Svečiai iš Turkijos viešėjo Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijoje
Praėjusią savaitę Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijoje lankėsi svečiai iš Turkijos, Iskenderun miesto. Šešių žmonių komanda pagal ERASMUS+ programą atvyko į Lietuvą tikėdamiesi, kuo išsamiau susipažinti su mūsų šalies švietimo sistema, gimnazijoje vykdomomis veiklomis.
Visi projekto dalyviai dirba Imam Hatip mokykloje: yra mokytojai (matematikos, geografijos, tikybos, anglų, turkų, arabų kalbų), administracijos atstovai. Jau pirmąją viešnagės dieną susitikę su mūsų gimnazijos administracija jie išsamiai aiškinosi Lietuvos švietimo sistemos prioritetus, domėjosi gimnazijos vadovo funkcijomis, vykdoma veikla, mokinių ir mokytojų skatinimo sistema, Gimnazijos tarybos, Metodinės tarybos, Mokinių savivaldos veiklomis. Pirmasis susitikimas įrodė, kad tai žingeidūs, šiltai bendraujantys žmonės, užduodantys daug klausimų ir siekiantys išsiaiškinti juos dominančių dalykų esmę.
Apžiūrėdami ugdymo(si) aplinkas svečiai stebėjosi koridoriuose ir klasėse eksponuojamų darbų gausa bei įvairove. Ypač žavėjosi dirbiniais iš medžio, negalėjo patikėti, kad tokius darbus atlieka ne tik berniukai, bet ir mergaitės. Vėliau delegacijos nariai bendravo su mokiniais, kurie pristatė gimnazijoje vykdomus projektus, įdomesnes veiklas, mokytojams papasakojo apie savo šalį, stengėsi parodyti, kuo yra įdomūs ir kuo kitokie.
Pirmąją dieną daugiau teoriškai domėjęsi įvairiapusėmis gimnazijoje ir už jos ribų vykstančiomis veiklomis (stebėjo mokinių savanorių veiklą Nemakščių bendruomenės namuose, lankėsi seniūnijoje, bažnyčioje, Leono Tamulevičiaus muziejuje), antrąją ir trečiąją dienomis dalyvavo atvirose tikybos, geografijos, matematikos, anglų kalbos pamokose, stebėjo klasės valandėlę, pradinių klasių mokinių „Spalvų savaitės“ baigiamąjį renginį, sveikatingumo akciją, dalyvavo visuotiniame tėvų susirinkime. Ugdymo proceso tai visiškai nesutrukdė, tik sužadino mokinių smalsumą, paskatino aktyviau dalyvauti įvairiose veiklose. Svečiai, patys būdami mokytojai, puikiai išmano, kaip bendrauti su mokiniais. Per įvairius užsiėmimus jie nebuvo pasyvūs stebėtojai, mielai įsijungė į numatytas veiklas, atsakinėjo į mokinių paruoštus klausimus, ekspromtu papildė su mokiniais aptariamą informaciją. Nei mokiniai, nei mokytojai nejuto jokios įtampos, džiaugėsi nauja patirtimi.
Užsieniečiai labai atidžiai viską stebėjo ir analizavo, lygino su individualiomis patirtimis. Savo šalyje per pamokas jie nenaudoja kompiuterinių programų, apskritai mažai naudojasi informacinėmis technologijomis, todėl jų tikslas – pasisemti patirties. Aptardami visas stebėtas veiklas turkai teigė pasiekę savo tikslą ir pamatę daug dalykų, kuriuos bandys pritaikyti savo šalyje. Jiems paliko įspūdį mokinių praktiniai gebėjimai per geografijos, anglų kalbos pamokas (mokiniai atliko svečių ekspromtu pateiktas užduotis), patiko, jog dėstomą medžiagą gali suprasti įvairių gebėjimų mokiniai, domėjosi aktyvių mokymo(si) metodų veiksmingumu, džiaugėsi galėję pamatyti, kaip mokiniai mokosi matematikos naudodamiesi kompiuterinėmis programomis. Analizuodami renginius svečiai akcentavo įvairovę. Jie negalėjo patikėti, kad be tiesioginio darbo, t.y. pamokų, mokytojai organizuoja tiek daug įvairių papildomų veiklų, o mokiniai aktyviai dalyvauja. Turkijos mokyklose to nėra. Svečiai pripažino, kad mes mokinius ruošiame gyvenimui, o jie dėl didžiulės konkurencijos darbo rinkoje akcentuoja tik akademines žinias.
