Vaikų ligoninės specialistai vaikų skoliozę vertina ir gydo taikydami naujus metodus Lietuvoje
Vaikų ligoninės specialistai, jau antrus metus skoliozės diagnostikai taiko naują metodą, naudodami kol kas vienintelį Lietuvoje DIERS prietaisą. Pasak Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjo Romualdo Sinkevičiaus, šis prietaisas įvertina nugaros trimatį vaizdą, nenaudodamas rentgeno spindulių. Itin tiksliai nustatę stuburo iškrypimą, specialistai gali taikyti ir šiuolaikišką šios patologijos reabilitacijos metodą.
Pasak fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo R. Sinkevičiaus, itin svarbu žinoti, kad skoliozė yra stuburo iškrypimas ne tik į šoną, kaip dažnai yra manoma, bet visose trijose plokštumose. Ji atsiranda 2-3 procentams populiacijos, yra neskausminga patologija, tačiau laiku nepastebėta ir negydoma gali labai greitai progresuoti vaikui augant, o jos pasekmės išlieka visą žmogaus gyvenimą. Jeigu stuburo iškrypimas peržengia 50 laipsnių ribą, dažniausiai tenka operuoti.
Skoliozės diagnostikai taikomas DIERS prietaisas, naudodamas paprastą šviesą, nuskenuoja nugaros paviršių ir įvertina svarbiausius parametrus, susijusius su stuburo iškrypimu, – taip gydytojas gauna duomenis apie stuburo deformaciją visose trijose plokštumose. Dėl to šis metodas papildo rentgenologinį tyrimą ir labai tinka stuburo būklei stebėti.
„DIERS gali būti standartinis metodas skoliozei nustatyti, – teigia R. Sinkevičius, – galintis iš dalies pakeisti diagnostiką rentgeno spinduliais. Procedūra trumpa, galima ją atlikti pagal poreikį, nebijant jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio“.
Šis tikslus, išbandytas metodas pasaulyje taikomas beveik trisdešimt metų, bet Lietuvoje dar naujas, DIERS aparatą turi tik Vaikų ligoninės Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centras Vilniuje.
Tarptautiniu mastu specialistai sutaria, kad vaikui, diagnozavus skoliozę, neužtenka skirti tik bendrų mankštų ir nugaros stiprinimo pratimų, reabilitacija turėtų vykti kryptingai ir intensyviai.
Kaip teigia fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas R. Sinkevičius, pasaulio ekspertų nuomone, reabilitacija turėtų būti pradėta iškart nustačius skoliozę, kad ji neprogresuotų, būtų išvengta specialaus korseto nešiojimo ir operacijos.
Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro specialistai šiai stuburo patologijai gydyti taiko pasaulyje gerai žinomą Shroth mokyklos metodiką, skiria kineziterapiją ir kitas priemones – masažą, fizioterapiją. Vienu metu centre dirbama su 30-40 skoliozę turinčių vaikų.