Panevėžio „Židinio“ bibliotekos prieigose –viduramžių riterių kovos
Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka paskutinį balandžio ketvirtadienio vakarą kvietė miestiečius „panaktinėti“. Visos tinklo bibliotekos tądien dirbo ilgiau ir siūlė įvairių pramogų panevėžiečiams. Nuo žaidimų turnyrų, kino peržiūrų, iki kūrybinių dirbtuvių, pižamų vakarėlio vaikams ir ne tik…
Bene įdomiausia naktinėjimų atrakcija – „Židinio“ bibliotekoje vykęs neeilinis gyvosios istorijos šou su viduramžiai.lt komanda, į kurį po pamokų ir darbų skubėjo tiek įvairaus amžiaus vaikai, suaugusieji, tiek ir garbingo amžiaus panevėžiečiai.
Šalia bibliotekos esančioje pievelėje renginio dalyviai, taip pat pro šalį ėję ir stabtelėję miestiečiai stebėjo dviejų riterių bei ginklanešio paruoštą teatralizuotą kautynių rekonstrukciją, kurios metu išvydo ne vien spindinčius šarvus, ryškius kostiumus, bet ir įspūdingą kovą tikrais ginklais, nesuvaidintus smūgius ir emocijas. Ne paslaptis, jog viduramžiais visos iškilusios problemos buvo sprendžiamos ginklu, taip įrodant savo garbę ir profesionalumą, tad riteriai inscenizavo kovą dėl damos, pasirinktos iš žiūrovų tarpo.
Pasirodymą lydėjo įtraukiantis pasakojimas ir gera humoro dozė. Riteriai pristatė viduramžių šarvuotę bei ginklus, kurių buvo pačių įvairiausių dydžių, svorių, neįprastų formų ir keistų pavadinimų. Pasakojimą sekė ginkluotės demonstracija. Panevėžiečiai savo akimis pamatė populiarius ir daugeliui gerai žinomus tų laikų ginklus, tokius kaip ilgasis, vienarankis ar dviejų rankų kalavijas, ietis, durklas, kovinis peilis, ir dar negirdėtus, egzotiškesnius – kistenį, stiletą, alebardą, rankinę patranką, ryto žvaigždę, gotikinį bei kovos kirvius.
Kiek vėliau į veiksmą buvo įtraukta ir publika. Iš žiūrovų pakviesti du patys drąsiausi jaunuoliai turėjo unikalią galimybę įsijausti į karžygių vaidmenį. Užsidėję riterio šalmą jiedu išbandė kalavijo aštrumą bei smūgio taiklumą.
Renginio pabaigoje riteriai mielai atsakė į visus iškilusius klausimus, pakvietė norinčius prieiti arčiau ir dar kartą prisiliesti prie ginkluotės bei šarvuotės, sudalyvauti smagioje ir įsimintinoje fotosesijoje. Susidomėjusių ginklų ekspozicija, ir norinčių įsiamžinti su neįprastais svečiais, skaičius buvo didžiulis. Nepraleidę progos laiko ratu sugrįžti 600 metų atgal ir prisiliesti prie istorijos, patirti viduramžių dvasią, tikrai nenusivylė.
Šis renginys skirtas artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Turnyrai rengiami, siekiant atkreipti gyventojų ir lankytojų dėmesį į istorijos paveldą ir tradicijas.