Visuomenė supažindinta su būsimais Ukmergės piliakalnio pasikeitimais
Vasario 27-ąją Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje visuomenei pristatytas parengtas Ukmergės miesto piliakalnio teritorijos su prieigomis sutvarkymo projekto II etapo techninis projektas, jo įgyvendinimo eiga, pateiktos specialistų išvados dėl želdinių (medžių, krūmų) būklės ir planuojamų jų šalinimo darbų.
Renginyje dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, jo pavaduotoja Klavdija Stepanova, administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Balčiūnienė, atsakingi Savivaldybės administracijos darbuotojai, projektinius pasiūlymus pateikusios bendrovės „Klasikinis portikas“ direktorius Mečislovas Valevičius, darbus vykdysiančios bendrovės „Ukmergės keliai“ direktorius Vytas Kromelis ir objekto vadovas Vladislovas Sartanavičius, viešosios įstaigos „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius Zenonas Baubonis ir kt.
Susirinkusieji ukmergiškiai informuoti apie visus numatytus darbus, kuriuos atlikus Ukmergės piliakalnis pasikeis neatpažįstamai: atsiras takas į piliakalnį, jis bus apšviestas ir taps matomas ne tik dieną, bet ir tamsiu paros metu. Tai bus ypatingas, originalus apšvietimas – įrengtas apsauginio tako į piliakalnį bei jo viršuje esančiuose turėklų porankiuose. Taip iki šiol nebuvo apšviestas nė vienas šalies piliakalnis. Taip pat bus apšviesti ir naujai įrengti pėsčiųjų takai, suoliukai, želdiniai, pakylos meno kūriniams.
Įgyvendinant projektą bus sutvarkytos ir piliakalnio prieigos: laiptai į Vytauto gatvę šalia Vilkmergėlės upelio bei šalia jų likusi netvarkyta upelio atkarpa. Be to, nuo sąnašų ir šiukšlių bus išvalytas upelio dugnas, o jo krantai – aptaisyti akmenimis ant naujo gelžbetoninio pagrindo. Taip pat bus įrengtas lieptas per upelį (prieš „Piliakalnio“ kavinę) bei takas šalia jo.
Vykdant darbus numatyta šalinti nevertingus, piliakalniui kenkiančius želdinius šlaituose. Medžiai liks tik piliakalnio viršūnėje ir papėdėje, o ties suformuotu upelio vingiu bus pasodinti 9 nauji medžiai.
Saugant piliakalnio vertingąsias savybes visi darbai bus atliekami rankomis, nenaudojant sunkiosios technikos. Išardžius dabartinius medinius laiptus, vietos, kuriose jie buvo, bus išlygintos ir padengtos velėna.
II-ajame projekto etape darbus vykdys konkursą laimėjusi bendrovė „Ukmergės keliai“, o techninę priežiūrą atliks bendrovė „Statybų techninė priežiūra“.
Svarbu tai, kad techninis projektas suderintas su Kultūros paveldo departamentu, Aplinkos apsaugos agentūra, Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento poveikio aplinkai vertinimo skyriumi. Visos institucijos pritarė techninio projekto sprendiniams.
Renginio metu ukmergiškiai pateikė daugybę klausimų. Bene labiausiai juos domino numatomas dalies piliakalnio ir jo prieigose augančių želdinių šalinimas.
„Lietuvos piliakalnius nuo seno dengė varpinių žolių velėna, sauganti šlaitus nuo vandensrūvės erozijos, o savaime išaugę medžiai ar krūmai iškart būdavo pašalinami. XX-ojo amžiaus pradžioje piliakalniai nebuvo apželdinti, tai liudija ir to meto fotografijos.
Tik prieškario Lietuvoje visi garsiausi mūsų šalies piliakalniai buvo apsodinti medžiais. Bet dabar tenka pripažinti, jog tai buvo klaida. Todėl šiuo metu tvarkant piliakalnius jie paliekami be želdinių. Tai svarbu ne tik kraštovaizdine, bet ir piliakalnio apsaugos prasme“, – sakė didelę patirtį tyrinėjant ir tvarkant šalies piliakalnius turintis Z. Baubonis.
Jis patikino, kad nukirtus medžius nuo Ukmergės piliakalnio atsivers panorama į Šventosios slėnį, o pats piliakalnis išryškės kaip miesto simbolis.
Z. Baubonio teigimu, pašalinus medžius piliakalnio šlaituose, žemių nuošliaužų tikrai neturėtų atsirasti. Ukmergės piliakalnis, skirtingai nei sostinės Gedimino kalnas, turi kitokią geologinę sudėtį, skirtingo storio kultūrinį sluoksnį, todėl yra labai stabilus.
Jo stačiuose šlaituose augantys medžiai be reikalo apkrauna nestabilius šlaitų paviršius, šaknys purena susigulėjusį gruntą, nuo vėjo medžiai svyruoja ir tai mažina šlaitų pastovumą. Geriausiai šlaitus apsaugo velėninė danga.