Šeimos gydytojas ne tik padės įveikti ligas, bet ir rekomenduos jų prevenciją
Visi privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės savo šeimos gydytojo paslaugomis gali naudotis nemokamai, nes už tai sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Kiekvienas apdraustasis gali pasirinkti sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa polikliniką, šeimos gydytojo kabinetą ar medicinos centrą ir joje prisiregistravęs kreiptis į šeimos gydytoją.
Lankytis pas šeimos gydytoją reikėtų ne tik susirgus, bet ir profilaktiškai. Šeimos gydytojo kompetencijai priskiriami įvairūs tyrimai ir gydymo paslaugos, pavyzdžiui, bendras ligonio ištyrimas, arterinio kraujo spaudimo matavimas, elektrokardiogramos užrašymas ir įvertinimas, pacientui reikalingų kraujo ir kitų tyrimų skyrimas, jų įvertinimas ir kt. Šeimos gydytojas sprendžia ir dėl siuntimo gydytojo specialisto konsultacijai.
„Šeimos gydytojo kompetencijai yra priskirtas ir specialusis ligonio ištyrimas: akių, nosies, ausų ir gerklės, odos, chirurginis, ortopedinis, akušerinis bei ginekologinis, neurologinis. Tad šeimos gydytojas diagnozuoja bei skiria gydymą daugeliu atvejų ir tik neaiškiu, nepriskirtu jo kompetencijai atveju, išduoda siuntimą konsultuoti ir gydyti“, – teigia Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.
Šeimos gydytojas yra svarbus net tik sunegalavus – jo veikla apima ir sveikatos išsaugojimą bei gerinimą, ligų profilaktiką. Tad VLK specialistai pataria kiekvienam pasirūpinti savo ir šeimos narių sveikata bei iš anksto suplanavus, bent kartą per metus, apsilankyti pas šeimos gydytoją ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.
„Į darželį, mokyklą būtina pristatyti vaiko sveikatos pažymą. Geriausia kasmetinį apsilankymą suplanuoti ir užsiregistruoti iš anksto. Atvykus nustatytu laiku gydytojas apžiūrės, skirs reikiamus tyrimus. Tiesa, tėveliams svarbu žinoti, kad vaikams iki 16 metų sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik su jų tėvų ar globėjų sutikimu“, – sako D. Berūkštienė.
Pasak jos, suaugusiesiems šeimos gydytojas turi priminti, kada žmogui laikas pasitikrinti sveikatą pagal prevencines programas. Šiuo metu šeimos gydytojai gali pasiūlyti gyventojams pasitikrinti sveikatą pagal gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencines programas. Reguliarūs tyrimai ir ankstyva diagnostika gali užkirsti kelią šioms ligoms.
Šeimos gydytojai rūpinasi ir pacientų skiepijimu. Suaugusieji, priklausantys rizikos grupėms, nemokamai gali būti skiepijami nuo gripo, pneumokokinės infekcijos, difterijos, stabligės, pasiutligės. Kūdikiai ir vaikai nemokamai skiepijami pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
VLK primena, kad iki kovo 31 vyksta nacionalinis moksleivių nuotraukų konkursas „Sveika šeima“. Visą kovo mėnesį moksleivius kviečiame pateikti nuotraukas, kuriose būtų kūrybiškai atspindėta konkurso tema – sveikatą stiprinantys šeimos užsiėmimai ar pagalba susirgusiam ar sveikstančiam šeimos nariui ar šeimos gydytojai, kuriems esame dėkingi už pagalbą, rūpestį ir patarimus. Konkurso komisijose – iškiliausi Lietuvos spaudos fotografijos meistrai, Lietuvos spaudos fotografų klubo nariai, kurių patariamos komisijos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje išrinks laimėtojus. Vertingais prizais bus apdovanoti 5 geriausių nuotraukų autoriai, po 1 apdovanojimą teks ir kiekvienos savivaldybės geriausiam jaunajam fotografui.
Fotografuokite ir laimėkite! Šiame konkurse negali laimėti tik tie, kurie jame nedalyvauja!
Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.