Pirmą kartą Lietuvoje startuoja aukščiausių tarptautinių standartų savižudybių prevencijos mokymai
Vasario pabaigoje Vilniuje startuoja aukščiausių tarptautinių standartų savižudybių prevencijos mokymai „ASIST“ ir „safeTALK“, kuriuos finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, vykdydama 2016 m. balandžio mėnesį Tarybos patvirtintą „Vilniaus miesto savivaldybės Savižudybių prevencijos 2016-2019 m. strategiją“. Mokymus organizuoja Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.
Viena iš strategijos priemonių plano dalių – per 2017 m. apmokyti virš 2000 Vilniuje gyvenančių ir dirbančių žmonių – „vartininkų“. „Vartininkai“ – tai asmenys, kurie savo darbe yra apsupti daugybės kitų žmonių, todėl turi didesnę tikimybę sutikti asmenį, galvojantį apie savižudybę, mėginusį nusižudyti arba patyrusį artimojo savižudybę. Tai – bendrosios praktikos gydytojai, pareigūnai, ugniagesiai, pedagogai, psichologai, vaiko gerovės komisijos nariai, socialiniai darbuotojai, greitosios medicinos pagalbos gydytojai, bendrojo pagalbos linijų operatoriai, gyd. psichiatrai, psichoterapeutai, psichologai, kunigai ir t.t.
„Vartininkų“ mokymams buvo pasirinktos „LivingWorks“ organizacijos aukščiausių tarptautinių standartų savižudybių prevencijos „ASIST“ ir „safeTALK“ mokymų programos. Šios programos taikomos ir naudojamos 30 – tyje pasaulio šalių. Jos nuolat atnaujinamos, remiantis naujausiais pasauliniais moksliniais tyrimais ir praktiniais įgūdžiais savižudybių prevencijos srityje. „LivingWorks“ organizacijoje dirba geriausi šios srities ekspertai – tai leidžia išlaikyti aukštą mokymų standartą bei taikyti griežtus reikalavimus būsimųjų „ASIST“ ir „safeTALK“ lektorių paruošimui.
„Džiaugiuosi, kad Vilniuje pradedami įgyvendinti aukščiausio lygio savižudybių prevencijos mokymai, – teigia Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. – Savižudybių prevencijos 2016-2019 m. strategija Vilniaus miesto taryboje buvo priimta vienbalsiai – tai rodo politinį susitarimą bendram vilniečių gerovės labui. O tai, kad mokymais susidomėjo tris kartus daugiau žmonių, nei yra vietų šio srauto mokymuose, rodo būtinybę tęsti mokymus ir toliau įgyvendinti kitas strategijos priemones ir taip spręsti vieną opiausių visuomenės problemų.“
LR Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas, Vilniaus m. savivaldybės Savižudybių prevencijos 2016-2019 m. strategijos iniciatorius Mykolas Majauskas teigia: „Didžiuojuosi parengta jaunų profesionalų komanda, kuri jau netrukus Vilniuje pradės vesti mokymus tūkstančiams specialistų, kaip atpažinti savižudybės riziką ir tinkamai reaguoti. Tikiuosi, jog šie mokymai artimiausiu metu bus organizuojami visoje Lietuvoje, pradedant rajonais, kur savižudybių rizika yra pati didžiausia.“
„ASIST“– tai dviejų dienų savižudybių intervencijos įgūdžių mokymai, kurių tikslas – įgalinti dalyvius atpažinti, kada asmuo gali bandyti nusižudyti. Mokomasi, kaip dirbti su pavojuje esančiais žmonėmis, sukuriant planą, kuris užtikrintų jų sveikatos saugumą. Vasario-kovo mėnesiais vyks 6 „ASIST“ mokymai, kuriuose dalyvaus gydytojai psichiatrai, psichologai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, emocinių pagalbos linijų savanoriai, pareigūnai ir kiti specialistai iš įvairių Vilniaus įstaigų ir organizacijų.
„SafeTALK“ – tai keturių akademinių valandų mokymai, kurie padeda dalyviams tapti sąmoningiems, susiduriant su savižudybių tema. „SafeTALK“ mokymai yra skirti visiems norintiems ir juos baigę asmenys yra labiau pasirengę padėti žmonėms, ketinantiems nusižudyti, suteikti jiems žinių, kaip ir kur gali rasti reikiamą pagalbą. Vasario-kovo mėnesiais vyks 10 „safeTALK“ mokymų, kuriuose dalyvaus pedagogai, policininkai, ugniagesiai, slaugytojai, šeimos gydytojai, socialiniai darbuotojai, esami ir būsimi kunigai, visuomenės sveikatos specialistai ir kiti norintys.
Abiejų programų mokymai sulaukė itin didelio visuomenės susidomėjimo – norą dalyvauti vien vasario-kovo mėnesių mokymuose pareiškė apie 1500 žmonių – triskart daugiau, nei yra vietų. Kiti mokymai vyks kiekvieną mėnesį visus 2017 metus. Tolimesnių mokymų grafikas bus paskelbtas adresu www.vvsb.lt.