„Diktanto metu mintyse dėkojau už neįkainojamas lietuvių kalbos pamokas savo mokyklos mokytojui“
Penktadienį Kėdainių rajono savivaldybėje, tarybos posėdžių salėje, 16 kėdainiečių 10-ą kartą dalyvavo Nacionalinio diktanto konkurse. Taip pat diktantas buvo rašomas 9-iose savivaldybės mokyklose. Savivaldybėje rašančiųjų buvo mažiau, palyginti su ankstesniais metais, bet mokyklos šiemet buvo gerokai aktyvesnės. Ir tai labai džiugina, − juk mokyklose ir padedami taisyklingos lietuvių kalbos pagrindai.
Nacionalinį diktantą rašė Kėdainių „Atžalyno“, Akademijos, Josvainių, Krakių Mikalojaus Daukšos ir Šėtos gimnazijos, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazija, Surviliškio Vinco Svirskio ir Miegėnų pagrindinės mokyklos. Apie tai, kaip sekėsi rašyti mokyklose, kiek dalyvavo mokinių, o galbūt ir suaugusiųjų, informacija bus pateikta vėliau.
Šiemet Marijus Žiedas diktavo Alvydo Šlepiko tekstą „Bedugnė“. Diktantas pirmą kartą rengtas ne šeštadienį, o penktadienį. Ko gero, dėl to į savivaldybę rašyti diktanto atėjo gerokai mažiau suaugusiųjų nei ankstesniais metais. Pernai gimtosios kalbos žinias pasitikrino 44 kėdainiečiai, šiemet 16. Bet, žinoma, daugiau moksleivių rašė mokyklose, jiems penktadienis tinkamesnė diena. Nemažai žmonių rašė darbovietėse, namuose.
Į savivaldybę dvi kėdainietės – Aloyza Gaučienė ir Jolita Bačinskaitė – rašyti diktanto ėjo visus kartus, tad ir šįkart rašė jubiliejinį diktantą 10-ą kartą.
Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis, pasveikinęs visus atėjusius rašyti diktanto, šioms dviem moterims įteikė po savivaldybės dovaną.
Po oficialaus Nacionalinio diktanto renginio buvo surengta mini viktorina, kurios klausimai daugiausia buvo susiję su iš mūsų krašto kilusiais žymiais kalbininkais ar literatūros tyrėjais. Būta ir smagių, paprastų klausimų, pvz., „Koks trumpiausias vienskiemenis lietuvių kalbos daiktavardis“ ir kt.
Tie, kas atsakė greičiausiai ir tiksliausiai į klausimus, taip pat gavo savivaldybės dovanėlių. Aktyviausia ir daugiausiai išmananti buvo gerbiamoji senjorė A. Gaučienė. Beje, ji į savivaldybę ateina ne tik diktanto rašyti, bet ir laikyti Konstitucijos egzamino.
„Esu visuomeniška ir patriotiška. Stengiuosi dalyvauti ir Konstitucijos egzamine, o Liepos 6-ąją visus kaimynus suburiu giedoti Tautišką giesmę. Manau, kad kiekvienas save gerbiantis lietuvis turėtų puoselėti lietuvybę. Diktantas mane vilioja ir tuo, kad galiu susitikti su bendraminčiais. Per dešimt metų aš įgudau jį rašyti. Pamenu, kad pirmą kartą nelabai spėjau, o dabar rašau be jokių trikdžių,“ – kalbėjo ponia A. Gaučienė.
Pirmą kartą rašyti diktanto atėjo keturios kėdainietės. Dvi iš jų savivaldybės darbuotojos: Dovilė Bugenienė ir Ina Fiodorova. Trečią kartą rašė administracijos darbuotoja Jurgita Palaitienė. Ne pirmą kartą rašė ir mero patarėja viešiesiems ryšiams Aušra Malinauskienė.
Pirmą kartą diktantą savivaldybėje rašiusi kėdainietė Justina Kočetova džiaugėsi: „Dalyvavau pirmą kartą, įspūdžiai puikūs! Viso diktanto metu mintyse dėkojau už neįkainojamas lietuvių kalbos pamokas savo mokyklos mokytojui Rytui Tamašauskui, nejučia pasijusdavau lyg jo pamokos diktante. Žinoma, klaidų tikriausiai padariau, bet tai nesugadins gerų potyrių. Kitais metais rekomenduosiu ir draugams eiti rašyti. Diktantas verčia pasitempti, juolab kad kalbos higiena būtina šiais internetinio socialinio bendravimo laikais. Nudžiugino, kad po diktanto buvo surengta nedidelė viktorina. Į kai kuriuos klausimus žinojau atsakymus, tačiau kai kurie priminė seniai užmirštą kalbos istoriją“.
Geriausiai parašiusieji apie konkurso rezultatus bus informuoti asmeniškai. Antrasis (finalinis) turas vyks Vilniuje, balandžio antrą šeštadienį.
Diktanto tekstas bus skelbiamas www.diktantas.lt, www.vlkk.lt, taip pat ir savivaldybės svetainėje vasario 27 d. Pagrindinis konkurso rengėjas VšĮ Pilietinės minties institutas.