst. gyventojų turėtų tekti 12 tokią pagalbą gaunančių neįgaliųjų (Klaipėdoje tenka 7). Nors nuo normatyvų kol kas atsiliekama, situacija Klaipėdoje, lyginant su kitomis šalies savivaldybėmis, nėra bloga.
Šiuo metu Klaipėdoje gyvena 14945 asmenų su negalia (7193 suaugę, 752 vaikai, 7000 pensinio amžiaus žmonių). Per 2015 m. visų rūšių socialines paslaugas gavo 8900 asmenų , tarp jų ir neįgalieji.
Socialines paslaugas jiems teikia savivaldybės įsteigtos biudžetinės įstaigos, reikalingos paslaugos taip pat perkamos iš nevyriausybinių organizacijų, remiami įvairūs neįgaliesiems reikalingi projektai. Paramos sulaukia tokie projektai kaip pagalba į namus, asmeninio asistento paslaugos, užimtumas, savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas, socialinis taksi, vasaros stovyklos ir kt. Šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, netrukus bus pradėta teikti ir psichosocialinė pagalba, t. y. informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas, atstovavimas, psichologinė pagalba. Socialinių paslaugų teikimui užtikrinti 2016 metais iš Klaipėdos m. biudžeto skirta 3940900 eurų.
Taip pat finansuojami nevyriausybinių organizacijų projektai, skirti socialinei infrastruktūrai gerinti, organizuojamas būsto ir aplinkos pritaikymas neįgaliesiems. Per praėjusius ir šiuos metus neįgaliesiems pritaikyti 38 butai, eilėje dar laukia 69 asmenys. Stengiamasi, kad neįgaliesiems būtų pritaikyti ir socialines paslaugas teikiančių įstaigų pastatai. Netolimoje ateityje pokyčių sulauks Socialinės paramos skyriai (Vytauto g. 13 ir Laukininkų g. 19A), Klaipėdos miesto globos namai (Žalgirio g. 3A), Klaipėdos miesto nakvynės namai (Šilutės pl. 8 ir Viršutinė g. 21). Šiuo metu vyksta projektavimo darbai. Neįgaliesiems reikalingai socialines paslaugas teikiančių įstaigų ir organizacijų infrastruktūrai gerinti šiemet iš miesto biudžeto skirta 350 800 eurų.
Klaipėdoje planuojamos ir naujų senelių globos namų statybos. Nors šalyje siekiama, kad kuo mažiau neįgaliųjų gyventų globos institucijose, pasak Audronės Liesytės, Klaipėdoje dar labai trūksta vienų globos namų seneliams. Eilėje apgyvendinimo laukia 61 asmuo. Lygiagrečiai bus plėtojamos ir bendruomeninės paslaugos, paslaugos asmens namuose, vykdomi projektai kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis.
Kaip sveikintiną pavyzdį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė įvardijo Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose teikiamą pagalbą šeimoms. Čia, išplėtus teikiamų paslaugų spektrą, įsteigta „Atokvėpio“ paslauga: neįgalius vaikus auginantys tėvai savo atžalas laikinai gali patikėti specialistų globai, o patys tuo metu susitvarkyti būtinus reikalus ar tiesiog pailsėti.
Konferencijos „Socialinės paramos neįgaliesiems galimybės ir pokyčiai Klaipėdos mieste“ organizatoriai – Klaipėdos m. savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius kartu su Neįgaliųjų reikalų taryba prie Klaipėdos miesto tarybos.