Būkite atsargūs, kartu su gamta pabudo ir gyvatės
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad miške reikia būti atidiems – neužlipti ant gyvatės. Per žiemą gyvatė pagamino daug ir didelės koncentracijos nuodų, todėl pirmieji pavasariniai įkandimai sukels sunkesnius apsinuodijimus.
Panevėžio regione užregistruota daugiau gyvačių įkandimų
Panevėžio departamento duomenimis, praėjusiais metais Panevėžio regione nuo gyvačių įkandimų nukentėjo 4 asmenys (Biržų r. -2, Rokiškio ir Pasvalio r. – po 1 atv.), kai 2015 metais vienam asmeniui (Rokiškio r.) buvo įkandusi gyvatė.
Lietuvoje gyvena vienintelės rūšies nuodingoji gyvatė – paprastoji angis
Žmonės angį dažnai supainioja su bekoju driežu gluodenu ar žalčiu. Angis galima aptikti lapuočių miškuose, drėgnose, pelkėtose vietose. Gyvatė kerta tik gindamasi, todėl nuodingo įkandimo visada galima išvengti, tik nereikia bandyti gyvatės pagauti, sekti ar erzinti.
Angies įkandimas yra labai skausmingas
Žmogaus savijauta po įkandimo priklauso nuo bendros organizmo būklės, amžiaus (jautresni vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės), įkandimo vietos (kuo arčiau galvos ir kaklo, tuo ryškesni bus apsinuodijimo požymiai). Pirmiausia nukentėjusiajam pasireiškia bendrosios reakcijos: baimė, galvos svaigimas, silpnumas, gali prasidėti vėmimas, viduriavimas, padažnėti širdies ritmas. Dažniausiai įkandama į galūnes, todėl jos ima pamažu tinti, sunkiais atvejais tinimai gali kilti iki liemens, tada visus galūnės audinius apima uždegimas, jie skausmingi, oda patamsėja, prasideda kraujagyslių ir limfagyslių uždegimas. Priešnuodžiai yra leidžiami tik tiems pacientams, kuriems yra didelis ir stiprus sisteminis nuodų poveikis. Visiems kitiems yra taikomas simptominis gydymas. Nekomplikuotais atvejais paprastai pasveikstama per 2-7 dienas.
Kaip elgtis įkandus gyvatei?
Įkandus gyvatei, svarbu jos negaudyti, nes ji gali įkąsti pakartotinai. Stengtis nesijaudinti ir kuo mažiau judinti įkąstą galūnę, geriau ją sutvirtinti, kad nejudėtų. Nereikia rišti timpos ant įkąstos galūnės, nes gali sutrikti kraujotaka. Taip pat negalima čiulpti nuodų iš žaizdos, pjaustyti ar prideginti įkandimo vietos. Įkandus angiai, visada reikia kreiptis į medikus, nes tinkamai suteikta pirmoji medicinos pagalba gali užkirsti kelią vėlesnėms komplikacijoms.