Turisto rinkliava Vilniui atneštų papildomų milijonų
Šiandien Vilniaus Taryba grįžo prie diskusijų dėl vadinamosios turisto rinkliavos. Skaičiuojama, kad įvedus šią rinkliavą sostinės biudžetas per metus pasipildytų apie 2 mln. eurų, o surinktos lėšos galėtų būti skiriamos miesto patrauklumui didinti bei turizmo infrastruktūrai gerinti.
„Iš rinkliavos surinktos lėšos bus panaudotos turizmo infrastruktūros plėtrai ir turistų pritraukimui į miestą. Tokia praktika jau naudojasi daugelis Europos ir keturi Lietuvos miestai. Manau, kad tai yra labai racionalus sprendimas leisiantis padidinti miesto biudžetą, nepridedant papildomų mokesčių vilniečiams“, – sako Vilniaus tarybos narys Marius Skarupskas.
Tokia rinkliava jau seniai taikoma Amsterdame, Berlyne, Romoje bei daugelyje kitų miestų 17-oje Europos valstybių. Europoje šis mokestis svyruoja nuo 0,15 ct iki 7 Eur. Šiuo metu rinkliava už nakvynę viešbučiuose renkama Druskininkuose, Palangoje, Birštone ir Kaune.
Savivaldybės Tarybai pritarus, rinkliava būtų skaičiuojama nuo miesto svečių nakvynių skaičiaus. Nuo 2017 m. liepos siūlomas rinkliavos dydis asmeniui už suteiktą vieną nakvynę – 0,50 ct, nuo 2018 m. sausio 1 d. ketinama rinkliavos sumą didinti iki 1 euro. Kol kas pirmais metais nuo rinkliavos numatyta atleisti turistų grupes, užsakančias ne mažiau kaip 10 kambarių, mokesčių lengvatos taip pat numatomos ligoniams, vaikams iki 18 metų, neįgaliesiems ir tiems, kas ketina apsistoti Vilniuje 1 mėnesį ir ilgiau.
Statistikos departamento duomenimis, 2016 metų sausio – rugsėjo mėnesiais Vilniaus miesto apgyvendinimo įstaigos sulaukė 801 764 svečių, kurie praleido Vilniuje daugiau kaip 1,5 mln. naktų. Palyginti su 2015 metų tuo pačiu laikotarpiu, svečių skaičius išaugo 6,4 proc. Skaičiuojama, kad 2017 metais „turisto“ mokesčio būtų surinkta apie 700 tūkst. eurų, o 2018 metais ši suma išaugtų iki 2,1 mln. Eur.
Siekiant palengvinti partneriams darbą ir užtikrinti rinkliavos panaudojimo skaidrumą, Savivaldybė siūlo kuo paprastesnį rinkliavos administravimo būdą – elektroniniu būdu pildyti deklaraciją, internetinėje erdvėje nuolat pateikiant išsamias, kiekvienam vilniečiui prieinamas ataskaitas apie rinkliavos panaudojimą. Spręsti, kur bus panaudotos rinkliavos metu surinktos lėšos numatoma kartu su socialiniais partneriais.
Klausimą dar svarstys Ekonomikos ir finansų, Miesto ūkio ir Švietimo, sporto ir kultūros komitetai. Tarybai priėmus sprendimą, turizmo rinkliava įsigaliotų nuo 2017 m. liepos 1 d.