Trečiąją dieną svečiai dalyvavo gimnazijos radijo „Mažvydiečio balsas“ laidoje. Tai buvo paskutinė numatyta veikla su mokiniais, todėl interviu metu prašyta apibendrinti savo įspūdžius. Turkai sakė, jog lyginant su jų mokyklomis mūsų gimnazija maža, o mokiniai labai tylūs, mandagūs, bet drąsūs. Taip pat jie mielai į mūsų šalį grįžtų dėl skanaus, nors neįprasto, maisto. Vienintelis dalykas, kuris juos ne juokais išgąsdino, tai šaltis.
Prieš išvykstant susitikti su Raseinių rajono savivaldybės administracijos atstovais, turkų laukė staigmena. Kadangi savaitės pradžioje jie taip žavėjosi medžio darbais, gimnazijos direktorė sumanė juos nustebinti ir suorganizavo medžio darbų pamoką, svečiai turėjo galimybę praktiškai išmėginti verpsčių gaminimo meną. Įdomu tai, kad po šio užsiėmimo mūsų mokinių darbai jiems atrodė dar įspūdingesni…
Raseinių rajono savivaldybėje delegacijos iš Turkijos narius bei juos lydėjusius Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos atstovus mielai priėmė Raseinių rajono savivaldybės meras Algimantas Mielinis, jo pavaduotoja Gitana Rašimienė, administracijos direktorius Jonas Kurlavičius, jo pavaduotojas Alfredas Brauklys, Švietimo ir socialinių reikalų departamento direktorė Jolita Jablonskienė, Kultūros, švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyr. specialistė Danutė Vizbarienė. Pradėdami pokalbį svečiai užsiminė, jog į mūsų šalį vyko truputį nuogąstaudami dėl skirtingų kultūrinių patirčių, tačiau liko nustebinti malonaus priėmimo. Taip pat džiaugėsi, jog įgyvendino užsibrėžtus tikslus, pamatė daug naujo, įdomaus, tai bandys pritaikyti savo mokyklose. Pristatę Turkijos švietimo sistemą, delegacijos nariai domėjosi pokyčiais įstojus į ES. Tiek meras, tiek kiti garbūs asmenys noriai atsakinėjo į svečių užduodamus klausimus, lygino abiejų šalių patirtis. Turkai pasakojo apie didėjantį gyventojų skaičių ir dėl to statomas naujas mokyklas, jų dydį, kitokią mokymo sistemą. Mums, lietuviams, beliko apgailestauti, jog mūsų šalyje mokinių vis mažėja ir dėl to kai kurias mokyklas tenka uždaryti. Atsisveikindamas su delegacijos nariais meras Algimantas Mielinis pasidžiaugė abiems šalims naudinga užsimezgusia partneryste ir išreiškė viltį bendradarbiauti ateityje.
Po turiningo pokalbio su valdžios atstovais turkai lankėsi Raseinių krašto istorijos muziejuje. Ypatingai gilų įspūdį svečiams paliko pasakojimai apie politinius kalinius, jų nesuvokiamai baisias gyvenimo sąlygas, knygnešių, tremties istorijos. Jie pripažino, kad mūsų tautos istorija labai turtinga, bet ir be galo skausminga.
Penktadienį svečiai išvyko į ekskursiją. Jie liko sužavėti Lietuvos architektūra, Gintaro muziejaus eksponatais, nuostabiu pajūriu, Kretingos žiemos sodu.
Itin gilų įspūdį paliko Kretingos pranciškonų bažnyčia ir vienuolynas.
Atsisveikindami svečiai iš Turkijos padėkojo gimnazijos bendruomenei už turiningai praleistą laiką, geranorišką bendravimą, begalę įdomių idėjų, kuriomis pasinaudos tėvynėje įgyvendindami numatytas bei planuodami naujas veiklas. Be to, išreiškė viltį, kad šis bendradarbiavimas tęsis ir dar ne kartą galėsime vieni iš kitų pasisemti naudingos patirties.