Piliakalnių metų akcentai – tvarkymo talkos ir pažintinė veikla
Vasario 3 d., penktadienį, vyko pasitarimas dėl Piliakalnių metų paminėjimui skirtų veiklų. Pasitarimą organizavo Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė, atsakinga už paveldosaugą, Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Gausiai susirinkę, įvairioms sritims atstovaujantys mažeikiškiai – muziejininkai, bibliotekininkai, bendruomenių, švietimo ir kitų įstaigų bei visuomeninių organizacijų atstovai, žurnalistai – išsakė savo pasiūlymus bei pageidavimus.
Kalbėta apie piliakalnių tvarkymo darbus, ženklinimą, planuojamas talkas, pasidalinta patirtimi apie jose užsimezgančias draugystes tarp vietos bendruomenių ir iš miesto atvykstančių pagalbininkų. Daug dėmesio skirta Piliakalnių metų renginiams. Daugelis pasiūlymų buvo susiję su fotografijų, dailės darbų konkursų, piliakalnių pažinimui skirtų veiklų organizavimu, vaikų ir jaunimo įtraukimu į įvairias, pažinimui skirtas priemones, informacinių leidinių sudarymu ir leidyba, Piliakalnių metų atidarymo ir uždarymo renginiais.
Šiuo metu iš visų gautų pasiūlymų rengiamas bendras planas, kuris bus paskelbtas visuomenei kovo 7 d., Piliakalnių metų atidarymo renginyje, vyksiančiame Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje.
Kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė, atsakinga už paveldosaugą, kviečia mažeikiškius, turinčius idėjų dėl Piliakalnių metų paminėjimo, jomis pasidalinti bei aktyviai dalyvauti jas įgyvendinant. Pasiūlymų iki vasario 20 d. laukiama el. paštu: ruta.konciute@mazeikiai.lt arba telefonu 8 699 58582. Laiškų ir skambučių taip pat laukiama ir iš įmonių, įstaigų bei organizacijų, norinčių dalyvauti piliakalnių tvarkymo talkose bei tapti nuolatiniais piliakalnių globėjais.
Savivaldybės paveldosaugininkė susirinkusiuosius taip pat informavo apie šių metų Europos paveldo dienų temą – „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“. Rugsėjo 15–17 dienomis vyksiančios Europos paveldo dienos vyks kvies pažinti Lietuvos istorinio kultūrinio kraštovaizdžio įvairovę, suprasti mūsų gyvenamų vietovių unikalumą ir vertę. Šių metų Europos paveldo dienų dėmesio centre – archeologinių vietovių, istorinių miestų ir miestelių, senųjų kaimų, kelių ir gatvių tinklo, dvarų sodybų, istorinių parkų ir sodų, sakralinių statinių, kapinių, pramonės ir kitų kultūros paveldo objektų tarpusavio ryšys kultūriniame kraštovaizdyje. Šis ryšys šimtmečius formavosi kiekvienai žmonių kartai kuriant vis naujus vietovės istorinės raidos sluoksnius. Tokia tema, pasak Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Registro tvarkymo, viešųjų ryšių ir edukacijos skyrius vyr. specialistės Akvilės Jagminaitės-Markevičienės, pasirinkta norint atskleisti šių sąsajų tarp įvairių kultūros paveldo objektų išsaugojimo svarbą, kultūros paveldo objektų reikšmę vizualiniam ir istoriniam vietovės charakteriui.