3 gegužės, 2017
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento informacija

Ugniagesys gelbėtojas Aurelijus Lipinskas: „Sieloje aš esu maištininkas…“

Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 3-iosios komandos skyrininkas Aurelijus Lipinskas tvirtina, jog ugniagesiais gelbėtojais paprastai tampa žmonės, turintys širdyje kibirkštėlę. Žvelgiant į Aurelijų supranti, kad ta kibirkštėlė paskui įkuria didžiulę ugnį, kurioje telpa labai daug dalykų: ne tik gaisrų gesinimas, žmonių gyvybių ir turto gelbėjimas, bet ir rūpestis ugniagesių bendruomene, pagalba žmonėms, kūryba, įvairiausi pomėgiai. „Tarp ugniagesių yra daugybė nuostabių, spalvingų žmonių, kurie gerąja prasme yra šiek tiek „išprotėję“ dėl savo darbo,“ – teigė jis. 

17 metų paskyręs gaisrų gesinimui ir žmonių gelbėjimui, A. Lipinskas sako, jog didžiuojasi savo profesija. „Ugniagesyba mane padarė labiau disciplinuotą, be to, mėgstu nestandartines situacijas, kurios priverčia įjungti papildomą loginį mąstymą,“ – tvirtina jis. Nuo vaikystės tapti ugniagesiu nesvajojo: „Norėjau tapti pasienio policijos pareigūnu, tačiau nepavyko. Kadangi save siejau su panašiomis struktūromis, įstojau į Ugniagesių gelbėtojų mokyklą. Ir man patiko. Ketverius metus dirbau ugniagesiu gelbėtoju Panevėžyje, vėliau persikėliau į Vilnių.“

A. Lipinskas už išgelbėtą gyvybę yra apdovanotas Ugniagesio gelbėtojo žvaigžde, o šių metų sausio 20 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo konkurso „Herojai tarp mūsų“ nugalėtojus, tarp kurių įvertintas buvo ir A. Lipinskas, išgelbėjęs ne vieno žmogaus gyvybę, taip pat ir tragiško gaisro Vilniuje, Žirmūnų bendrabutyje, metu.

A.Lipinskas teigia, jog savo išgelbėtų žmonių jis nedrįstų skaičiuoti, o kai kurių gaisrų jau ir neprisimena. „Tačiau buvo tokių, kurių pamiršti neįmanoma. Vienas jų – Žirmūnų gaisras, kuris privertė apie daug ką pamąstyti. Buvo daug streso po jo, daug skaudžių prisiminimų. Tąkart aš dirbau su automobilinėmis kopėčiomis. Atvažiavome, tačiau prie namo dėl pristatytų automobilių negalėjome privažiuoti. Policininkai rankomis stumdė automobilius. Kol radome vietą  pasistatyti keltuvą, mano akyse du žmonės iššoko iš degančio namo. Septynis žmones pavyko nukelti, kai kuriuos teko jėga įtempti į lopšį, nes gyventojai nenorėjo palikti savo namų, patyrė didelį stresą ir nesuprato, koks pavojus jiems gresia,“ – prisimena skaudžius įvykius ugniagesys.

Pasak A. Lipinsko, kiekvienas gaisras yra didelė nelaimė: „Dažnai tenka juose gelbėti žmones, randame ir žuvusiųjų. Ugnis paprastai sunaikina ir visą turtą. Skaudu žiūrėti į žmones, kurie praranda viską. Matai jų akyse skausmą, neviltį ir nežinią. Tuomet stengiamės su jais pabendrauti, sumažinti jų stresą.“

