Susitikime emigrantai pasidalijo mintimis apie sugrįžimą į Lietuvą
Antrus metus iš eilės metų sandūroje Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius inicijavo susitikimą su užsienyje gyvenančiais kraštiečiais. Šįkart į pokalbį atėjo iš Norvegijos, Nyderlandų, Airijos ir Didžiosios Britanijos kalėdinių atostogų sugrįžę kėdainiečiai.
Šio susitikimo tikslas – susipažinti, pabendrauti, pasidalinti žiniomis ir patirtimi bei pakviesti kraštiečius grįžti į gimtinę.
Į antrąjį susitikimą savivaldybėje atėję kėdainiečiai bendravo su rajono meru S. Grinkevičiumi, savivaldybės administracijos direktoriumi Ovidijumi Kačiuliu, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėju Juliumi Lukoševičiumi, Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskiene, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių atstovybės vadovu, akcinės bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ direktoriumi Dainiumi Cibulskiu, Kauno teritorinės darbo biržos Kėdainių skyriaus vyr. specialiste Aušrele Cironkiene.
Pasakojo apie Kėdainių perspektyvas
Rajono vadovo S. Grinkevičiaus nuomone, žmonėms, kurie ilgą laiką nėra buvę Lietuvoje ir Kėdainiuose, yra įdomu išgirsti, kas naujo čia vyksta, kaip mes gyvename.
„Man pačiam labai įdomu pabendrauti su užsienyje gyvenančiais kraštiečiais, išgirsti jų nuomonę ir mintis, sužinoti, kaip jiems sekasi, kur dirba, ką veikia. Taigi, tokių susitikimų metu vyksta tikrai geri, šilti ir naudingi pokalbiai. Mes plačiau papasakojame apie Kėdainių perspektyvas, darbo vietas, atlyginimus. Visada kviečiame aktyviai domėtis mūsų savivaldybe ir Lietuva“, – sakė S. Grinkevičius.
Jeigu 2015-ųjų metų pabaigoje rajono savivaldybėje įvykusiame pirmajame tokiame susitikime emigrantai nekalbėjo apie sugrįžimą į Lietuvą, tai 2016-ųjų susitikime beveik visi paminėjo, kad norėtų grįžti į Lietuvą. Labiausiai juos domino įsidarbinimo galimybės, darbo užmokesčio dydis, profesijų paklausa.
„Mane tai tikrai nustebino ir labai nudžiugino“, – sakė S. Grinkevičius.
Jaučia darbuotojų trūkumą
Susitikime Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių atstovybės vadovas AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ direktorius Dainius Cibulskis kalbėjo apie, kad šiais metais Kėdainių laisvosios ekonominės zonos teritorijoje planuojami pradėti statyti keli objektai. Juose turėtų atsirasti iki 120 darbo vietų.
„Jau kelerius metus krašto darbdaviai jaučia darbuotojų stygių, nes darbuotojai išeina į pensiją, taip pat atsiranda naujų darbo vietų. Darbuotojų trūkumas įmonių vadovus skatina kelti ir atlyginimus“, – sakė D. Cibulskis.
Pristatė darbo rinkos situaciją rajone
Kauno teritorinės darbo biržos Kėdainių skyriaus vyr. specialistė A. Cironkienė pristatė darbo rinkos situaciją mūsų rajone, kur nedarbas yra vienas mažiausių Lietuvoje. 2016 m. gruodžio 1 d. jis siekė 7,5 proc., buvo registruoti 2 198 bedarbiai. Per mėnesį įdarbinti 229 žmonės.
„Vasarą nedarbas vienu procentu sumažėja dėl sezoninių darbų. Dabar per mėnesį įregistruojama 70–80 naujų darbo vietų, o štai vasarą – net 200–300. Mūsų rajone trūksta suvirintojų, santechnikų, statybininkų, tarptautinių pervežimų vairuotojų“, – sakė A. Cironkienė.
Pasakojo apie save ir pasidalino patirtimi
Susitikime dalyvavę užsienyje gyvenantys ir dirbantys kėdainiečiai pasidalino įspūdžiais, mokslo ir darbo patirtimi ir galimybėmis svečiose šalyse. Jie pasidžiaugė, kad smagu grįžti į gimtąjį miestą ir matyti jame vykstančius teigiamus pokyčius. Renginio svečiams buvo įdomu sužinoti apie įsidarbinimo ir verslo kūrimo galimybes rajone, taip pat pateikė ir savo pasiūlymus bei išsakė pastebėjimus, kaip būtų galima pagerinti Kėdainių miesto infrastruktūrą.
Aštuonerius metus Norvegijoje gyvenantis kėdainietis Andrius Siurčevskis palygino gyvenimą svečioje šalyje ir Lietuvoje, taip pat pastebėjo, kad Kėdainiuose daugėja pastatų, jie rekonstruojami.
„Norėtųsi matyti ir geresnį žmonių gyvenimą bei pozityvesnį jų požiūrį“, – sakė A. Siurčevskis.
Nyderlanduose, Mastrichto universitete, studijavusi Evelina Jatautaitė šioje šalyje gyvena jau septintus metus. Mergina sakė, kad nors Nyderlanduose gyvenimo kokybė yra gerokai aukštesnė, tačiau ir Lietuvoje nėra taip blogai, jeigu turi aukštąjį išsilavinimą ir esi imlus žmogus.
„Galvoju apie grįžimą į Lietuvą, tačiau nežinau, kaip greitai tai padarysiu“, – sakė E. Jatautaitė.
Tuo tarpu Airijoje gyvenantis Giedrius susitikime norėjo pats išgirsti, kas čia sugrįžus lauktų.
„Pastaruoju metu gyvenu ir dirbu Airijoje, kur matau stabiliausią gyvenimą. Esu ragavęs emigranto duonos ir Ispanijoje, bet ten man nepatiko. Tikrai Lietuvos neatsižadu. Jei matyčiau, kad Kėdainiuose galiu rasti man tinkantį darbą ir jį dirbdamas uždirbčiau bent jau apie 800 eurų, tai tikrai galvočiau apie grįžimą“, – pasakojo vyriškis.
Kėdainietė Gerda studijavo ir dirbo Jungtinėje karalystėje, vėliau grįžo į Lietuvą, bet dabar vėl gyvena Londone.
„Mane tikrai traukia Lietuva. Turiu įvairių planų. Dabar kartu su manimi užsienyje gyvena ir mama, tačiau mes vis dažniau pakalbame apie grįžimą Lietuvon. Jei tik suderintume sąlygas, tai būtinai parvažiuotume“, – sakė Gerda.
Bendravo ir žadėjo susitikti
Meras S. Grinkevičius pasidžiaugė, kad sugrįžusieji ateina ne tik pasikalbėti su rajono savivaldybės vadovais, bet ir išgirsti krašto ateities viziją.
„Mes tikrai turime gražių planų. Norime, kad mūsų senamiestis būtų sutvarkytas ir taptų traukos centru. Svajojame jame organizuoti įvairias muges. Įvairiose miesto vietose pradėjome įrenginėti vaikų žaidimo aikšteles. Dar laukia senojo miesto parko tvarkymas, dviračių takų įrengimas. Yra numatyta Vytauto parko rekonstrukcija. Tad miesto gyvenimas tikrai nestovi vietoje, nes Kėdainius norime matyti gražius, patrauklius ir patogius gyventi“, – sakė S. Grinkevičius.
Po pokalbio jo dalyviai neskubėjo skirstytis, o nuoširdžiai bendravo tarpusavyje, keitėsi kontaktais ir žadėjo susitikti.