Pagalbinio apvaisinimo donorai galės neatskleisti savo tapatybės
Vyriausybė įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) parengti tvarką, pagal kurią būtų galima apsaugoti donorų teisę į privatumą bei vaikų, gimusių tokiu būdu teisę žinoti, kas yra jų biologiniai tėvai. Žmogus, gimęs po pagalbinio apvaisinimo procedūros ir sulaukęs pilnametystės galėtų sužinoti lytinių ląstelių ar embriono donorų tapatybę, jeigu jie bus tam davę sutikimą.
Pasak sveikatos apsaugos ministro A. Verygos, tapatybės atskleidimo klausimas yra labai jautrus ir dviprasmiškas. Žiūrint iš vienos pusės, kiekvienas vaikas turi teisę sužinoti, kas buvo tas donoras, kurio dėka jis gimė. Tačiau taip pat donorams turi būti palikta teisė išsaugoti savo anonimiškumą. Todėl parengtoje naujojoje tvarkoje numatoma nustatyti, kaip bus realizuojama asmens teisė gauti informaciją apie lytinių ląstelių donoro ar embriono donorų tapatybę.
„Šiuo atveju apsisprendimo teisė dėl tapatybės atskleidimo turėtų būti palikta donorams. Todėl, tikėtina, jiems reikės raštu patvirtinti savo sutikimą vienu ar kitu atveju“, – teigė ministras A. Veryga.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pacientai, norintys gauti pagalbinio apvaisinimo paslaugas turėtų kreiptis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį dėl šių paslaugų teikimo. Kreipimosi metu būtina turėti šeimos gydytojo ar gydytojo ginekologo siuntimą konsultacijai. Šiuo metu Lietuvoje šias paslaugas teikia VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinikos, UAB „Jolsana“, UAB Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika, UAB „Northway medicinos centrai“, UAB „Vaisingumo centras“ ir Lietuvos, JAV ir Izraelio UAB „VAISINGUMO KLINIKA“.