Kultūros paveldo departamento atstovų vizitas Mažeikiams suteikė vilties
Liepos 7 d., penktadienį, Mažeikių rajono savivaldybėje lankėsi Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos (toliau – KPD) ir Lietuvos žydų bendruomenės atstovai. Kartu su Mažeikių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybės) ir Savivaldybės administracijos vadovais ir darbuotojais aplankyti probleminiai Mažeikių rajono kultūros paveldo objektai, apžiūrėta restauruojama Renavo dvaro sodybos oficina, dalyvauta spaudos konferencijoje ir Pavirvytės dvaro sodybos ponų namo atidaryme.
Į Mažeikius atvyko KPD direktorė Diana Varnaitė, Apskaitos, paveldotvarkos planavimo skyriaus vedėja Bronislava Raupėnienė, Registro tvarkymo, viešųjų ryšių ir edukacijos skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Narbutaitė, Telšių teritorinio skyriaus vedėjas Antanas Eičas ir Lietuvos žydų bendruomenės atstovas, paveldosaugininkas Martynas Užpelkis. Svečius vizito metu lydėjo Savivaldybės meras Antanas Tenys, Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė, šio skyriaus vyr. specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė, Strateginio vystymo ir investicijų skyriaus vedėja Sandra Ramanauskienė.
Viena svarbiausių aptartų problemų – medinės Tirkšlių sinagogos išsaugojimas ir restauracija. „Pastatas nenaudojamas jau daugelį metų. Mūsų rajone tai vienintelis likęs toks istorinis objektas, – kalbėjo Savivaldybės meras A. Tenys. – Apžiūrėję Tirkšlių sinagogą aptarėme galimybes ją restauruoti ir pritaikyti vietos bendruomenės poreikiams. Sedos sinagogos išsaugoti nepavyko – ji demontuota, bet turime vilties, kad kada nors bus atstatyta. Dėl Tirkšlių sinagogos būtini greiti sprendimai, kad vėliau nereikėtų spręsti griovimo klausimų.“
„Lietuvoje iki mūsų dienų išliko keliolika medinių sinagogų. Unikalus reiškinys, kad turime tuos objektus ir galime juos išsaugoti, pritaikyti visuomenės poreikiams, – sakė D. Varnaitė. – Tirkšlių sinagogos pastatas priklauso Lietuvos žydų bendruomenei. Sieksime, kad jau kitais metais būtų parengtas Tirkšlių sinagogos tvarkybos darbų projektas, o 2019 metais restauratoriai pradėtų darbus.“
Lietuvos žydų bendruomenės atstovas M. Užpelkis teigė, kad šiuo metu bendruomenei priklauso šešios medinės sinagogos. Dalis iš jų panaudos pagrindais perduotos savivaldybėms prižiūrėti, restauruoti ir naudotis pastatu vietos bendruomenės reikmėms. Panaudos sutartis pasirašoma ilgesniam kaip 50 metų laikotarpiui.
Sedoje apžiūrėti buvusios Sedos sinagogos demontuoti saugomi vertingi fragmentai (laiptai, sienų sujungimai, langinės, durys ir kt.). Aptarta galimybė juos eksponuoti. Paveldosaugininkas M. Užpelkis kalbėjo, kad Lietuvos žydų bendruomenė gavo Šeduvos žydų memorialinio fondo prašymą eksponuoti Sedos sinagogos fragmentus Šeduvoje kuriamame muziejuje „Dingęs Štetlas“. Renavo dvaro sodybos direktorius Deividas Makavičius siūlė fragmentus eksponuoti Renavo dvare. Priimtinesnis, susirinkusiųjų nuomone, Šeduvos žydų memorialinio fondo prašymas – fragmentai būtų šio fondo lėšomis konservuojami, saugomi ir eksponuojami. Savivaldybės ir Savivaldybės administracijos vadovų teigimu, pritarus šiam prašymui būtina sudaryti pasaugos sutartį, numatyti laikotarpį, kuriam skolinami fragmentai.
Mažeikių geležinkelio stotyje surengta ne tik spaudos konferencija – atvykusieji apžiūrėjo daugelį metų nenaudotą pastatą. Šiuo metu jame patalpas yra išsinuomoję iniciatyvūs asmenys, kurių tikslas – buvusios geležinkelio stoties duris atverti visuomenei.
Po spaudos konferencijos svečiai ir Savivaldybės atstovai dalyvavo restauruoto Pavirvytės dvaro sodybos ponų namo atidaryme. Šio objekto restauracija finansuota iš 2009–2014 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ lėšų.