Telšiškės Birutės Darbutienės tautinio kostiumo istorija
Šie metai paskelbti tautinio kostiumo ir piliakalnių metais. Idėja taip įamžinti šiuos metus – tai išskirtinė galimybė atsigręžti į savo krašto istorijas, tradicijas, kultūrą, tautinį protėvių palikimą.
Praėjusiais metais Etninės kultūros globos taryba kartu su Pasaulio Lietuvių Bendruomene paskelbė konkursą „Pasidalink istorija apie tautinį rūbą tremtyje“. Dalyvauti pakviesti turintys savo artimųjų (tėvų, senelių, giminaičių) istorinių tremties nuotraukų, kuriose tremtiniai dėvi tautinius rūbus. Paprašyta atsiųsti trumpą istoriją, kurioje atsiskleistų, kokia yra žmogaus, vilkinčio drabužį, istorija, kokios yra rūbo įsigijimo aplinkybės. Konkurso rengėjai siekė surinkti liudijimų apie sunkiomis tremties sąlygomis išsaugotą tautinę tapatybę. Norėta ištraukti iš užmaršties istorijas, kuriose atsiskleidžia, jog tautinis kostiumas buvo ir gali būti didelė žmogaus brangenybė, svarbus tapatybės simbolis.
Konkursui pateiktos aštuonios istorijos ir kiekviena jų patvirtino, kad tremtį išgyvenusiems lietuviams tautinis kostiumas buvo itin svarbus tapatybės raiškos ženklas. Nepaisant negandų, iš istorijų pastebėta, jog tremtiniai turėjo neišsemiamus aruodus kūrybiškumo ir ryžto, kad nepritekliaus sąlygomis pasisiūtų tautinius kostiumus, išradingai juos papuoštų išskirtinėmis detalėmis.
Telšiškės Birutės Darbutienės istoriją papasakojo Telšių kultūros centro etnografė, Etninės kultūros globos tarybos specialistė Sigita Dacienė. Grįžusi iš tremties, iš Sibiro, apie 1972 – 1974 metus tautinius rūbus Birutės sesei Valerijai Jasinskienei – Paškauskaitei (1927 – 2002) padovanojo vaikystės draugė Natalija (gim. 1927 m.). Manoma, kad Natalija rūbus pasisiuvo pati ir juos dėvėjo tremtyje, visomis lietuviškų švenčių progomis. „Ji buvo labai gabi, naginga ir meniška“, – B. Darbutienės pasakojimą prisimena S. Dacienė.
Visos aštuonios, o mums, žemaičiams, ypatingai ši Birutės istorija – įkvėpimo šaltinis šiuolaikiniam žmogui, neretai suabejojančiam tautinio kostiumo idėja. Vilniuje įvykusios konferencijos „Tautinis kostiumas šiandien“ metu apdovanoti visų istorijų autoriai.