Plauk rankas – saugok gyvybes
Pasaulio sveikatos organizacija gegužės 5 dieną paskelbė pasauline rankų higienos diena ir nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“. Šis judėjimas planuojamas dešimčiai metų, siekiant paskatinti šalis organizuoti rankų higienos kampanijas, programas ir taip prisidėti prie hospitalinių infekcijų prevencijos ir pacientų gyvybių išsaugojimo. Pagrindinis judėjimo tikslas – gerinti rankų higieną sveikatos priežiūros įstaigose.
Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos kviečiamos prisijungti prie šios iniciatyvos ir kiekvienais metais gegužės 5-ąją paminėti savo įstaigose.
Studijos, kuriose tirtas rankų higienos efektyvumas, parodė, kad reikšmingai sumažėjo dauginio atsparumo mikroorganizmų infekcijų atvejų arba sukėlėjų turėjimo rodikliai (ypač meticilinui atsparaus auksinio stafilokoko atvejų). Šis rezultatas susijęs su pagerėjusia personalo rankų higiena ir padidėjusiu rankų dezinfekcijos priemonių suvartojimu.
Kad šios priemonės būtų sėkmingos, būtina nuolat užtikrinti pacientams saugią aplinką. Be to ypatingas dėmesys turi būti skiriamas rankų higienos įgūdžių įtvirtinimui slaugant pacientus ir atliekant specifines procedūras. Taip pat, kovojant su infekcijų ir antimikrobinio atsparumo plitimu, turi būti pasitelkiamos ir visos kitos specifinės prevencijos ir kontrolės priemonės.
Patarimai sveikatos priežiūros darbuotojams, kaip atlikti rankų higieną
Rankų higiena – svarbiausia infekcijų kontrolės priemonė, kovoje su antimikrobiniu atsparumu. Tai turėtų būti suprantama, kaip rankų plovimo ir dezinfekavimo derinys, atsižvelgiant į poreikį ir situaciją. Rankų higiena turėtų būti viena svarbiausių procedūrų dalių, pradedant nuo slaugos paslaugų ir netgi bendro švaros palaikymo. Valymo personalas taip pat turi būti apmokytas infekcijų kontrolės ir antimikrobinio atsparumo klausimais.
Ką gali padaryti pacientai, kad ligoninėse neplistų atsparumas antibiotikams?
Būdami ligoninėje, pacientai taip pat gali prisidėti prie antimikrobinio atsparumo plitimo mažinimo – tiesiog plaudami rankas.
Pacientų rankų plovimas labai svarbus šiose situacijose:
- prieš prisiliečiant prie savo tvarsčių arba kraujagyslinių kateterių vietos,
- po prisilietimo prie kito paciento,
- pasinaudojus tualetu.
Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia bendradarbiavimą tarp pacientų, jo šeimos narių ir ligoninės personalo, užtikrinant rankų higieną ligoninėse. Todėl pagrindinis tikslas būtų sukurti tikrai saugią ligoninių aplinką, kurioje tiek pacientai (ir jų giminaičiai ar lankytojai), tiek ir ligoninės personalas bendradarbiautų ribodami infekcijų plitimą ir užtikrindami rankų higieną.