Ugniagesiams gelbėtojams neretai tenka rizikuoti ir savo gyvybe. „Prieš keletą metų gavome pranešimą, kad Žemuosiuose Paneriuose iš nuo sovietinių laikų paliktos cisternos ištekėjo amoniakas. Reikėjo gerai pasukti galvą, kaip ją užtaisyti. Tokiose nestandartinėse situacijose reikia specialiųjų žinių, tad tenka skaityti įvairios literatūros ir domėtis specifiniais dalykais. O cheminiuose incidentuose skubėti negalima, nes svarbiausia – paties ugniagesio saugumas, – pasakojo skyrininkas. – Kitą kartą buvusios Kuro aparatūros gamyklos rūsiuose degė didžiulė krūva senų dujokaukių. Visur tvyrojo tiršti plastiko dūmai. Rūsyje – metalinės pertvaros, nieko nesimato, jame tikrai buvo galima pasiklysti ir žūti. Gaisrą gesinome parą laiko, paskui mus keitė kitos pamainos.“

Pasak ugniagesio, jam ypač skaudu, kai autoavarijose dėl kažkieno kaltės žūsta jauni žmonės. „Tokie įvykiai ir patį priverčia saugiai  vairuoti ir atsakingai elgtis kelyje,“ – teigė jis.

„Pradėjęs dirbti ugniagesiu dažniau pasakodavau apie darbą, – sakė A. Lipinskas. – Dabar stengiuosi tų minčių ir vaizdų nesinešti namo. Nebent pasitaiko kokia kuriozinė juokinga situacija. Bet pas mus rytas visada prasideda nuo nelaimių…“

Ugniagesys teigia, jog nelaimių būtų mažiau, jeigu gyventojai labiau rūpintųsi savo saugumu: „Bet žmonės dažniausiai galvoja, kad nelaimė juos aplenks. Blogiausia, kad visuomenė dar nesuvokia, kad viskas daroma jų saugumui. Ir žmonių supratimo bei atidumo trūksta: užstato hidrantus, gatvėje nenori praleisti gaisrinio automobilio, neatidžiai vairuoja, kalbasi telefonu prie vairo. Žinoma, visuomenė po truputį keičiasi. Daugėja naujų ir tvarkingų namų, rūpestingų šeimininkų, kurie namuose turi ir gesintuvą, ir dūmų detektorių. Kartą gavome pranešimą, kad užsidegė gyvenamojo namo katilinė, tačiau kol atvykome, pats šeimininkas, užsidėjęs dujokaukę, nuslopino ugnį. Dažnai tenka padėti policijai ir medikams. Ne kartą esame padėję medikams išnešti sunkius ligonius, policijai – atidaryti duris, už kurių rasti mirę vieniši senukai.“  

A.Lipinskas sako, jog jeigu viską imsi į širdį, greit perdegsi. „Todėl ieškai atsvaros, kas tau teikia malonumą. Man patinka iššūkiai ir ekstremali veikla. Visada patikdavo jėgos sportas, stendinis šaudymas, ginklai, motociklai. Ekstremaliojo sporto  šakos man suteikia gyvenimo džiaugsmą. Be to, jau daugybę metų esu medžiotojas,“ – pasakojo ugniagesys.

Tačiau tai tik nedidelė dalis Aurelijaus pomėgių.  Dar vienas jų – automobilio konstravimas. Šiuo metu jis baigia sukonstruoti automobilio „Caterham-7“ kopiją. „Jie buvo pradėti gaminti pokario metais, renkami rankomis. Mano automobilis taip pat darytas rankomis, jame įmontuotas „Ford“ variklis. Šiemet norėjau jį pabaigti ir vasarą išbandyti, bet jaučiu, kad gauta trauma sugriaus planus. Automobilį sukonstravau per pusę metų. Jame panaudoti agregatai iš seno „Ford Sierra“ automobilio,“ – sakė Aurelijus, prieš keletą dienų intensyviai rengdamasis Stipriausio ugniagesio varžyboms patyręs sudėtingą traumą. Sakė, jog pasveikti jam prireiks mažiausiai trijų mėnesių.

