Konkreti pagalba moterims, išgyvenančioms neplanuoto nėštumo krizę
Daugybė moterų patiria labai didelę krizę, kai sužino, jog laukiasi neplanuotai ir tam nėra pasiruošusios. Net 64 proc. moterų abortą pasirenka spaudžiamos kitų asmenų, dažniausiai pačių artimiausių. Lietuvoje per metus atliekama apie 5000 abortų. Moterims trūksta informacijos ir būtinos psichologinės pagalbos reikiamu metu. Lietuvoje nėra nei sistemos, padedančios moteriai krizinio nėštumo atveju, nei privalomos konsultacinės pagalbos, nėra net nustatyto apsisprendimo laikotarpio po konsultacijos. Joms tiesiog išrašomas siuntimas abortui.
Siekiant suteikti pagalbą sudėtingą gyvenimo situaciją išgyvenančioms moterims, Respublikinė Kauno ligoninė (RKL) ir Suvalkų daktaro Liudviko Rydygierio regioninė ligoninė pradeda įgyvendinti bendrą projektą „Nėščiųjų priežiūros kokybės pagerinimas Lenkijos – Lietuvos pasienyje”. Projekto tikslas – rūpintis moterų emocine, socialine gerove, suteikti psichologinę ir medicininę pagalbą krizinio nėštumo metu, vykdyti abortų prevenciją.
Ypatingo dėmesio reikalauja socialinės atskirties grupei priklausančios nėščiosios. Jos jaučiasi dar vienišesnės, išgyvena psichologinę krizę ir siekia nutraukti nėštumą, todėl itin svarbu užtikrinti ne tik medicininę, bet ir psichologinę pagalbą. Vykdomu projektu bus siekiama ilgalaikio šių dviejų sričių sprendimo Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione, sukuriant būtiną infrastruktūrą. Efektyvi psichologinė ir akušerinė pagalba ne tik padėtų moterims jaustis saugiau, bet išspręstų ir dalį socialinių problemų.
Kovo 9 dieną, ketvirtadienį vykusioje projekto pradžios konferencijoje dalyvavo Kauno ir Suvalkų regionų specialistai. Konferencijos metu apžvelgtos pagrindinės problemos, įtakojusios projekto atsiradimą, pristatytos planuojamos veiklos ir siekiami rezultatai. Planuojama organizuoti pasirengimo motinystei stovyklas nėščiosioms Druskininkuose ir Augustave, visoms moterims bus užtikrinami medicininiai genetiniai ir ultragarsiniai tyrimai.
Konferencijoje pranešimus apie jau vykdomą veiklą bei ketinimus projekto veikloje pristatė Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Birutė Obelenienė, VšĮ Krizinio nėštumo centro steigėja Zita Tomilinienė, gerąja patirtimi pasidalino svečiai iš Suvalkų dr. Liudviko Rydygierio regioninės ligoninės.
Projektas atvers kelius patirties dailijimuisi, numatyta organizuoti bendrus profesinio tobulinimo seminarus akušerijos – ginekologijos specialistams, mokymus nevyriausybinės organizacijos savanoriams, teikiantiems psichologinę pagalbą nėščioms moterims, taip pat bus įsigyjama nauja medicininė įranga.
“Projekto dėka galėsime dar labiau padėti krizėje atsidūrusioms nėščiosioms, kurioms dėl susiklosčiusių gyvenimo sąlygų būtina įvairiapusė pagalba. Tokioms moterims reikalinga ne tik medicininė, bet ir psichologinė, kartais ir materialinė parama.” – teigia gydytojas Virgilijus Rudzinskas, vadovaujantis Respublikinės Kauno ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikai “Krikščioniškieji gimdymo namai”. Šie Kauno gimdymo namai ir yra minėto projekto iniciatoriai. Kilnių tikslų siekti padės ir kitos organizacijos – “Krizinio nėštumo centras”, turintis kelias dešimtis po visą Lietuvą pasklidusių savanorių. Jiems projektas numato išsamius mokymus.
Pagalba krizėje esančioms nėščiosioms – viena iš dabartinės vyriausybės programoje pabrėžiamų sričių. Šis dviejų kaimyninių valstybių ligoninių projektas dalinai finansuojamas “Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo programos lėšomis”. Tokio pobūdžio projektai yra finasuojami Europos Regioninės Plėtros fondo (European Regional Development Fund) lėšomis. Šis fondas iki 2020 metų rems projektus, kurie padės Europos sąjungos šalių pasienių regionams atskleisti jų ekonominį, socialinį potencialą. Tarp rėmimo prioritetų – gamtosaugos idėjos, mokslo pasiekimų ir inovacijų diegimas. Tikslas – laimingesni žmonės savo regione, įmonėje, bendruomenėje.