Jei norėsi parūkyti – imki obuolį kramtyti!
Kaip ir kasmet, taip ir šiais metais – gegužės 31 d. minėta Pasaulinė diena be tabako. Dėl rūkymo kyla sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų, be to, pasaulis yra priverstas kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru. Šių metų Pasaulinės dienos be tabako tema susijusi su grėsme plėtrai plačiąja prasme, nes rūkymas sukelia ne tik priklausomybę ir įvairius sveikatos sutrikimus, bet ir daro didžiulę ekonominę žalą tiek sveikatos priežiūrai, tiek visai valstybei.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras kartu su Radviliškio parapijos bendruomenės paslaugų centro Vaikų dienos centro auklėtiniais bei centro socialinėmis darbuotojomis prisidėjo prie visame pasaulyje vykdomų renginių, skirtų šiai dienai paminėti ir miesto centre vykdė akciją – dalijo sutiktiems miesto gyventojams obuolius ir skrajutes, ragindami cigaretę keisti į obuolį, sveikatos simbolį.
Akcijoje dalyvavę vaikai atsinešė pačių pieštų plakatų, piešinių, raginančių atsisakyti rūkymo, kalbino praeivius, klausdami, ar žino, kokia diena minima. Pakalbinti žmonės dalijosi savo ar artimųjų patirtimi, bandant atsisakyti tabako gaminių. Vyresni žmonės prisipažino, kad rūkyti metė tik tada, kai jau pajuto sveikatos negalavimų, tačiau kai kuriems to padaryti, gaila, bet dar nepavyko…
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų teigimu, tabako vartojimas yra vienas pagrindinių labiausiai išvengiamų mirtis ir ligas lemiančių veiksnių. Apie 16 proc. mirčių nuo neinfekcinių ligų yra dėl tabako. Iš visų PSO regionų, Europos regione yra daugiausiai rūkančių (28 proc. suaugusiųjų; 38 proc. – vyrų, ir 19 proc. – moterų). Nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet netenkama 7 mln., o Europoje 1,6 mln. žmonių. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) 2014 m. atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje kasdien rūkė 33 proc. 20-64 m. amžiaus vyrai ir 12 proc. to paties amžiaus moterų.