Sergantieji širdies ligomis nerimauja dėl reikiamų vaistų prieinamumo
Lietuvoje 56 proc. žmonių miršta nuo Širdies ir kraujagyslių ligų. Tai dažniausia mirties priežastis, be to, pagal šį statistinį rodiklį esame vieni pirmaujančių visoje Europos Sąjungoje. Nors sveikatos apsauga besirūpinančios organizacijos sutaria, kad būtent širdies ir kraujagyslių ligų gydymas ir prevencija turėtų būti vienas didžiausių prioritetų, pacientai iki šiol susiduria su šioms ligoms gydyti skirtų vaistų prieinamumo problemomis.
Hipertenzija sergančiųjų asociacijos atstovė Audronė Leleikienė pastebi, kad ne tik augančios vaistų kainos, bet ir kintantis jų prieinamumas tampa rimta kliūtimi sergančiųjų ligos kontrolei.
„Visai neseniai palaidojome dar net ne pensinio amžiaus kaimyną, kuris sirgo širdies kraujagyslių ligomis ir mirė, nes tiesiog neišgalėjo nusipirkti vaistų. Ir tokių žmonių yra ne vienas ir ne du. Be to, beveik niekada nėra taip, jog širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiam žmogui užtektų tik vienų konkrečių vaistų. Reikalingas kompleksinis individualus gydymas. Gali vienam žmogui viskas kainuoti ir iki 20 eurų. Bet yra ir tų, kuriems reikia kelis kartus brangesnių vaistų. Kita vertus, vaistų kainos, tai tik sveikatos apsaugos sistemos ledkalnio viršūnė“, – skaudžia patirtimi dalijasi A. Leleikienė.
Šiuo metu Lietuvoje kompensuojamųjų vaistų politika pernelyg fragmentiška, joje trūksta proporcingumo, nuoseklumo ir dėmesio vaistų prieinamumui taip pat ir priemonėms, kurios realiai padėtų sumažinti ir kontroliuoti kompensuojamųjų vaistų kainą. Nerimą kelia tai, kad net 60 proc. Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF) yra skiriami vos 8 proc. pacientų.
Leleikienės teigimu, vaistų politikos gerinimas neatsiejamas nuo visos sveikatos apsaugos sistemos sąlygų gerinimo, todėl turėtų prasidėti nuo aiškesnio ir kompleksinio suvokimo, ko iš tiesų reikia pacientams.
„Rūpintis savo sveikata turi ne tik pacientai, bet ir valstybė privalo atlikti savo darbą – užtikrinti, kad tinkančių ir reikalingų vaistų vartojimas būtų nuoseklus ir pastovus. Būtina suvokti, jog taip ne tik užtikrinama pacientų sveikata, bet valstybės mastu mažinami kiti kaštai, ligoninių ir gydytojų apkrovimas. Kalbame apie didžiajai daliai pacientų reikalingų vaistų prieinamumą plačiąją prasme, o jų kaina yra vienas iš elementų, padedantis pacientams kontroliuoti ligos eigą, gyventi ilgiau ir kokybiškai. Šiuo metu sveikatos sistema iš tiesų nepritaikyta tokių žmonių poreikiams, jie palikti vieni laukti, kol jiems eilinį kartą pasidarys taip blogai, kad padėti galės jau tik greitoji“, – sako Hipertenzija sergančių asociacijos atstovė.
Šiuo metu formuojamos naujos vaistų politikos gairės turi atitikti pacientų lūkesčius ne tik kalbant apie kainą, bet ir apie reikiamų vaistų prieinamumą. Vaistų kaina turėtų būti skaičiuojama atsižvelgiant tik į vaistus, tiekiamus Lietuvos rinkai, o gamintojai turėtų susimažinti kainas iki referentinių šalių kainų vidurkio, kuris turėtų būti skaičiuojamas pagal vaistus, parduodamus Lietuvoje.