Bus steigiama Lietuvos Respublikos karinė mokymų operacija Ukrainoje
Birželio 27 d. LR Seimas po balsavimo pritarė krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio ir užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus pateiktam LR Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2015 m. gruodžio 22 d. nutarimo Nr. XII-2232 „Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose“ pakeitimo“ projektui, nuspręsdamas nuo 2017 m. liepos 1 d. leisti dalyvauti iki 60 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų karinėje mokymo operacijoje Ukrainoje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų mokymo tikslais.
Pagal dabartinį nutarimą operacijos trukmė numatyta iki 2017 m. gruodžio 31 d., bet planuojama, kad operacija bus tęsiama iki 2019 m. pabaigos, tam bus reikalingas LR Seimo pritarimas.
„Lietuva nuo Rusijos karinės agresijos pradžios remia Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą ir teikia visą įmanomą teisiškai leidžiamą paramą. Įsteigus operaciją, Lietuva ir toliau savo karius į Ukrainą siųs tik mokymų tikslais, o Lietuvos ir Ukrainos karinis bendradarbiavimas pakils į naują kokybinį lygmenį, leis Lietuvos kariuomenei, derinant su kolegomis iš Ukrainos, efektyviau identifikuoti ir suplanuoti, kur, kada ir kokią veiklą vykdyti“, – sako krašto apsaugos ministras R. Karoblis.
Šis Seimo nutarimas nesudaro prielaidų Lietuvos kariams tiesiogiai dalyvauti kovos veiksmuose ir antiteroristinės operacijos zonose Ukrainoje. Karinės operacijos mandatas sudaro sąlygas užtikrinti didesnį karių saugumą, krašto apsaugos sistemai efektyviau planuoti paramą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, palengvina jos valdymo bei finansavimo procesus, taip pat suvienodina karių apmokėjimo sąlygas, nes iki šiol Ukrainos ginkluotojų pajėgų mokymo ir konsultavimo programose dalyvaujantys kariai į Ukrainą vyko komandiruotės pagrindu.
Lietuvos karinė mokymų operacija apims jau antrus metus vykstantį Lietuvos kariuomenės instruktorių dalyvavimą dvišalėse ir daugiašalėse Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rengimo iniciatyvose. Nuolatinis bendradarbiavimas su Ukraina išlieka vienu svarbiausių Lietuvos užsienio ir saugumo politikos prioritetų: Lietuva remia Ukrainos euroatlantines aspiracijas, padeda jai įgyvendinti užsibrėžtus kariuomenės artėjimo prie NATO standartų tikslus bei prisideda prie jos gynybinių pajėgumų stiprinimo.