Piketo dalyvių rezoliucija „Dėl asmeninės tarnautojų atsakomybės už žalą, padarytą įteisinant statybas prie Misionierių ansamblio, ir architektų atestatų panaikinimo“
Lietuvos Respublikos aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui
Lietuvos Respublikos aplinkos viceministrei Rėdai Brandišauskienei
DĖL ASMENINĖS TARNAUTOJŲ ATSAKOMYBĖS UŽ ŽALĄ,
PADARYTĄ ĮTEISINANT STATYBAS PRIE MISIONIERIŲ ANSAMBLIO,
IR ARCHITEKTŲ ATESTATŲ PANAIKINIMO
2017 m. birželio 21 d. piketo dalyvių rezoliucija
2017 m. birželio 21 d. nuo 12 val. prie Aplinkos ministerijos vykusio piketo dalyviai išreiškia pasipiktinimą, kad gegužės 26 d. viešojoje erdvėje išplatinta Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos informacija (žr.: http://www.vtpsi.lt/node/3454), jog stabdomos daugiabučių namų statybos prie buvusio Vilniaus misionierių vienuolyno ir Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčios ansamblio (toliau – Misionierių ansamblis), pasirodė esanti netiksli ir kelianti nepagrįstų iliuzijų, nes iš tiesų darbai buvo stabdomi tik viename iš sklypų, kur įrengti gruntiniai inkarai, o tame sklype, kur vyksta pagrindiniai darbai, statybos nebuvo sustabdytos ir, kaip liudija kaimynystėje gyvenantys žmonės, visą šį mėnesį intensyviai vyko, taip didinant kultūros paveldo vertybėms daromą žalą.
Manome, kad viena iš priežasčių, dėl kurių taip ilgai delsta imtis veiksmingų priemonių užkardyti didelę žalą, daromą Misionierių ansambliui ir UNESCO saugomam Vilniaus senamiesčiui, yra baimė, kad tuo atveju, jei statybos darbai bus sustabdyti, o vėliau teismas patenkins Generalinės prokuratūros ieškinį ir panaikins Kultūros paveldo departamento organizuotą specialųjį paveldosaugos planą ir Vilniaus m. savivaldybės išduotą statybos leidimą bei nurodys pašalinti padarinius, daugiabučių namų statytojas pareikalaus, kad statybą įteisinusios institucijos atlygintų patirtus nuostolius.
O tai reiškia, kad galiausiai už nesąžiningų tarnautojų priimtus sprendimus eilinį kartą būtų priversti sumokėti niekuo dėti mokesčių mokėtojai, valstybė būtų šantažuojama milijoniniais ieškiniais, tuo metu kaltieji ir vėl prisidengtų kolektyvine atsakomybe.
Tokių pavyzdžių jau turime: kai po daug metų vykusių ir valstybei brangiai kainavusių procesų teismai, tarp jų ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, pripažino neteisėtomis skandalingas statybas Kuršių nerijoje ir nurodė nugriauti statinius, dauguma šių teismų sprendimų taip ir liko neįvykdyti, nes Andriaus Kubiliaus vadovaujama vyriausybė nutarė, kad teisingumo vykdymas mūsų valstybei yra pernelyg brangus, o teismo sprendimu nugriauto restorano Juodkrantėje savininkams buvo priteista milijoninė kompensacija iš Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei Neringos savivaldybės – t. y. iš mūsų ir kitų mokesčių mokėtojų, kurie nėra padarę nieko neteisėto.
Esame įsitikinę, kad sąžiningi mokesčių mokėtojai neturi mokėti už nesąžiningų tarnautojų priimtus sprendimus – žalą privalo atlyginti tie, kurių veiksmai ją padarė. Šiuo atveju – tie, kurie pasirašinėjo kelią statyboms prie Misionierių ansamblio atvėrusius planus, leidimus ir kt.
Tačiau Baudžiamasis kodeksas nustato patraukimo baudžiamojon atsakomybėn terminus, kurie gali pasibaigti, kol bus nagrinėjamas Generalinės prokuratūros civilinis ieškinys viešajam interesui ginti. Tokiu atveju ginčijamus sprendimus priėmę ir milijoninę žalą padarę asmenys išvengtų ir baudžiamosios atsakomybės už galimą piktnaudžiavimą tarnyba bei prekybą poveikiu, ir materialinės atsakomybės už žalą dėl neteisėtai išduotų statybą leidžiančių dokumentų panaikinimo ir jų padarinių pašalinimo, nes išvengus baudžiamosios atsakomybės už tyčiniais veiksmais padarytą žalą, ginčijamus sprendimus priėmusių asmenų materialinė atsakomybė butų apribota tik iki 9 vidutinių darbo užmokesčių, o likusią žalą turėtų atlyginti visi mokesčių mokėtojai.
Todėl raginame kuo skubiau kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba bei prekybos poveikiu ir patraukti atsakomybėn konkrečius asmenis, kurie įteisino šias statybas, nes tik tokiu būdu galima užtikrinti asmeninės atsakomybės principo įgyvendinimą ir apsaugoti sąžiningus mokesčių mokėtojus nuo nepelnytos prievolės atlyginti nesąžiningų tarnautojų padarytą žalą.
Taip pat prašome inicijuoti architektų, rengusių specialųjį paveldosaugos planą ir kitus dokumentus, kuriuos prašo panaikinti prokuratūra, atestatų panaikinimą.