Ši trauma griauna ir kitus ugniagesio planus bei pomėgius. Dar viena didelė A. Lipinsko aistra – fotografija: „Nuo vaikystės mane žavėjo ne skaitmeninė, o senoji fotografija. Persikraustęs į Vilnių, nusipirkau skaitmeninį fotoaparatą, lankiau meninės fotografijos kursus. Mėgstu fiksuoti gaisrus, ugniagesių gelbėtojų darbą ir šventes, žmones gatvėje, aplinką, keliones, aplankytas vietas, automobilius. Dar daug kadrų padarau ir juostiniu fotoaparatu. Deja, fotografija – nepigus malonumas, nuolat reikia atsinaujinti įrangą. Seniau fotografuodavau ir vestuves, ir krikštynas, tačiau Lietuvoje yra daugiau nei 3 tūkst. fotografų ir visi nori būti pripažinti. Nuolat mokausi. Juk paspausti fotoaparato mygtuką tinkamu laiku ir rasti gerą rakursą – didelis menas.“

Daug fotosesijų A. Lipinskas yra surengęs ir su savo komandos ugniagesiais. Jų nuotraukos buvo demonstruotos komandos patalpose. Aurelijus yra laimėjęs ir konkursą Latvijoje, kai ugniagesius reikėjo fotografuoti iš garažo. Beje, jis sukūrė ir plakatą „Vilniaus priešgaisrinei tarnybai – 210 metų“, kuris kabėjo ant Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento sienos. O prieš 10 metų jam kilo idėja sukurti ugniagesio gelbėtojo ženklą ir gaminti ženkliukus ugniagesiams bei gelinius lipdukus automobiliams.

Ar dar liko svajonių? Taip, pasak Aurelijaus, šiuo metu jis norėtų kuo greičiau pasveikti, o ateityje pastatyti šeimai namą. „Man svarbiausia – šeima. Be šeimos esi niekas,“ – sakė jis. Dar viena svajonė – įsteigti paramos fondą, kad galėtų remti ugniagesius: „Padėti tiems, kuriems reikia pagalbos. Juk, pavyzdžiui, išėję iš tarnybos, jie tampa niekam nereikalingi.“

Kad A. Lipinskas nėra abejingas ugniagesių gelbėtojų problemoms, rodo ir jo aktyvus dalyvavimas socialinio tinklo “Facebook“ viešojoje grupėje „Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba“. „Aš sieloje esu maištininkas. Man rūpi, kaip gyvena ugniagesiai, kaip jie aprūpinti, kaip parengti, kokio dėmesio sulaukia iš savo vadovų. Manau, didžiausia problema dabar – ugniagesių motyvavimas. Tik motyvuotas ugniagesys gali tapti profesionalu. Čia, taip pat kaip ir sporte, būtini paskatinimai, apdovanojimai. Tuo labiau žinant koks yra ugniagesio gelbėtojo atlyginimas. Kiekvienas nori būti įvertintas ir turi kažką savito. O kad žmogus galėtų atsiskleisti, jis turi turėti motyvaciją. Mūsų komandai sekėsi ir su vadovais. Turėjome puikų komandos viršininką Dalių Kuliešių, kuris jausdavo žmogų, buvo labai tiesus ir konkretus. Dabar mums vadovauja Andžej Romeiko, kuriuo irgi visada galime pasitikėti,“ – teigė ugniagesys.

Artėjančio Šv. Florijono – ugniagesių globėjo dienos proga savo kolegoms A. Lipinskas palinkėjo supratimo, santarvės, ramybės ir visose situacijose ieškoti tik teigiamų dalykų.


