Gedimino kalno darbai įgyvendinami pagal numatytus planus
Liepos 19 d. kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius Vilniaus miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijai patvirtino, kad visi suplanuoti darbai įgyvendinti, nuošliaužų tikimybė sumažinta iki minimumo, Gedimino kalnas atidarytas visuomenei.
Pasak viceministro R. Augustinavičiaus, šiandien galima konstatuoti, kad iki šiol naujų nuošliaužų nesusiformavo, o Gedimino kalne susidariusi ekstremalioji situacija yra valdoma. Naujų nuošliaužų pavojus, pritaikius prevencines priemones, yra sumažintas, tačiau pagausėjus krituliams išlieka tikimybė esamų nuošliaužų vietose susiformuoti purvo ir grunto slinktims. Tokiu būdu, nuspręsta, Gedimino kalno būklė bus stebima visą parą, suformuotos žmogiškųjų išteklių pajėgos yra nuolatinėje parengtyje, kurios, pastebėjus esmines grunto ar statinių deformacijas, yra pasiruošusios nedelsiant imtis prevencinių priemonių pagal iš anksto nustatytą reagavimo protokolą.
Primename, kad praeitą savaitę Gedimino kalne buvo įgyvendinamas prevencinių priemonių planas: Lietuvos nacionalinio muziejaus specialistai kartu su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono kariais nelaidžia vandeniui danga išklojo Aukštutinių rūmų kiemelius ir teritoriją tarp rūmų sienų ir gynybinės sienos. Taip pat nelaidžia vandeniui danga uždengta archeologinių tyrimų vieta kalno aikštelėje. Speciali danga lietaus vandeniui neleidžia susigerti į gruntą ir jį nukreipia į miesto nuotekų sistemas. Taip pat buvo patikrintos ir išvalytos lietaus nuvedimo sistemos.
Paskutines dvi savaites situacija stebima 24 valandas per parą, pastebėjus grunto deformacijas pagal iš anksto sutartą reagavimo protokolą iš karto taikomos prevencinės priemonės – nukasamos susiformavusio grunto briaunos, išlaikant ir jų atramines savybes. Taip pat šiuo metu pavojingos zonos yra atitvertos, į jas lankytojai patekti negali, tačiau vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami pakilti į Gedimino kalną vakarinio bokšto link, istoriniu keliu nuo Vilnelės pusės.
Kultūros ministerija primena, kad Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite šį mėnesį pradėti tvarkybos darbai, kurie bus baigti 2018 m. antroje pusėje. Pietrytinio šlaito tvarkybos projektas yra rengiamas. Jį planuojama pristatyti rugsėjį.
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2017 m. birželio 29 d. įsakymu buvo paskelbta savivaldybės lygmens ekstremalioji situacija Gedimino kalne dėl kylančio pavojaus kultūros vertybėms – Gedimino kalnui ir Aukštutinės pilies liekanoms. Operacijų vadovu paskirtas kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius, gelbėjimo darbų vadove – Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė.