Verslo ir miestų forume „Rinkimai 2015“ dalyvavusi Birštono savivaldybės merė pasisakė už ambicingas miesto vizijas ir kryptingą jų įgyvendinimą
Sausio 23 d. vyko Lietuvos verslo konfederacijos organizuotas savivaldos rinkimams skirtas renginys – „Verslo ir miestų forumas: Rinkimai 2015“. Forumo tikslas buvo sujungti partnerių versle ir politikoje patirtį, padiskutuoti apie verslo ir savivaldos partnerystę, siekiant sėkmingo šalies ekonomikos augimo bei vystymosi.
Renginyje įžvalgomis ir vizijomis dalinosi, apie didžiųjų miestų ir regionų vystymosi galimybes, efektyvaus valdymo perspektyvas, investicijų pritraukimą, miestų konkurencinį pranašumą, komunikaciją diskutavo ministerijų atstovai, verslininkai, savivaldybių merai, architektai, ekspertai. Forumo dalyvius sveikino LR ūkio ministras Evaldas Gustas, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus kalbėjo tema „Ko iš būsimų savivaldos vadovų tikisi Lietuvos verslas“, Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė skaitė pranešimą „Verslas ir savivalda“.
Pirmos diskusijos „Miestų kišenėje: finansinė drausmė ir savarankiškumas“ dalyviai diskutavo apie nacionalinės valdžios ir vietos savivaldos santykį, apie verslo ir savivaldos partnerystę. Antrosios diskusijos tema buvo „Miestų lenktynės: investicijos, darbo rinka, infrastruktūra“, kurioje verslo atstovai, kandidatai į merus, teisininkai kalbėjo apie privataus verslo ir užsienio investicijų į miestus pritraukimą, miestų konkurencinį pranašumą, teritorijų planavimą.
Trečiojoje diskusijoje „Miestų svajonės: nuo duobėtų gatvių iki Silicio slėnio“ dalyvavo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, LR ūkio viceministras Marius Skarupskas, Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė Gavelienė, Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, vyr. architektas-urbanistas Mindaugas Pakalnis. Diskusijos dalyviai kalbėjo apie tai, kas svarbiau – turėti svajonių ir vizijų ar gebėti efektyviai tvarkytis su kasdienėmis problemomis; kaip rasti balansą tarp kasdienių problemų ir ilgalaikės miesto vizijos; kokių politikų Lietuvos miestams reikia labiau – vadybininkų ar vizionierių?
„Birštono kurortas atradęs savo išskirtinumą, unikalumą – tai Kneipo filosofija, kuri yra taikoma teikiant sveikatinimo paslaugas ir kurorto komunikacijoje. Atradęs savo „veidą“, Birštono kurortas tapo konkurencingas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje“, – teigė diskusijoje dalyvavęs LR ūkio viceministras M. Skarupskas. Pasak jo, kiekvienas miestas, jo vadovas, turi turėti dideles ambicijas, bet kartu vizijos turi būti ir gerai apgalvotos, „pamatuotos“. Svarbu, kad vietos valdžia glaudžiai bendradarbiautų su verslu, su mokslo atstovais. Taip pat, pasak jo, miestui vienodai svarbios yra ir investicijos, ir kryptingas vizijų įgyvendinimas, ir miesto rinkodara, ir komunikacija.
„Birštonas visuomet turėjo ambicingų tikslų, vizijų ir kryptingai siekė jų įgyvendinimo. Mes atlikome ir gyventojų apklausas, pirmiausia išsiaiškinome, kas jiems yra svarbiausia. Manau, kad labai svarbu apibrėžti savivaldybės privalumus, išskirtinumą, turėti ambicingų vizijų, ir, darniai dirbant, kryptingai siekti jų įgyvendinimo. Taip pat labai svarbus yra subalansuotas, darnus miesto vystymas,“ – kalbėdama apie miestų viziją, pranašumus teigė Birštono savivaldybės merė.
„Mes visada turėjome daug planų, aiškių tikslų ir kryptingų vizijų. Vis dėlto,verslui tapome įdomūs tik tada, kai Birštono kurorto „veidas“ pasikeitė iš esmės: pirmiausia pradėjome duobėtų gatvių ir viešųjų erdvių tvarkymą, pradėjome tvarkyti pastatus „vaiduoklius“, įrengėme kurorto gydyklas.. Tai darėme palaipsniui, naudodami ne tik ES paramą, bet ir pridėdami savivaldybės biudžeto lėšų. Tik po to pradėjome derybas su investuotojais. Ilgus metus Birštonas investuotojų nedomino, nes privačios investicijos ateina ten, kur jau parengta infrastruktūra, kur yra sukurtas konkretus žmonių traukos centras. Birštono savivaldybei teko įdėti nemažai pastangų, kad būtų galima pajusti pirmuosius pokyčius“, – kalbėjo N. Dirginčienė
Diskusijoje apie savivaldybių bendradarbiavimą su verslu N. Dirginčienė teigė, kad „Kai į atsigavusį ir išgražėjusį Birštoną ėmė plūsti poilsiautojai, kai pradėjo nebeužtekti vietų sanatorijose, miestas sulaukė ir privačių investuotojų dėmesio. Birštono savivaldybė pasirūpino patraukliomis sąlygomis investuotojams: investicijų laikotarpiu verslininkai atleidžiami nuo nekilnojamojo turto, žemės nuomos mokesčio. Pastangos nenuėjo veltui – Birštoną „atrado“ investuotojai“.
Pasak N. Dirginčienės, „Kiekviena savivaldybė privalo žinoti savo stipriąsias puses, matyti išskirtinumą ir kryptingai dirbti. Birštono ilgalaikė vizija iki 2030 metų – tapti tarptautiniu turizmo ir unikalių sveikatos paslaugų karališkuoju kurortu. To mes ir siekiame.“.