Pavojingų sveikatai asbesto stogų dangų Marijampolės apskrityje lieka vis mažiau
Marijampolės regione per pastaruosius dvejus metus 793 tonomis sumažėjo sveikatai kenksmingų, asbesto turinčių medžiagų – jos pašalintos specialiose saugiai įrengtose Marijampolės regioninio sąvartyno aikštelėse.
Marijampolės regioninis sąvartynas nuo 2015 metų liepos 22 d. turi pavojingų atliekų tvarkymo licenciją, pirmoje ir trečioje sąvartyno sekcijose yra įrengtos dvi medžiagų, turinčių asbesto, šalinimo aikštelės. Šiose aikštelėse tvarkoma didžioji dalis senų, sveikatai pavojingų šiferio stogų dangų, kuriose yra asbesto.
„Kol Marijampolės regione nebuvo šių aikštelių, už senų šiferio stogų dangų surinkimą ir perdavimą tvarkytojams apskrities gyventojai buvo priversti mokėti bene brangiausiai visoje Lietuvoje: atliekas būdavo tik surenkamos ir išvežamos į kitas apskritis tvarkyti, tai kainavo daug, – sako Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas. – Jau treti metai asbesto turinčias pavojingas atliekas tvarkome Marijampolės regione ir pastebime, kad marijampoliečiai šių atliekų perduoda tvarkyti vis daugiau“.
Iki 2015 metų liepos, kai asbesto turinčias pavojingas atliekas išveždavo tvarkyti UAB „Toksika“, už jų tvarkymą marijampoliečiai turėdavo mokėti 113 eurų (390,17 lito) už toną be pridėtosios vertės mokesčio. Dabar perduodant jas tvarkyti sąvartyne atliekų turėtojams tai kainuoja 58,24 euro, perduodant didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse, esančiose visose savivaldybėse, kainuoja 79,24 eurai.
Per 2015 metų antrąjį pusmetį į regioninį sąvartyną buvo pristatyta sutvarkyti 293 tonos senų šiferio stogų, 2016 metais – 337 tonos, o per 2017 metų pirmąjį pusmetį – 163 tonos. Apskrityje daugiausiai pavojingųjų atliekų tvarkytojams perduoda Marijampolės savivaldybės gyventojai – čia keičiama daugiausiai šiferinių stogų.
Deramai tvarkydami senas stogų dangas su asbestu (šiferį), atliekų tvarkytojai siekia apsaugoti aplinką ir visuomenę nuo pavojingo atliekų poveikio, siekia sunaikinti ar bent sumažinti atliekose esančių komponentų pavojingąsias savybes.