Daugiau kaip pusšimtis kupiškėnų domėjosi privalomuoju sveikatos draudimu
Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai dvi dienas iš eilės susitiko su Trečiojo amžiaus universitetų (TAU) bendruomenėmis: balandžio 18-ąją susitiko su Panevėžio miesto TAU, balandžio 19-ąją – Kupiškio rajono TAU klausytojais. Nors panevėžiečių į susitikimą susirinko nedaug, užtat kupiškėnai į renginį plaukte plaukė. Jų susirinko apie 70.
Abi bendruomenės pasirodė neblogai informuotos apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD), sveikatos priežiūros paslaugų teikimą ir kt. su ligonių kasos veikla susijusiais klausimais, tačiau daugiausia kupiškėnams atsirado ir tokių klausimų, į kuriuos atsakymų jie nebuvo girdėję arba girdėję ne visai teisingus.
Panevėžio miesto TAU klausytojus, tarp kurių nemažai buvo pedagogų, Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kavaliauskienė išsamiai supažindino su pacientų teisėmis, jas ginančiomis institucijomis, PSD draudiminių įvykių kompensavimo tvarka, vaistų kompensavimo mechanizmu, kalbėjo apie paslaugų struktūrą, priemokas gydymo įstaigose, šeimos gydytojo institucijos svarbą, prevencines programas ir kt. Kupiškėnams tais pačiais klausimais kalbėjo Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras, labiau akcentuodamas, už ką gali būti prašoma gydymo įstaigose mokėti teisėtai, nes visa kita, anot jo, apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.
Kupiškio rajono TAU bendruomenę domino medicininės reabilitacijos, brangiųjų ir kitų tyrimų skyrimo tvarka, kitos operacijos onkologines operacijas patyrusiems ligoniams.
Klausimų kupiškėnai turėjo ir Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjai Sigitai Paulauskienei, kuri pristatė PSD svarbą ir pagrindinius principus – visuotinumo ir solidarumo, kalbėjo apie PSD nenutrūkstamumo svarbą ir šio draudimo teikiamas galimybes, vardijo, kurias draudžiamųjų grupes draudžia valstybė, o kurie turi draustis patys. Taip pat atkreipė dėmesį į asmenų, turinčių 30 metų darbo stažą, dirbančių pagal verslo liudijimus sveikatos draudimą, ESDK įsigijimo tvarką, tarpvalstybinę sveikatos priežiūros ir būtinąją medicinos pagalbą, plačiau išdėstė dantų protezavimo, kompensuojamo PSDF biudžeto lėšomis, tvarkos pasikeitimus, įsigaliojusius nuo 2016 m. lapkričio 1 d. ir kt.
Paaiškėjo, kad tarp susirinkusiųjų buvo žinomas ne vienas atvejis, kaip pažįstami ar giminaičiai nukentėjo finansiškai nežinodami būtinosios medicinos pagalbos teikimo tvarkos kitose Europos Sąjungos šalyse. S. Paulauskienė atsakė į kupiškėnų klausimus ta tema, taip pat – dėl sąnarių endoprotezavimo PSDF biudžeto lėšomis, dantų protezavimo kompensacijų grąžinimo, konsultantų galimai tyrimams švaistomų lėšų ir kt.
Renginių šeimininkams pasiūlyta ligonių kasų išleistos literatūros, surengta trumpa viktorina, kurioje dalyti simboliniai Panevėžio TLK prizai.
Ir panevėžiečiai, ir kupiškėnai dėkojo Panevėžio TLK atstovams už, jų tvirtinimu, labai profesionalią, informatyvią ir švietėjišką paskaitą. 2016–2017 metais Panevėžio TLK į susitikimus jau yra pakvietusios didžioji dauguma Panevėžio ir Utenos apskričių TAU bendruomenių. Dar nesilankyta Biržuose, Rokiškyje, Visagine, Zarasuose, Ignalinoje.