„Google“ dirbantis lietuvis – apie darbo prestižinėje kompanijoje užkulisius
„Nebuvau tikras tuo, kaip seksis dirbti tokioje kompanijoje kaip „Google“. Prisimenu, galvojau, kad nepasisekus, bent jau galėsiu pasigirti solidžiu įrašu CV, tačiau šioje įmonėje dirbu jau 6 metus ir esu labai patenkintas“, – sako Aleksėjus Viktorčik, Kauno technologijos universiteto (KTU) absolventas, 2010 metais baigęs Taikomąją matematiką.
Programinės įrangos inžinieriumi (angl. Software Engineer) didžiausioje pasaulyje kompanijoje „Google“, teikiančioje interneto paslaugas ir gaminančioje su jomis susijusius produktus, dirbantis A. Viktorčik šiuo metu kartu su komanda užsiima projektu, susijusiu su e-komercijos reklama.
Ši komanda KTU absolventui – jau trečioji, dirbant „Google“. Prieš tai specialistas dirbo prie vidinės infrastruktūros projektų bei privatumo inžinerijos (angl. privacy engineering) komandoje.
„Google“ savo darbuotojams užtikrina gana laisvą darbo laiką – kiekvienas darbuotojas į biurą atvyksta jam patogiu metu. Yra žmonių, kurie dirba tradiciniu grafiku, t.y., nuo 8 iki 17 val., tačiau man patinka į darbą ateiti kiek vėliau, apie 10-11 val., tačiau namo pajudu taip pat tik 19-20 val.“, – kalbėjo A. Viktorčik.
„Google“ padalinio biure Šveicarijoje, įsikūrusiame sostinėje Ciuriche, dirbantis KTU absolventas pasakoja, kad susitikimai su komandos nariais vyksta keletą kartų per savaitę, kuomet bendradarbiai aptaria savo darbus, bei vienas susitikimas su kitomis komandomis, su kuriomis taip pat tenka dirbti. Pasak A. Viktorčik, IT skyriaus komandų sudėtis kinta nuo 3-4 iki 10 žmonių.
„Google“ biure – džiunglės?
Buvusios „Hürlimann“ alaus daryklos pastate įsikūręs „Google“ biuras Ciuriche išsiskiria keletu netikėtų ir smagių atributų. Pavyzdžiui, jame įrengtas slaptojo britų agento Jameso Bondo kambarys, sporto salės, laipiojimo siena, skvošo kortai, poilsio kambarys pavadinimu „Džiuglės“, kuriame auginami 100 skirtingų rūšių augalai, Vesterno stiliaus kambarys su fortepijonu bei kitos erdvės, dekoruotos šveicariškomis gondolomis.
Per keletą pastatų išsidėstę „Google“ biurai turi keletą valgyklų, kurios darbuotojų kasdien laukia nuo 12 iki 14 val. „Lankstus pietų grafikas leidžia pasirinkti patogų laiką papietauti. Į pietų meniu visada būna įtraukta vegetariškų patiekalų“, – sakė pašnekovas, pažymėdamas, kad atsiskaityti už maistą nereikia – pietumis pasirūpina darbdavys.
Ilgiau dirbantiems ir vėliau namo traukiantiems darbuotojams „Google“ pasirūpina ir vakariene, kuri vyksta nuo 18 iki 19.30 val.
Pasak KTU absolvento, darbas „Google“ jam patinka tuo, kad įmonė užtikrina puikias darbo sąlygas, suteikia plačias galimybes keisti darbo pobūdį, darbas – dinamiškas ir lankstus.
„Google“ skatina kas kelis metus keisti projektą ir komandą, su kuria dirbi. Jeigu naujojo projekto, prie kurio nori prisijungti, komanda dirba kitame biure ar net kitame pasaulio gale, įmonė padeda persikelti, sutvarkyti dokumentus“, – privalumus vardijo A. Viktorčik.
Patarimai, norintiems dirbti „Google“
Paprašytas prisiminti daugiau kaip prieš 6 metus vykusias darbo paieškas, pašnekovas sako, kad didelių vilčių tęsti savo karjerą „Google“ kompanijoje tuomet neturėjo.
