Neoficiali miškų plotų statistika gali „pradanginti“ ir tūkstančius hektarų
Rinkti ir skelbti šalies miškų plotų statistiką yra pavesta vienintelei institucijai – Valstybinei miškų tarnybai (VMT). Kitos įstaigos, kaip sako šios tarnybos direktorius Paulius Zolubas, nėra oficialiosios statistikos tvarkytojos. Todėl, priklausomai nuo tų įstaigų kompetencijos ir naudojamų metodų, gali skirtis jų skelbiami duomenys. Neoficiali miškų plotų statistika, kaip galima spręsti pagal vieną neseniai viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, gali „pradanginti“ ir tūkstančius hektarų.
VMT mišką ir miško žemės plotus identifikuoja pagal Miškų įstatymo nuostatas. Duomenys renkami inventorizavimo metu atliekant matavimus miške, o rezultatai palyginami su nacionalinės miškų inventorizacijos duomenimis. Jie taip pat aktualizuojami ir atnaujinami pagal gautą informaciją apie naujų miškų įveisimą, miško žemės pavertimą kitomis naudmenomis, miško savininkų ir valdytojų atliktas ūkines priemones ir pan. Visi miško žemės plotai ir kita su miškais susijusi informacija registruojama Miškų kadastre. Jis yra pagrindinis oficialus duomenų, apibūdinančių miško masyvo, miško kvartalo plotą ir ribas šaltinis.
Oficiali miškų statistika skelbiama VMT tinklalapyje. Susipažinti su Miškų kadastro informacija galima ir Miškų kadastro žemėlapio duomenų prieigoje.
Miškų kadastro duomenimis, miško žemės plotai Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį padidėjo 50 tūkst. ha: nuo 2135,8 tūkst. ha (2007 m.) iki 2186,7 tūkst. ha (2016 m.). Kasmet vidutiniškai jie padidėja apie 5-6 tūkst. ha.