Prie Seimo protestuojančių neįgaliųjų žinutė politikams: „Neatimkite iš mūsų darbo!“

Balandžio 23 d. Vilniuje, prie Seimo rūmų, socialinėse įmonėse dirbantys neįgalieji surengė įspėjamąjį mitingą „Leiskite dirbti“.
Mitingą išprovokavo Seime svarstoma nauja Socialinių įmonių įstatymo redakcija. Protesto akcijos dalyviai teigia, kad siūlomos naujovės sunaikins vienintelę neįgaliųjų integravimo į aktyvią darbo rinką sistemą Lietuvoje ir paskatins emigraciją.
Susirinkusiųjų plakatai skelbė: „Neįgalieji irgi žmonės, neatimkite iš mūsų darbo!“, „Neuždarykite mūsų į namus-kalėjimus“, „Patys gyvenkit iš pašalpų, mes norim darbo“, „Socialinės įmonės turi likti“, „Seimūnai, įmones naikinti žadat, norite paskelbt mums badą?“, „Neįgalieji nėra tik skaičius“, „7000 naujų emigrantų?“.
Nauja Socialinių įmonių įstatymo redakcija numato, kad nuo šių metų birželio būtų draudžiama kurtis naujoms socialinėms įmonėms. Pagal projektą, valstybės pagalba būtų teikiama tik jau veikiančioms socialinėms įmonėms – subsidijos darbo užmokesčiui ir „Sodros“ įmokoms būtų skiriamos tik už tuos darbuotojus, kurie bus įdarbinti iki šio įstatymo įsigaliojimo. Subsidijos neįgalių darbuotojų darbo vietoms įsteigti ar pritaikyti ir darbo priemonėms įsigyti naujai įdarbinamiems žmonėms nebūtų mokamos.
Neįgalieji išsakė nuogąstavimus, kad nebelikus ar sumažėjus įmonių, kuriose sudarytos sąlygos dirbti žmonėms su negalia, jiems įsidarbinti būtų itin sunku. O gaunant nedideles neįgalumo išmokas, neįgalieji būtų priversti tapti visiškais valstybės išlaikytiniais ir prašyti pašalpų.
Socialinių įmonių įstatymo pataisas rengiantys politikai teigia, kad pakeitimais siekiama pažaboti dabar nesąžiningai veikiančias socialines įmones, tačiau, Socialinių įmonių asociacijos vadovės Irenos Tarvydienės įsitikinimu, visi dirbantys neįgalieji neturėtų kentėti dėl kelių įmonių piktnaudžiavimo atvejų. Pasak jos, darbuotojus su negalia į atvirą darbo rinką ruošiamasi „išleisti“ tam nepasiruošus, todėl tokie žmonės susidurs su problemomis darbinantis ir įmonės nebus suinteresuotos tokius žmones samdyti pavieniui, nes tam reikės investicijų į darbo vietą. „Jeigu yra planuojama visus neįgaliuosius paleisti į atvirą darbo rinką, kitaip sakant, sugriauti visas socialines įmones, tai nieko nepasiūlys jiems“, – teigė Irena Tarvydienė.
Lietuvoje veikia 172 socialinės įmonės, kuriose dirba virš 7 tūkst. žmonių.
Prie įstatymo pataisų svarstymo parlamentarai planuoja sugrįžti gegužės 25 d.