Seminaras „Erkių platinamos ligos ir tuberkuliozė“ sukvietė per 500 sveikatos specialistų
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) drauge su partneriais kovą sukvietė per 500 asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų, seniūnijų seniūnų ir socialinių darbuotojų į seminarus „Erkių platinamos ligos ir tuberkuliozė“, kurie vyko Šilutėje, Klaipėdoje, Anykščiuose ir Raseiniuose.
Seminarų tikslas – apžvelgti naujus užkrečiamųjų ligų iššukius, erkių platinamų ligų ir tuberkuliozės epidemiologinę situaciją. Renginių metu ypatingas dėmesys buvo skirtas tuberkuliozės atvejo valdymui ir erkių platinamų ligų specifinėms bei nespecifinėms prevencijos priemonėms, ligų sergamumo analizei.
Profesorius minėjo, kad užkrečiamųjų ligų iššūkius dažnai nulemia ir socialiniai veiksniai, o kovoje su tuberkulioze, sveikatos raštingumo didinimas yra neišvengiamas – būtina keisti ne tik visuomenės požiūrį, bet ir įsitikinimus.
Pasaulio sveikatos organizacija Lietuvą priskyrė prie didžiausios tuberkuliozės rizikos šalių grupės Europos regione. Čia registruojama daugiausiai itin atsparios vaistams tuberkuliozės atvejų. Viena pagrindinių priežasčių – tai atvejo valdymo problemos, nereguliarus vaistų vartojimas, brangus gydymas. Daugiau apie tuberkuliozę skaitykite čia.
Lietuvoje sergamumas erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu (EE) ir Laimo liga (LL) yra vienas didžiausių Europoje. Praėjusiais metais Lietuvoje EE sirgo – 633 asmenys, o LL – 2915. Palyginti su 2015 m. sergamumo EE rodikliai išaugo 91 proc., o LL – 31 proc. 2015-2016 m. didžiausias sergamumas EE užregistruotas Utenos apskrityje.
Anot ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus medicinos entomologės dr. Mildos Žygutienės, išaugusį sergamumą galima paaiškinti maža besiskiepijančiųjų apimtimi ir klimato kaitos pokyčiais – šiltėjimu ir ilgesniu erkių aktyvumo periodu.
“Erkės, platinančios ligas, išplitusios tiek kaimo, tiek miesto vietovėse, todėl svarbu sveikata pasirūpinti iš anksto – laiku pasiskiepyti nuo erkinio encefalito,” – kalbėjo ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus medicinos entomologė dr. M. Žygutienė.
Apie erkių platinamų ligų profilaktiką skaitykite čia.
Seminaro dalyviams išduoti kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai.