Apie mokesčius žinokime daugiau
„Kelerių metų galiu registruoti savarankišką verslą, ar gavus dovanoms nemažą pinigų sumą iš tėvų gali tekti mokėti mokesčius, ar „Kaziuko“ mugėse galiu prekiauti savo pagamintais dirbiniais, ar reikės mokėti mokesčius nuolat lošiant pokerį internete? – šių ir panašių klausimų VMI sulaukia iš jaunų žmonių, besidominčių mokesčiais. Norėdami jiems padėti, pateikiame atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.
Pastaruoju metu vis daugiau jaunų žmonių greta samdomo darbo svarsto ir kitą galimybę – patiems imtis savarankiškos veiklos. Kyla klausimas – o nuo kokio amžiaus? Kai kas galbūt klaidingai mano, kad būdamas nepilnametis jis negali įsigyti verslo liudijimo ar kitaip registruoti individualios veiklos. Taigi kaip yra iš tikrųjų?
Jei jaunimas nori pradėti savarankišką veiklą, tai gali daryti. Tačiau turi žinoti, kad asmeniui nuo 14 iki 18 metų individualią veiklą (veiklą pagal verslo liudijimą ar pagal pažymą, išskyrus įmonės steigimą) jis gali vykdyti tik su tėvų ar globėjų sutikimu. Vadinasi, asmuo nuo 14 iki 18 metų turi teisę registruoti individualią veiklą ar įsigyti verslo liudijimą tik turėdamas raštišką tėvų (įtėvių, rūpintojų) sutikimą. Yra ir kita galimybė vykdyti veiklą pagal verslo liudijimą, kai verslo liudijimą įsigyja nepilnamečio tėvai, o vaikas gali būti įrašytas į tą verslo liudijimą (tokia galimybė yra nuo 14 metų).
Kūrybingas jaunimas teiraujasi: ar galiu įsigijęs verslo liudijimą prekiauti šventinėse mugėse prekėmis, kurias pagaminau laisvalaikiu?
Norint prekiauti mugėje savo pagamintomis prekėmis, reikia įsigyti gamybos verslo liudijimą, kuris suteiktų teisę parduoti savos gamybos prekes. Prekiauti savos gamybos prekėmis, įsigijus prekybos verslo liudijimą, negalima.
Klausimų apie mokesčius kyla ir nuolat lošiantiems azartinius lošimus, pavyzdžiui, pokerį internete, bei laimintiems gan dideles sumas. Ar reikia mokėti mokesčius?
Visi gyventojo gauti azartinių lošimų laimėjimai (kazino, lošimų, lažybų ar totalizatoriaus punktuose, bingo salonuose, lošimo automatų salonuose) yra apmokestinami taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Svarbu atkreipti dėmesį, jog pajamų mokesčiu apmokestinamas tik skirtumas tarp laimėtos sumos ir įmokėtos sumos (kurią asmuo sumoka norėdamas dalyvauti lošime).
Jaunuoliams aktualu ir tai- ar gali susigrąžinti pajamų mokestį, jei vasaros atostogų metu buvo įsidarbinę?
Taip, gali. Jaunuoliai turi teisę taikyti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį su darbo santykiais susijusioms pajamoms, todėl per daug išskaičiuotas pajamų mokestis pateikus gyventojo metinę pajamų deklaraciją yra grąžinamas.
Kitas klausimas – apie paramą pinigais. Tarkim, tėvai perveda į sūnaus ar dukters sąskaitą sumą pinigų tebūnie 5000 eur – Ar gavus tokią sumą iš tėvų reikės mokėti kokius nors mokesčius?
Jeigu tie pinigai dovanojami, tai dovanos iš artimųjų giminaičių -tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių ir kitų artimųjų – yra neapmokestinamos, nepriklausomai nuo sumos dydžio. Tačiau iš giminaičių per mokestinį laikotarpį gavus dovanų, kurių bendra vertė didesnė kaip 2500 Eur, metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 d. tokias pajamas, nors jos ir yra neapmokestinamos, reikia deklaruoti. Kartu reikia priminti, kad visi sandoriai turi būti įforminti sudarant sutartis, nes vien tik bankinio išrašo nepakaks įrodyti, kad tai yra dovana. Dėl dovanojimo įforminimo (sutarčių pasirašymo) reikėtų konsultuotis su teisininkais, kadangi tai yra Civilinės teisės objektas.
Daliai jaunuolių už studijas tenka mokėti – ar jie turi teisę pasinaudoti lengvata ir susigrąžinti dalį pinigų?
Gyventojų pajamų mokesčio lengvata taikoma, jeigu tai yra pirmosios studijos, kurias baigus bus įgytas pirmasis aukštasis išsilavinimas ir (ar) suteikiama atitinkama kvalifikacija, taip pat už pirmas doktorantūros bei meno aspirantūros studijas. Gyventojų pajamų mokestis gali būti grąžintas jaunuoliui, jeigu jis gavo gyventojų pajamų mokesčiu apmokestintų pajamų. Jei tokių pajamų negavo, tuomet lengvata turi teisę naudotis tėvai (įtėviai), globėjai, rūpintojai arba sutuoktinis. Tuo tikslu būtina pateikti deklaraciją.
Tai tik dalis klausimų, kurių sulaukia VMI, todėl siekiantiems žinių svarbu žinoti, kur ieškoti!
- Visa reikalinga informacija apie mokesčius ketinantiems pradėti verslą pateikta VMI svetainėje: vmi.lt -> Gyventojams -> „Pradedantiems veiklą“ -> „Ketinantiems pradėti verslą“.
- Aktuali informacija įvairiais mokesčių klausimais: vmi.lt -> Apie VMI -> Konsultacinės medžiagos katalogas;
- VMI naujienos ir daug kitos naudingos informacijos oficialioje VMI paskyroje socialiniame tinkle “Facebook”.
- Konsultacijos trumpuoju Mokesčių informacijos centro telefonu 1882.