I. Simonaitytės premija – Helmutui Lotužiui
Sausio 23-iąją Agluonėnų kultūros namuose tradiciškai įteikta šiemet jau 21-oji rašytojos I. Simonaitytės premija. Komisija nusprendė ją skirti gretimo Kisinių kaimo gyventojui Helmutui Lotužiui už pastangas gerbti, saugoti ir puoselėti Mažosios Lietuvos sakralinį paveldą. Kaip ir kasmet, premija įteikiama I. Simonaitytės gimtadienio proga, − Didžiajai Ievai šiemet jau 120.
Helmutą Lotužį – Dovilų etninės kultūros centro darbuotoją, aktyvų liuteronų bendruomenės narį, krašto žinovą, senųjų kapinaičių prižiūrėtoją ir išmanytoją, šišioniešiškos šnektos puoselėtoją sveikino Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas, mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Rasa Petrauskienė, Tarybos narė Seimo nario Petro Gražulio padėjėja Regina Kernagienė, Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas, Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė, Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė, Priekulės seniūnijos seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė, Dovilų, Priekulės, Agluonėnų kultūros darbuotojai, Lietuvininkų bendrijos pirmininkė Edita Barauskienė, kiti I. Simonaitytės premijos laureatai ir dar daugybė Helmuto Lotužio gerbėjų ir pažįstamų, besižavinčių ne tik jo gražiais darbais, bet ir šiais laikais retomis charakterio savybėmis – begaliniu nuoširdumu, nesavanaudiškumu, patriotizmu. Atskira padėka Helmutui perduota nuo Prancūzijos karo misijos pulkininko Žano Miulė už prancūzų karininko Žano Ratelio kapo priežiūrą Gelžinių kapinėse.
Helmutas Lotužis dėkojo visiems sveikintojams ir labiausiai – savo šeimai – tėvų šeimai, išugdžiusiai meilę savo kraštui, jo istorijai, − ir dabartinei – palaikančiai ir toliau darniai, nuoširdžiai ir nuosekliai saugojančiai lietuvininkų dvasinį palikimą.
Pasidžiaugta, kad šiemet Mažosios Lietuvos metraštininkė reabilituota kaip auksinės plunksnos meistrė, − jos kūryba vėl grįžo į mokyklines programas, o Seimas šiuos metus paskelbė I. Simonaitytės metais. Ta proga jau vyko ir dar vyks daug renginių Priekulėje ir visame rajone.
Programai iškilmingumo, rimties ir gelmės suteikė aktorės Virginijos Kochanskytės skaitoma I. Simonaitytės kūryba, lyriškai ir svajingai nuspalvino Dailės Docienės ir Ramunės Bučniūtės arfos ir smuiko duetas, visus šventės dalyvius galvas privertė pasukti renginio vedėjų Airidos Stonienės ir Gabijos Šutkutės mažasis protų mūšis I. Simonaitytės biografijos ir kūrybos tema.
Premiją finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė. Anksčiau I. Simonaitytės premija apdovanoti: Vytautas Rimavičius (Gargždų kultūros namų direktorius), Vytautas Majoras (tautodailininkas), Paulina Žemgulytė (rašytoja), Eva Labutytė (grafikė), Linas Julijonas Jankus (dailininkas), Jadvyga Surplienė (žurnalistė), Albinas Klizas (pedagogas, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narys), Silva Pocytė (istorikė), folkloro ansamblis „Agluona“, Edita Barauskienė (pedagogė, rašytoja), Rimantas Balsys (mokslininkas), Lukas Bareikis (saksofonininkas, tarptautinių konkursų laureatas), Rimantė Šalčiuvienė (tautodailininkė), Jonas Čepas (Agluonėnų etnografinės sodybos ir klojimo teatro vienas iš kūrėjų), Erika Juknevičienė (tautodailininkė), Manfrydas Sprogys (lietuvininkas, krašto paveldo ir liuteroniškosios tradicijos puoselėtojas), dailininkė Ona Račkauskienė, rašytojas ir poetas Antanas Saja, Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatorė Virgina Asnauskienė, mokslininkai Marija ir Martynas Purvinai.