Pažintis su įstatymų kalve
Rugpjūčio 17-osios rytas ramygaliečiams (Panevėžio r.) prasidėjo planuota išvyka į sostinę. Mes, vienuolika jaunimo atstovų, lydimi Atviro jaunimo centro darbuotojų, išvykome susipažinti su Lietuvos Respublikos Seimu, jo veikla. Daugeliui tai buvo pirmasis apsilankymas įstatymų leidžiamosios valdžios pastate.
Atvykus į antruosius Seimo rūmus mus pasitiko Seimo narės Guodos Burokienės padėjėja Kornelija Petravičienė, kuri rūpinosi mumis viso vizito metu.
Patekti į Seimą dėl institucijos valstybinės reikšmės nėra lengva, apsauga kruopščiai tikrina metalo detektoriumi, skenuoja rankines, patikrinami kiekvieno asmens tapatybės dokumentai. Jausmas lyg oro uoste prieš skrydį. Tad „kylam” – kelionė Seimo rūmų koridoriais prasideda! Susipažinti su parlamento veikla ir darbo erdvėmis padeda Seimo administracijos darbuotoja.
Antrasis Seimo rūmų pastatas renovuotas, gana modernus. Čia ir prasideda ekskursija. Spaudos konferencijų salė, pirmoji kurią aplankome. Joje nuolat filmuojama, tad žurnalistai gali stebėti spaudos konferencijas bei užduoti klausimus nuotoliniu būdu. Prisėdę įsijaučiame į žurnalistų ir pranešėjų roles. Toje pačioje salėje įrengtos ir vietos vertėjams. Priešais salę – erdvė ir darbo vietos žiniasklaidos atstovams (ten nosies nekišame, tegu ramiai dirba).
Visai netoli ir žymioji, nuolat matoma televizijoje ir spaudoje Lietuvos Respublikos Seimo plenarinių posėdžių salė. Į ją gali patekti tik Seimo nariai ir spec. leidimus turintys asmenys, visi kiti salėje vykstančią veiklą gali stebėti video kamerų pagalba lrs tinklapyje arba iš įrengto balkono. Jame ir stabtelime. Gidė išdalina informacinius lapus, kuriuose sužymėtos Seimo narių darbo vietos. Ieškome pažįstamų pavardžių ir jų vietų salėje. Pasiklausome informacijos apie posėdžių eigą, sulaukiame klausimų, pasmalsaujame patys.
Antruosius ir pirmuosius rūmus jungia nuolatinė paroda, skirta Sausio 13-ajai. Pro vitrininius langus matomas Sausio 13-osios memorialas.
Patekus į pirmuosius Seimo rūmus interjeras kardinaliai pasikeičia. Sovietinė architektūrinė dvasia su visa savo prabanga ir didybe. Koridoriai iškloti kilimine danga. Naudojamės proga prisėsti ant kiekvienos kėdės esančios Seime (ką gali žinoti, koks svarbus pasaulio veikėjas yra ant jos taip pat sėdėjęs). Sužinome, kur yra Seimo pirmininko kabinetas. Šalia – Konstitucijos salė – didžiausia uždaram susitikimui skirta erdvė, čia rengiami posėdžiai, priimami užsienio svečiai.
Svarbių užsienio svečių vizitų Seimo rūmai sulaukia nemažai. Tai liudija nuotraukos, iškabintos ilgame koridoriuje istorinės Kovo 11-osios salės link.
Dar trumpas sustojimas Prezidento A. M. Brazausko salėje, kuri spindi savo baltumu, kukliu interjeru. Norintys nusifotografuoja prie Lietuvos ir Europos Sąjungos vėliavų bei gobeleno „Maloningoji“. Pasižvalgome parodoms skirtoje Vitražų foje.
Paskutinė stotelė – susikaupimui. Stabtelime Seime įrengtame maldos kambaryje. Taip taip, Seimas turi ir tokią vietą, kurioje tikrai rasi ramybę. Ten esančiu pianinu mums pagrojo Panevėžio rajono muzikos mokyklos mokinys Jokūbas Fedorkinas, taip užbaigdamas ekskursijos Seime dalį.
Atsisveikiname su gide ir skubame į susitikimą su Seimo nare Guoda Burokiene. Prasideda pažintis su Seimo darbu. Leidžiamės į gyvą ir nuoširdų pokalbį su Seimo nare. Domimės viskuo, padedant politikos naujokės darbu, baigiant priimamais įstatymais. Seimo narė papasakojo apie įstatymų projektų pateikimo, išleidimo tvarką, darbą komitetuose, darbo grupėse, plenarinių posėdžių eigą, Seimo nario dienotvarkę.
Pokalbio pabaigoje paklausti, kas norėtų būti Seimo nariu, didelio entuziazmo nepademonstravome, buvo tik keli atsakymai „noriu“ į šį klausimą.
Atsisveikindami gavome prisiminimo dovanėlę apie vizitą parlamente, pasidarėme bendrą nuotrauką su Seimo nare Guoda Burokiene.
Įsitikinome, kad klaidūs yra ne tik Seimo rūmų koridoriai, bet ir visas įstatymų leidžiamosios valdžios veiklos mechanizmas. Bet galbūt kam nors iš mūsų šis vizitas taps paskata susidomėti ir užsiimti politine veikla.