Atlaidai Kurkliuose – tarsi atgiję senelių pasakojimai
Sekmadienį, liepos 16 dieną, Kurkliuose (Anykščių r.) vyko Švč. Mergelės Marijos (Škaplierinės) atlaidai. O kokie atlaidai be kermošiaus! Netoli bažnyčios įsikūrę prekeiviai siūlė ne tik tradicinius „kermošinius“ saldainius, kepinius ir kitus įvairiausius skanėstus, bet ir naujus, vaikų labai pamėgtus trikampius „sukučius“. Pasitempę ir šventiškai apsirėdę gyventojai rinkosi prie bažnyčios. Nejučiomis prisimeni tėvų ir senelių pasakojimus apie tai, koks didelis įvykis būdavo atlaidai. Suvažiuodavo seniai nesimatę giminės, susitikdavo tolimesni kaimynai. Tarsi iš praeities atgimęs vaizdas šįkart buvo ir Kurkliuose. Grojo muzika, būriavosi jaunimas, moterys, vyrai, senoliai. Aplinkui klegėjo vaikai, kuriems viskas buvo įdomu. Bažnyčios šventorių puošė penki floristiniai kilimai. Tris iš jų nupynė Janina ir Gitana Šniuikaitės, o du – Kurklių bendruomenės moterys.
Gėlėse skendinti bažnyčia buvo pilnut pilnutėlė, nes į šventę susirinko veik trys šimtai žmonių, tad dalis liko lauke. Šv. Mišias aukojo klebonas dr. Nerijus Vyšniauskas, kuris parapijiečiams pristatė diakoną Audrių Jesinską. Jis naujajam diakonui palinkėjo niekuomet nepasikliauti vien tik savimi ir savo jėgomis, tačiau viską pavesti Viešpačiui ir Jam dėkoti. Neseniai Lietuvoje įteisinta nuolatinio diakonato tarnystė. Bažnyčia pirmą kart Lietuvoje šventimais įgaliojo ketverių metų studijų ir dvasinio ugdymo programą baigusius, savo profesijas, darbus ir šeimas turinčius vedusius vyrus, patarnauti tikinčiųjų bendruomenėms. Savo pirmąjį pamokslą sakęs Lietuvos kariuomenės seržantas, neseniai įšventintas diakonas Audrius Jesinskas, kalbėjo apie šeimą. Diakonas akcentavo – ar Dievui rūpi šeima ir kaip pats Dievas į mūsų širdis ateina per šeimą. Naujai įšventintas diakonas po Šv. Mišių parapijiečiams pristatė savo žmoną Astą ir dukrą Austėją.
Šiais metais į Kurkliuose vykusius atlaidus, klebono dr. Nerijaus Vyšniausko kvietimu, atvyko pasaulyje žinoma dainininkė Judita Leitaitė su dukra smuikininke Paulina Daukšyte. Pasibaigus Šv. Mišioms, daugelyje garsiausių pasaulio scenų koncertavusi dainininkė Judita Leitaitė surengė koncertą Kurklių bažnyčioje.
Pristatydama savo koncertą, dainininkė sakė išsirinkusi pačią seniausią giesmę Marijai ir patikino, kad Marijai skirtų giesmių yra labai daug. Solistė pasidžiaugė, jog ir šiandien jauni kompozitoriai giesmes Marijai vis dar kuria. Susirinkusieji ypatingai šiltai sutiko didžios dainininkės atliktą giesmę kartu su vaikais. Po koncerto Judita Leitaitė su visais ją kalbinusiais maloniai bendravo, dalino autografus.
Kurklių seniūnas Algimantas Jurkus dėkojo klebonui dr. Nerijui Vyšniauskui už išskirtinai bendruomenišką renginį. Savo ruožtu, klebonas dėkojo zakristijonui Povilui Savickui, įteikė padėkas Kurklių kultūros namų padalinio vadovei Giedrei Steponėnienei ir aktyviausiems bendruomenės nariams. Padėkų buvo tikrai daug. Klebonas nuoširdžiai dėkojo visai Kurklių miestelio bendruomenei, padėjusiai surengti tokią gražią šventę.
Pasibaigus oficialiai daliai, šventoriuje visų laukė bendros, visos parapijos pastangomis surengtos, vaišės su tikra naminė gira. Vaišių metu vyko teatralizuotas Kurklių miestelio vardo legendos pristatymas. Senoji dvaro ekonomė (G. Steponėnienė) parapijiečius vaišino senoviniais patiekalais, o dvaro mergaitės (Kurklių dramos būrelio narės) jai talkininkavo. Senoji ekonomė ne tik valgiais vaišino, bet ir parapijiečių žinias tikrino. Šeimininkės turėjo atspėti, kokias vaistažoles į savo „puokštę“ ji buvo sudėjusi. Atspėjusioms ekonomė dovanojo saldžius grybukus, o mergaitės, virtusios „varlytėmis“, vaišino tyru šaltinio vandeniu, pagardintu lauko žolynais. Daugelis teiravosi, kodėl mergaitės virto „varlytėmis“. Senoji dvaro ekonomė aiškino, kad pagal legendą, Kurklių dvaro ponas, supykęs ant savo dukters, ją prakeikė. Ji pavirto varle, tad „varlytės“ – jaunosios dvaro panaitės palikuonės…
Visi buvo patenkinti tokiu nuotaikingu renginiu, išjudinusiu Kurklių parapijos bendruomenę. Pirmas toks bendras parapijiečių susibūrimas įvyko pernai, kuomet vyskupas Kęstutis Kėvalas vizitavo parapiją ir lankėsi Kurkliuose. Žmonės ir tuomet nuoširdžiai džiaugėsi švente, o dabar tikisi, kad tokie bendruomeniški susiėjimai taps tradiciniais.