Iš Šiaurės Korėjos grįžusių „Išlaisvinimo dienos“ kūrėjų vilniečiai nepaleido beveik valandą
Filmas „Išlaisvinimo diena“ yra išskirtinis ne tik „Kino pavasario“, bet viso pasaulio kino istorijoje: jame pirmą kartą nufilmuota Vakarų grupė, gavusi oficialų leidimą koncertuoti Šiaurės Korėjoje. Daugelio nuostabai, šia grupe tapo slovėnų provokatoriai „Laibach“.
Šeštadienį, kovo 25-ąją, Vilnių aplankė filmo kūrybinė komanda: režisieriai norvegas Mortenas Traavikas ir latvis Ugis Olte, prodiuseris latvis Uldis Čekulis ir „Laibach“ narys Ivanas Novikas.
Prieš seansą jie grojo muziką iš savo „Propagandos autobusiuko“, o po filmo beveik valandą atsakinėjo į sausakimšai salę užpildžiusių žiūrovų klausimus.
Daugelis „Laibach“ žinojo ir iki jų koncerto labiausiai izoliuotoje pasaulio šalyje. 1980 m. Jugoslavijoje susikūrusi grupė tapo kultine Vidurio ir Rytų Europoje. Tamsia, dažnai ironiška muzika jie šaiposi iš totalitarinių režimų ir naudoja jų simbolius savo pasirodymuose, dėl ko yra sulaukę kaltinimų fašizmo skatinimu (grupės atsakymas – „mes tiek pat fašistai, kiek Hitleris buvo menininkas“).
Vis dėlto, koncertas Šiaurės Korėjoje net ir jiems buvo nepatirtas iššūkis. Lig tol jokia Vakarų grupė nebuvo šioje šalyje koncertavusi. „Galbūt dabar žmonės Šiaurės Korėjoje galvoja, kad visa Vakarų muzika skamba taip, kaip „Laibach“ – kas nebūtų blogai“, – po seanso juokėsi režisierius M. Traavekas jau anksčiau vykdęs meninius projektus Šiaurės Korėjoje. Jo pastangų dėka grupei ir pavyko gauti leidimą groti „Išlaisvinimo dienos“ šventiniame koncerte.
Tarp koncertą stebėjusių žmonių buvo ir 3 dešimtys labiausiai atsidavusių grupės fanų: vienos kelionių agentūros dėka jie atlydėjo „Laibach“ į šį jų gyvenimo koncertą. „Mes visada norėjome išbandyti naujas teritorijas – o ši yra naujausia iš visų įsivaizduojamų“, – kalbėjo I. Novakas.
Muzikantas prisipažino, kad filmavimas nebuvo toks sunkus, kaip gali atrodyti iš pradžių: „Jei norėtum kurti dokumentiką Silicio slėnyje Amerikoje, būtų taip pat sunku, gal ir sunkiau.“
Prieš metus „Kino pavasaryje“ buvo pristatytas „Čia visada šviečia saulė“, kitas, daug skaudesnis filmas apie Šiaurės Korėją, kurtas režisieriaus Vitalijaus Manskio. Totalitarinio režimo žalą žmonėms parodęs filmas nugalėjo festivalio programoje „Baltijos žvilgsnis“. Po šio filmo režisierius nebeįleidžiamas į Šiaurės Korėją.
Po „Išlaisvinimo dienos“ tokių pasekmių nebuvo. Filme šiaurės korėjiečiai rodomi kaip žmogiški piliečiai, turintys veikti milžiniškame biurokratiniame mechanizme. Nors „Laibach“ muzika, pavyzdžiui, gotiškai komiškas dainos „Life is Life“ koveris, yra labai juokinga, Šiaurės Korėjoje ji atliko kitokią funkciją „Mes norėjome parodyti, kad galima ir kitaip. Nevykome į Šiaurės Korėją provokuoti žmonių, mes tai darome kitur“, – po seanso žiūrovams paaiškino I. Novakas.
„Reikia suprasti šiaurės korėjiečių situaciją. Jeigu būtume padarę kažką ekstremaliai kvailo, tada mus susodintų į lėktuvą ir išsiųstų namo. Nieko baisaus. O jie liks ten toliau. Žmonės, sutikę mus įsileisti, daug kuo rizikavo. Jie neturėjo laisvės klysti. Norėjome būti jiems pagarbūs“, – filmo poziciją paaiškino režisierius.
Vis dėlto, pokytį „Išlaisvinimo diena“ padarė. „Kartu su mumis per repeticijas buvo ir vietinis merginų choras – planavome atlikti dainą kartu. Jos pamatė, kad gali su mumis bendradarbiauti, kad žmonės iš skirtingų kultūrų gali išspręsti problemas tiesiog kalbėdamiesi. Dainininkėms tai buvo pamoka“, – tarė I. Novakas.
Lietuvoje bendravimą su „Išlaisvinimo dienos“ komanda bus galima tęsti šiomis dienomis: kovo 26 d. filmo komanda vyksta į Kauną, o pirmadienį seanse Vilniuje į publikos klausimus atsakys I. Novakas. Vėliau filmas dar bus rodomas „Kino pavasario“ seansuose iki balandžio 6-osios.
Nuotraukų autoriai: Robertas Daskevičius ir Audrius Solominas
2017 m. festivalio filmų programa: http://kinopavasaris.lt/lt/programa