Šiaulių apskrities policijos ambicija – būti žingsniu priekyje
Sausio 18 d. Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate įvyko tradicinis kasmetinis praėjusių metų Šiaulių apskrities policijos veiklos vertinimas, kuriame dalyvavo Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis. Šiemet šis renginys vyko nauju formatu – pirmoje dalyje veiklos rezultatai buvo pristatyti prokuratūros ir teismų atstovams, o antroje dalyje – Šiaulių apskrities policijos prižiūrimos teritorijos rajonų merams.
Apie svarbiausius Šiaulių policijos bendruomenės įvykius bei pasiekimus vaizdžiai iliustravo Komunikacijos grupės sukurtas filmas, kurį papildė viršininko Rimanto Bobino pranešimas.
Viršininkas pasidžiaugė, kad per 2016 metus Šiaulių apskrityje ketvirtadaliu sumažėjo nusikalstamų veikų skaičius. Nusikaltimų atskleidimas taip pat labai geras. Pareigūnams pavyko atskleisti 70,7 proc. visų užregistruotų nusikalstamų veikų. Tai gerokai viršija šalies nusikalstamų veikų ištyrimo vidurkį, kuris yra 57,6 proc. Svarbu tai, kad sumažėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų. Jų ištyrimas taip pat labai geras. Pavyzdžiui, atskleisti visi praėjusiais metais įvykdyti nužudymai.
Šiaulių aps. VPK pareigūnai pasiekė, kad net per 90 procentų į pranešimus apie įvykius bei nusikaltimus buvo reaguota, nepažeidžiant reglamentu nustatytų laiko limitų. Tokį operatyvų ragavimą užtikrino policinių pajėgų perskirstymas ir darbo perorganizavimas. Maždaug trečius metus Šiaulių apskrities policija peržiūri savo vidinius resursus ir galimybę darbą organizuoti naujoviškai. 2016 metais Šiaulių AVPK buvo pirmasis, kuris pradėjo performuoti rajonų policijos komisariatų pareigūnų pajėgas, vietoje kriminalinės ir viešosios policijos padalinių buvo suformuoti reagavimo ir veiklos padalinai. Šiuo metu Šiaulių apskrities policijoje yra patvirtintos 1006 pareigybės, iš kurių užimta 890.
Kaip problema Šiaulių apskrities policijos prižiūrimoje teritorijoje buvo įvardinta padidėjęs žuvusių ir sužalotų žmonių eismo įvykiuose skaičius. Per 2016 m. buvo užregistruotas 361 eismo įvykis (2015 m. – 302) , kurių metu 24 žmonės žuvo (2015 m. – 19) ir 448 (2015 m. – 359) buvo sužaloti. Tačiau gera žinia, kad pusiau sumažėjo eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės.
Sėkmingai įvykdyta Šiaulių aps. VPK vadovybei 2016 m. suformuota užduotis užtikrinti, kad nuo 2016 m. liepos 1 d. pirminės grandies policijos pareigūnams, atskaičius mokesčius, būtų mokama ne mažesnis kaip 600 eurų darbo užmokestis, o vidurinės ir aukštesniosios grandžių policijos pareigūnams – ne mažesnis kaip 700 eurų darbo užmokestis.
Lietuvos policijos generalinis komisaras Šiaulių apskrities policijos darbą įvertino puikiai, už pasiektus rezultatus padėkojo visiems pareigūnams ir pasakė, kad čia dirba daug žmonių, turinčių puikių idėjų ir gebančių jas pristatyti bei įgyvendinti. Viskas, kas suplanuota, čia vykdoma šimtu procentų, kolektyvas yra stiprus ir galintis priimti iššūkius.
L. Pernavo teigimu, jo, kaip Lietuvos policijos generalinio komisaro, darbas – užtikrinti pareigūnams geras darbo sąlygas, tinkamai aprūpinti juos ir motyvuoti. Tai buvo daroma visus praėjusius metus ir iki šiol daroma – didinamas darbo užmokestis ir gerinamas aprūpinimas. Pirmosios priemonės jau pasiekė komisariatus. Tai – įranga, kurią turi turėti policijos pareigūnai – prožektoriai, uniformos, nešiojamieji kompiuteriai, spausdintuvai, automobiliai ir kiti dalykai. Generalinis komisaras pabrėžė, jog perkama viskas, kas geriausia „Jeigu kalbame apie automobilius, tai jie turi būti patogiausi, geriausi, greičiausi. Juk visi žino, kad policija keičia savo veiklos pobūdį, t. y., pareigūnai didžiąją laiko dalį praleidžia gatvėje. Tad policijos pareigūnui turi būti sudarytos visos tinkamos sąlygos, kad jis, nejausdamasų diskomforto, galėtų atlikti funkcijas, – tvirtino L. Pernavas.
Daugiausia sumaišties, anot generalinio komisaro, praėjusiais metais sukėlė policijoje vykdomos pertvarkos. Trūkumų šioje reformoje yra, bet tai – natūralu ir tie trūkumai yra taisytini. Pirmiausia – aprūpinimo sferoje. Jeigu mes norime, jog pareigūnas dirbtų gatvėje, jis turi būti tinkamai aprūpintas. Antras labai svarbus dalykas – mokymai, trečias – motyvacija, o tai – tolesnis darbo užmokesčio didinimas. Nuo šių metų liepos 1 d. planuojama pirminei grandžiai mokėti 700 eurų, vidurinei grandžiai – 850 eurų, o aukštesniajai grandžiai – 1000 eurų.
Pagrindinius savo pasisakymų akcentus Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas ir Šiaulių apskrities policijos viršininkas Rimantas Bobinas pakartojo ir vėliau vykusioje spaudos konferencijoje.