Po rekonstrukcijos į žemės gelmių „biblioteką“ plūstelės gerokai daugiau lankytojų
Vievyje įsikūręs Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Žemės gelmių informacijos centras (ŽGIC) per trejus metus turėtų visiškai atsinaujinti. Daugiau kaip 2 mln. eurų kainuosianti šios žemės gelmių „bibliotekos“ rekonstrukcija finansuojama ES paramos lėšomis.
Šiuo metu pastatas, pasak ŽGIC vedėjo Vytauto Purono, yra avarinės būklės, muziejiniai rinkiniai saugomi apverktinomis sąlygomis. Dalis rinkinių laikoma koridoriuose ir buvusiose laboratorijose. Baldai ir įranga visai nusidėvėję. Šaltuoju metų laiku lankytojams tenka gūžtis nuo vėsos.
Visiškai kitokios galimybės susipažinti su Lietuvos žemės gelmių raida ir naudingosiomis iškasenomis atsivers po ŽGIC rekonstrukcijos. Atnaujintame pastate bus ne tik įkurdintos senosios ekspozicijos, bet ir įrengta naujų. Daug patrauklesnė bus ir pertvarkyta ŽGIC aplinka.
ŽGIC įkurtas 2015 m., reorganizavus Lietuvos geologijos muziejų. Jame saugomas brangus turtas – didelis kerno rinkinys. Kernas – tai cilindro formos uolienos mėginys, iš kurio nustatomos jos savybės. Vokiečių kalba šis žodis reiškia šerdį. ŽGIC didžiulėje daugiaaukštėje mechanizuotoje saugykloje sukauptas 1148 gręžinių kernas – daugiau kaip 140 km.
Be „kernotekos“, lankytojų laukia lauko riedulių ekspozicija. Ji užima daugiau kaip 4 ha. Čia grupėmis išdėliota per 550 riedulių, suvežtų iš įvairių šalies vietovių. Parke yra du vandens telkiniai, gausu lietuviškų medžių ir krūmų. Lauko riedulių ekspoziciją papildo riedulių gludinių rinkinys. Jis supažindina su riedulius sudarančiais mineralais ir susidarymo Žemės plutoje sąlygomis.
Svarbiausius šalies žemės gelmių turtus atspindi naudingųjų iškasenų ekspozicija. Su unikaliais mineralais supažindina Juozo Lisausko retų mineralų kolekcija. Paleontologinėje ekspozicijoje pateiktas 195 fosilijų rinkinys.
Tikimasi, kad po rekonstrukcijos į ŽGIC plūstelės gerokai daugiau lankytojų. Patogios apžiūrėti ekspozicijos, edukaciniai renginiai turėtų būti patrauklūs ne tik specialistams ir geologijos mėgėjams, bet ir plačiajai visuomenei.