„Vis dėlto nusprendžiau pabandyti ir nusiunčiau savo gyvenimo aprašymą į careers.google.com. Sulaukęs pakvietimo į pirmąjį pokalbį, labai apsidžiaugiau ir jau vien tai laikiau nemažu pasiekimu, tačiau praeiti visus atrankos etapus ir prisijungti prie „Google“ specialistų komandos tuomet dar nesitikėjau“, – atviravo KTU absolventas.
Kiekvienas kandidatas, norintis dirbti „Google“ IT skyriuje, turi pereiti 5-6 darbo pokalbius, kurių kiekvienas trunka 45-60 minučių. Jų metu tenka spręsti įvairius programavimo uždavinius, problemas.
„Be to, interviu klausimai dažnai būna susiję su kokiais nors algoritmas, todėl ankstesnis dalyvavimas programavimo varžybose, pavyzdžiui, „TopCoder“, „ACM ICPC“ ir kitose – nemažas privalumas, – dėmesį atkreipė A. Viktorčik. – Gauti darbą „Google“ palengvina ir dalyvavimas vasaros praktikos programoje.“
KTU absolventas, sėkmingai įsitvirtinęs didžiausioje pasaulyje internetinėje kompanijoje, akcentuoja, kad norintiems patekti į darbo pokalbį „Google“, gali pagelbėti įmonėje jau dirbančio asmens rekomendacija.
Viktorčik patikina, kad personalo atrankos specialistai atkreipia dėmesį ne tik į kandidato darbinę patirtį, bet ir asmenines savybes, „nenurašydami“ ir tų pretendentų, kurie negali pasigirti įvairia ir ilgamete praktine patirtimi: „Pavyzdžiui, viename iš „Google“ biurų dirba mokslo daktaro laipsnį turintis žmogus, anksčiau neturėjęs realios darbinės patirties jokioje įmonėje.“
Kolegos iš 100 pasaulio šalių
Šiuo metu A. Viktorčik „Google“ Ciuricho biure dirba su žmonėmis iš daugiau kaip 100 skirtingų pasaulio šalių (tarp jų – dar keletas lietuvių, taip pat dirbančių programinės įrangos inžinieriais arba UX specialistais), taigi aplinka – išties tarpkultūrinė.
„Manau, kad tai – didelis privalumas, nes sprendžiant įvairias problemas, turime kur kas daugiau skirtingų požiūrių, idėjų, patirčių“, – įsitikinęs pašnekovas.
„Google“ taip pat užtikrina galimybę darbuotojams tobulintis, kelti kvalifikaciją, reguliariai organizuodama mokymus, kursus.
Viktorčik pasakoja, kad „Google“ taip pat veikia finansinė bonusų sistema: „Metų pabaigoje kiekvienas darbuotojas gauna priedą prie savo atlyginimo, kuris priklauso nuo darbo pasiekimų tuo laikotarpiu.“
Paklaustas apie atostogas, KTU absolventas pažymi, kad standartinės atostogos „Google“ padalinyje Šveicarijoje – 25 darbo dienos. „Įdomus dalykas – įmonė savo darbuotojams leidžia pasiimti atostogas nebūtinai dienomis, bet ir pusdieniais. Turint tam tikrų reikalų, tokia galimybė labai praverčia“, – sakė A. Viktorčik.
Jo teigimu, dirbdamas „Google“ ir turėdamas reikiamas kvalifikacijas ir gebėjimus, gali nesunkiai keisti darbo pobūdį, poziciją, darbuotojui sudaromos galimybės kilti karjeros laiptais: „Pavyzdžiui, programinės įrangos inžinierius gali tapti visos komandos vadovu“.
KTU absolvento nuomone, vienas iš smagiausių dalykų, dirbant „Google“, yra kasmetinė komandos formavimo 2-3 dienų kelionė į kokį nors Europos miestą, pavyzdžiui, Lisaboną, Siciliją, kur organizuojami įvairūs komandos formavimo mokymai, renginiai.