Trakai: pokyčiai, kurie vyksta čia ir dabar
Stulbinamai įvairūs. Su šiuo šūkiu Trakai ne tik sėkmingai pasirodė šiemet vykusioje tarptautinėje turizmo parodoje ADVENTUR 2017. Šie du žodžiai tinka nusakyti ir pastarojo meto geriesiems pokyčiams tiek Trakų, tiek visos seniūnijos gyvenime.
Tad neatsitiktinai rajono vadovai, surengę išvykų ciklą po rajono seniūnijas, finišavo būtent Trakuose. Beje, tai seniūnija, kurioje ne mažėja, o daugėja gyventojų, čia gana stabili socialinė padėtis, palanki gyvenama aplinka. Be to, gyventojai pastebi, kad laukiami pokyčiai neaplenkia senąja sostine vadinamo miesto ir jo aplylinkių.
Praėjusią savaitę rajono vadovai ne vieną, o dvi dienas lankė rajono įstaigas ir organizacijas, kad iš pirmų lūpų išgirstų, kas padaryta ir ką dar reikėtų nuveikti. Išvykoje dalyvavo rajono savivaldybės merės pavaduotoja Marija Puč, merės patarėja Eleonora Kravčun, savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius, direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič, Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas. Vykstant susitikimui su gyventojais, prisijungė ir iš komandiruotės grįžusi rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.
Vienas iš rodiklių, kad Trakai ir jų apylinkės yra gera vieta gyventi, kurti savo ir vaikų ateitį – tai gerai sutvarkyti vaikų darželiai, jų aplinka ir kokybė. Buvo apsilankyta trijuose – Bražuolės, Trakų „Ežerėlio“ bei „Obelėlės“ vaikų darželiuose, kuriuose šviesu ir jauku, pasirūpinta viskuo, ko reikia šiuolaikinėms mažųjų ugdymo įstaigoms. Pastebimai gražėja, keičiasi, modernėja ir Trakų pradinė mokykla, Trakų bei Vytauto Didžiojo gimnazijos, į kurias pastaraisiais metais investuota nemažai lėšų ir to rezultatas akivaizdus. Gerėjant sąlygoms, šiose mokymosi įstaigose auga, įvairėja ir mokslo kokybė bei pasiekimai.
Prasčiausiai materialiai mokyklų šeimoje atrodo Trakų meno mokykla, nes senas pastatas yra visiškas sovietmečio reliktas. Tačiau ir mokytojai, ir mokiniai, jų tėvai jau gali lengviau atsidusti, nes šiemet prasidės šios mokyklos rekonstrukcijos darbai.
Rajono vadovai taip pat apsilankė Trakų kultūros rūmuose, viešojoje bibliotekoje, kur taip pat labai aktualūs atsinaujinimo darbai, nes pastatas, kuriame įsikūrusios šios įstaigos, pasenęs ir fiziškai, ir moraliai. Ką galima sutvarkyti artimiausiu metu, o ką – generavus idėjas ir lėšas galbūt per būsimus projektus, buvo svarstyta vietoje.
Kokiomis sąlygomis dirbama, kokių pokyčių laukiama, kalbėta apsilankius Trakų rajono kūno kultūros ir sporto centre, Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centre, Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, Trakų turizmo informacijos centre, Trakų švietimo pagalbos tarnyboje ir Trakų suaugusiųjų mokymo centre.
Šio dvi dienas trukusio vizito apibendrinimu buvo pasidalinta rajono savivaldybės didžiojoje salėje vykusiame susitikime su gyventojais, kuriame netrūko diskusijų, pasisakymų, svarstymų. Juolab, kad kalbėta ne tik apie tai, ką turime, kuo gyvename, bet ir apie tai, kas bus įgyvendinta ateityje ir žymiai pakeis gyvenimo kokybę.
Vienas iš pastarojo meto stambiausių investicinių projektų – tai šiuo metu jau gerokai įsibėgėjusi Trakų trijų gatvių – Vilniaus, Aukštadvario ir Gedimino – rekonstrukcija. Planuojama, kad pirmasis jos etapas bus baigtas dar šių metų vasaros pabaigoje – bus baigtas žiedo ties autobusų stotimi bei Vilniaus gatvės įrengimas. Visą rekonstrukciją numatyti baigti per dvejus metus, tam skirta apie 3 mln. eurų.
Vietoje nestovi ir kitas didelis projektas – Trakų aplinkkelio įrengimas. Įgyvendinti parengiamasis bei rengimo etapai, apimantys žemės paėmimą visuomenės poreikiams procesą. Šiuo metu vyksta baigiamojo etapo projekto tikrinimo procedūros.
Trakiečius ir miesto svečius, žinoma, džiugins planuojami Lukos (Bernardinų) bei Totoriškių ežerų pakrančių pėsčiųjų-dviračių takų statybos projektai. Gyvenamą aplinką bei įvaizdį gerins ir su privačiu investuotoju planuojama rekonstruoti Trakų autobusų stotis. Dar šiais metais numatyta baigti įrengti Trakų daugiafunkcį sporto aikštyną Birutės gatvėje. Artimiausiuose planuose – ir Trakų gimnazijos sporto salės rekonstrukcija į 350 vietų daugiafunkcę sporto salę.
Dar šiais metais pradedama ilgus metus laukta Trakų meno mokyklos rekonstrukcija, kuri bus vykdoma pagal Lietuvos-Lenkijos tarptautinę bendradarbiavimo programą. Planuojama, kad per dvejus metus pastatas pasikeis neatpažįstamai, jis bus įrengtas pagal visus šiuolaikinius tokioms mokymo įstaigoms keliamus reikalavimus.
Tikimasi, kad netrukus įkurtuves galės švęsti ir Salkininkuose baigiamo įrengti 16 butų namo gyventojai.
Nemažai ateities pokyčių žada Trakų rajono bendrojo plano keitimas, kuriame bus integruota nemažai specialiųjų planų. Šie nauji teritorinio planavimo dokumentai aiškiau ir konkrečiau nurodys, ką ir kur tam tikrose teritorijose galima plėtoti, įrengti.
Trakuose naująjį turizmo sezoną sutiks naujovė – turistinis traukinukas, kuriuo nuo „Trasalio“ centro bus galima nuvažiuoti iki Užutrakio ir atgal. Tai ne tik nauja transporto priemonė, bet ir pramoga, kuri jau dabar sulaukė didelio susidomėjimo. Gerinamas ir viešojo transporto parkas. Neseniai bendrovė „Trakų autobusai“ įsigijo naujų autobusų, dar kelis ekologiškus autobusus įsigis ateityje.
Vargu ar kas prieštarautų , kad pokyčiai ir jų įvairovė – istoriniame mieste, jo apylinkėse ir yra tai, ko labiausiai laukia gyventojai. Svarbiausia, kad jie vyksta čia ir dabar.