S. Žiūros nuotr.
23 gruodžio, 2024

Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų […]

Sauliaus Žiūros nuotr.
23 gruodžio, 2024

Vilnius – sparčiausiai augantis Baltijos regiono miestas, kuriame pernai buvo išduota daugiausia, net 12 proc. visų statybos leidimų, kai tuo […]

21 gruodžio, 2024

Gruodžio 20 d. Vilniaus rajono savivaldybė oficialiai perdavė humanitarinę pagalbą Ukrainai – vieną iš nenaudojamų gaisrinių automobilių. Šis ZIL131 automobilis, […]

20 gruodžio, 2024

Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius […]

19 gruodžio, 2024

Anksčiau nei planuota baigti Tauro kalno atnaujinimo darbai. Vilniečiai jau gali ruošti rogutes nusileidimams nuo kalno, pasivaikščioti ir poilsiauti prisėdę […]

19 gruodžio, 2024

Valstybės duomenų agentūra (VDA), remdamasi išankstine metine informacija, įvertino 2023 m. regioninį bendrąjį vidaus produktą (BVP). Palyginti su 2022 m., […]

18 gruodžio, 2024

Sostinės taryba kompozitoriui, ilgamečiam berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovui prof. Vytautui Miškiniui suteikė Vilniaus garbės piliečio vardą. Toks įvertinimas […]

17 gruodžio, 2024

Antradienį ant sostinėje esančio Vingio parko pėsčiųjų tilto atidaryta menininko Algio Kriščiūno kurta instaliacija „100 priežasčių tiltas“. Šiuo socialiniu projektu, anot Vilniaus […]

16 gruodžio, 2024

Inovacijoms, technologijoms ar kvalifikuotų specialistų poreikiui imlūs sektoriai keičia mokymo programas. Kaip rodo Užimtumo tarnybos stebėsena, šiemet sparčiau daugėja klientų, […]

14 gruodžio, 2024

Gruodžio 10 d. pasibaigė pusę metų trukęs dekoratyvinės skulptūros „Žygimantas ir Barbora“ idėjos sukūrimo konkursas. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka […]

14 gruodžio, 2024

Šeštadienį Ukrainos centre (UAC) Vilniuje surengta šeimos šventė „Kalėdų stebuklas“. „Susirinkome kartu pasiruošti ypatingam laikotarpiui. Bendrystės, šviesos ir vilties šventei […]

12 gruodžio, 2024

Vadovavimą Krašto apsaugos ministerijai (KAM) perėmus Dovilei Šakalienei, ketvirtadienį įvyko simbolinė ministrų pasikeitimo ceremonija. Aikštėje prie KAM vykusioje ceremonijoje buvęs […]

12 gruodžio, 2024

Vaiko raida ankstyvaisiais metais yra itin svarbi, nes per šį laikotarpį formuojasi pagrindiniai gebėjimai, socialiniai įgūdžiai ir emocinis intelektas. Todėl […]

10 gruodžio, 2024

Vilniuje, šalia nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, antradienį įvyko antroji kartvelų palaikymo akcija. Šį kartą į iniciatyvą „Kartu dainoje, kartu Europoje” […]

10 gruodžio, 2024

Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas praeitą savaitę Kyjive susitiko su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku R. Stefančiuku ir Tarpparlamentinių ryšių su […]

9 gruodžio, 2024

Naujų mokyklų ir darželių statyboms Vilniaus bei Šalčininkų rajonuose Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ketina skirti 113 mln. eurų. […]

Sauliaus Žiūros nuotr.
8 gruodžio, 2024

Sostinėje nuspręsta įrengti 14 ramaus eismo zonų. Jose transporto eismas bus ribojamas iki 20-30 km/val, o dviratininkai galės judėti bendrame […]

7 gruodžio, 2024

Trys Vilniaus rajono meno ir muzikos mokyklos džiaugiasi svarbiu įvykiu – įstaigos pirmą kartą aprūpintos transporto priemonėmis. Nauji ir modernūs […]

7 gruodžio, 2024

Vilniaus rajone, Didžiojoje Riešėje, gruodžio 6 d. iškilmingai įkasta simbolinė kapsulė, žyminti naujos Šiaurės licėjaus statybų etapo pradžią. Ši inovatyvi […]

4 gruodžio, 2024

Antradienį, gruodžio 3 dieną, Pikeliškėse, Vilniaus rajone, atidaryti pirmieji šios savivaldybės įsteigti grupinio gyvenimo namai (GGN), skirti asmenims, turintiems intelekto […]