Ryžtingi pokyčiai Vilniaus mokyklose – atėjo metas kokybei ir iniciatyvoms
Šiandien Vilniaus savivaldybėje vyko pasitarimas su Vilniaus miesto bendrojo ugdymo mokyklų vadovais, kuriame Vilniaus meras Remigijus Šimašius su vadovais tarėsi – ko tikimasi iš mokyklų, gerinant ugdymo kokybę, kaip šiemet bus tiriamas kiekvienos mokyklos mikroklimatas ir moksleivių fizinis aktyvumas.
Sostinės meras atkreipė dėmesį, jog Vilniuje trūksta savivaldybės lygiu palyginamų mokyklų duomenų, kurie leistų sužinoti individualius rezultatų pokyčius mokyklose. Pasak mero, iš pačios savivaldybės daugybę metų buvo girdėti, kad švietimas yra ministerijos kuruojama sritis, bet taip neturi būti ir nebebus. Savivaldybė turi galimybę čia duoti toną mokykloms, nes ji yra arčiau bendruomenių, arčiau moksleivių, mokytojų ir tėvų.
„Mokyklose pradedame mokinių, mokytojų ir tėvų apklausas, kuriose kviečiu aktyviai dalyvauti, nes labai svarbu pamatuoti – kaip vaikai mokytojai ir tėvai jaučiasi, ar noriai eina į mokyklą, kiek mokykla atsižvelgia į jų nuomonę. Pastebime, kam gerai sekasi ir padedame tiems, kurie patys yra veiklūs ir inicijuoja pokyčius. Sudarysime sąlygas ir kitiems pasimokyti iš geriausių, dalintis sėkmingos veiklos praktika“, – pasakojo apie naujoves Vilniaus meras.
Ne mažiau svarbus tyrimas laukia ir dėl mokinių fizinio aktyvumo mokykloje. Prieš kiekvienus mokslo metus, po moksleivių sveikatos patikrų, vis pasigirsta liūdnų žinių, jog mokinių fizinė būklė vis prastėja. Šiais metais savivaldybė organizuos apklausą – kiek valandų per savaitę mokiniai sportuoja per pamokas, po pamokų ir būreliuose ar savarankiškai, ar toks valandų skaičius pakankamas.
Meras atkreipė dėmesį, jog savivaldybė šią žiemą pasirūpino, kad prie mokyklų būtų įrengta 10 atvirų nemokamų čiuožyklų. Čiuožyklas rengianti Vilniaus savivaldybė tikėjosi, kad mokyklų vadovai apsidžiaugs, kad žiemos pramogos moksleiviams atkeliaus tiesiai į jų kiemus, juo labiau, kad čiuožyklas nemokamai įrengė savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Vilniaus vandenys“ ir „Grinda“, tačiau vos dvi iš 10 įstaigų, prie kurių atsirado čiuožyklos, noriai bendradarbiavo ir sklandžiai bei operatyviai atsiliepė į iniciatyvą, visokeriopai pagelbėjo, įgyvendinant idėją, skatino vaikus čiuožti – tai Vilniaus Taikos progimnazija ir ,,Minties“ gimnazija. Paskatindama šių mokyklų bendruomenes dar daugiau sportuoti, savivaldybė padovanojo joms po 400 Eur apsipirkimo čekius žiemos sporto prekėms įsigyti.
Kalbėdamas apie pastarųjų mėnesių aktualijas ir jautrias situacijas mokyklose, meras pabrėžė, jog geriausias vaistas yra demokratinis valdymas ir kalbėjimasis. Problemas visada padeda spręsti aktyvus moksleivių ir tėvų dalyvavimas. Ir ne tik padeda, bet ir kuria pasitikėjimu ir viešumu grindžiamus santykius, todėl geriausias būdas – ne užsiblokuoti, o sakyti tiesą tiek mokyklos viduje, tiek ir išorei.
Meras pabrėžė, kad vis dar per daug Vilniaus mieste pasitaiko istorijų, kai šeimai duodama suprasti, kad vaikui su specialiais poreikiais ne vieta vienoje ar kitoje mokykloje. Savivaldybė ketina atidžiai stebėti pokyčius – kiek vaikų su specialiaisiais poreikiais mokosi mokyklose, kodėl iš vienų ar kitų mokyklų vaikai nuolat pereina mokytis kitur.
Savivaldybė taip pat sieks, kad miesto Mokytojų namai iš tiesų taptų namais mokytojams, atliktų ir mokyklos tobulinimo funkciją, kur galima analizuoti įvairias patirtis ir jas skleisti.
Suprantant vadovų svarbą, nuo savo kadencijos pradžios buvo pradėta visų 286 Vilniaus švietimo įstaigų vadovų ir pavaduotojų atestacija, imtasi skaidrinti konkursus į švietimo įstaigų vadovus, skatinti perspektyvius vadovų pavaduotojus ugdyti savo karjeros ambiciją ir dalyvauti konkursuose į mokyklų vadovus. Nauji vadovai susiduria su naujais iššūkiais, todėl buvo sukurta pirmus metus dirbančių mokyklų vadovų palaikymo programa, mentorystė.
Kalbėdamas apie ugdymo turinį, gamtos ir tiksliųjų mokslų svarbą, meras R. Šimašius pastebi, kad mokykla turi tapti draugiškesnė informacinėms technologijoms, atverti Informatikos kabinetus. Meras pristatė naują įgyvendinamą iniciatyvą – „Po mikrokompiuterį visiems Lietuvos vaikams“ vaikų edukacijai. Šiuo metu kaip tik renkama geriausia platforma mokymuisi, kad vaikams būtų įdomu kurti ir taip prisidėti prie išmanesnės ir geresnės ateities.
Sostinės meras Remigijus Šimašius susitikime paragino mokyklų vadovus kartu su moksleiviais švęsti Vasario 16-ąją prasmingai ir kūrybingai – visiems kartu eisenoje aplankyti 16 įdomių ir Lietuvos valstybei svarbių objektų nuo Šventaragio slėnio iki pat Rasų kapinių. Pernai į eiseną susirinko daugiau kaip 1 000 moksleivių. Šiemet tikimasi dar daugiau dalyvių.
Meras priminė, kad šie metai sostinėje paskelbti poeto Kazio Bradūno metais, ir pakvietė poeto 100-ojo gimtadienio išvakarėse, vasario 10 dieną, visose Vilniaus mokyklose surengti Kaziui Bradūnui skirtą pamoką ir taip pagerbti šios iškilios asmenybės atminimą.