Pavasario pranašai jau sugrįžo
Kovo mėn. 10 diena Lietuvių tradiciniame kalendoriuje – 40- ties paukščių diena.Senoliai tikėjo, kad jeigu tą dieną pašąla, šalnos laikysis dar keturiasdešimt parų.
Šią dieną Dzūkijoje Šeimininkės kepdavo ne mažiau keturiasdešimt bandelių ir išdalindavo kaimo vaikams, kad vasarą javai gerai derėtų ir kenkėjai neužpultų.
Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia būti namuose – „savo lizde“, šeimos rate. Tikėta, kad šią dieną kur nors toliau iš namų išvažiavęs, užsitrauksi nesutarimus su saviškiais ir su kaimynais arba tais metais namus paliks vaikai.
Manoma, kad maždaug keturiasdešimt paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į kitas šalis, o pavasarį sugrįžta.
Ar jų tiek jau sugrįžo? Grįžo žąsys, gervės, pempės, vieversiai…
Kovo pirmas dešimtadienis – įprastas gervių parskridimo laikas. Pavasarį gervės neįtikėtinai atkaklios ir kantrios, ir visai nesvarbu, kad orai nelepina. Rudenį jos būriais išlėkė vos tik ėmė žnaibytis spalio šalnos. Dabar, nors naktį dar termometro stulpelis vietomis nukrinta žemiau nulio – pelkių trimitininkės jau čia. Gervėms yra tekę iškęsti ir didesnius šalčius, netgi pūgas.
Geriau pasiklausęs klajodamas paežerėmis ir paupiais išgirsi giesmininkių gulbių balsą. Vakare keistu kvaksėjimu skelbiasi didieji baubliai. Ryte medžio viršūnėje nedrąsiai ima švilpauti varnėnai.
Gamtininkai primena, kad reikėtų suskubti iškelti inkilus. Dabar pats inkilų kėlimo metas. Taip pat reikia išvalyti pernykščius. Jeigu yra koks nors lizdas, jį sudeginkite. Paukščiams jie nebereikalingi ir ten apstu parazitų.
Lukterkime dar bent savaitėlę ir jau visą šalį džiugins įvairiabalsių ir įvairiaplunksnių sparnuočių balsai.