6 rugsėjo, 2017
Genovaitė Paulikaitė

Kėdainiai kviečia į 645-ąjį gimtadienį

Rugsėjo 7−9  dienomis – Kėdainių miesto 645-ojo gimtadienio šventė „Vidury Lietuvos”. „Tai šventė mūsų miesto, rajono žmonėms ir svečiams – visoms amžiaus grupėms. Tai šventė, skirta ir dvasiai ir kūnui“, − pabrėžia Kėdainių  kultūros centro direktorė Ona Mikalauskienė ir priduria, kad mieste gimtadienis jau švenčiamas – nuo rugsėjo 3 dienos vyksta tarptautinės sporto varžybos, skirtos 645-osioms metinėms. Rugsėjo 7 d. vakarėjančio miesto gatvėmis važiuos dviratininkai ir bėgs bėgikai. Startas ir finišas − Didžiosios Rinkos aikštėje.

Jaunimas miestui ir miestas jaunimui

„Kėdainių rajono savivaldybės vadovai, norėdami, kad šventėje galėtų aktyviau dalyvauti švietimo bendruomenė, miesto gimtadienį iš vasaros perkėlė į rugsėjo pradžią, − sako vienas iš šventės organizatorių Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius. − Programoje numatyta nemažai veiklų vaikams ir jaunimui. Kėdainiai – miestas su gilia istorija. Tad ketvirtadienį ir penktadienį senamiestyje ir Kėdainių krašto muziejuje vyks įvairios edukacinės programos, kurias ves ir muziejininkai, ir istorijos mokytojai. Skiriame nemažai dėmesio, kad mūsų moksleiviai geriau žinotų Kėdainių istoriją. Pernai, minint Lietuvos žydų genocido dieną, moksleiviai prie paminklo genocido aukoms skaitė nužudytųjų pavardes. Perskaitė nuo A iki G. Šiemet pradėtus skaitymus tęsime.“

 Ketvirtadienį Kėdainių arenoje Neformaliojo vaikų švietimo asociacija rengia vaikų ir jaunimo aktyvaus laisvalaikio mugę „Ką veikti, kai nežinai, ką veikti“. Rengėjai tikisi gausaus moksleivių ir tėvų apsilankymo, nes tai padės apsispręsti, kokias neformaliojo švietimo veiklas Kėdainiuose galima pasirinkti. Mugėje savo veiklą pristatys Kėdainių muzikos, dailės, kalbų mokyklos, kitos neformaliojo švietimo paslaugas teikiančios įstaigos, studijos, būreliai, kurie savo veiklą vykdo pasinaudodami neformaliojo švietimo krepšeliu.

„Nors mokslo metai tik prasideda ir per atostogas galbūt primiršti ir šokiai, ir muzika, ir dainavimas, bet jau penktadienį rajono mokyklų kolektyvai kartu su svečiais iš užsienio koncertuos Didžiosios Rinkos aikštėje. Čia vyks koncertas „Draugystės kalba – muzika“, − švietimiečių indėlį į šventę apžvelgia J. Lukoševičius ir pažymi, kad moksleivių dalyvavimas miesto gimtadienyje, kuriame prisimenama miesto istorija, įvairių laikotarpių įtaka jo vystymuisi yra puiki patriotinio ugdymo mokykla, o bendravimas su svečiais iš užsienio praplečia moksleivių akiratį, pagilina užsienio kalbų įgūdžius. Todėl ieškoma ir artimesnio moksleivių ir savivaldybės partnerių iš užsienio bendradarbiavimo. Atvykę į šventę užsienio svečiai apsilankys miesto mokyklose, o savivaldybė, planuodama pasisvečiavimus pas parterius į užsienį, pasirūpina, kad ir švietimo bendruomenė turėtų galimybių pas juos nuvykti. Ne vienas moksleivių meno kolektyvas jau yra koncertavęs kitų šalių miestuose partneriuose.

Šeštadienį Gegučių parke įsikurs Jaunimo kūrybinės laisvės parkas, jame vyks meninės improvizacijos, instaliacijos laiko tema.

Parke taip pat pamatysite teatralizuotų pristatymų ir šviečiančių meninių instaliacijų laiko tema. Šiame renginyje žiūrovų lauks didelis siurprizas – „Laiko kapsulė“! Tai talpykla, į kurią galima atnešti daiktų, jums atspindinčių dabartinį mus supantį pasaulį, galbūt užrašytas savo svajones ar tiesiog objektą, kuris turi simbolinę reikšmę. Pavyzdžiui: laikraštis, atvirukas, laiškas kitoms kartoms, piešinys, nuotrauka, suktukas. „Laiko kapsulė“ bus uždaryta ir palikta ateities kartoms, saugoma seniausiame pastate mieste, Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje. Mes nežinome, kiek laiko ji bus saugoma, bet tada, kai kapsulė bus atidaryta, paaiškės mūsų laikotarpio bruožai.

Tuo pačiu metu Gegučių parke bus atidaryta ir pirmoji Kėdainiuose gatvės bibliotekėlė, o knygos jai bus renkamos senamiestyje vyksiančiame vaikams ir jaunimui skirtame „Geros nuotaikos kiemelyje“. „Senamiestyje, Didžiojoje gatvėje, turime jaukų kiemelį, kuriame per šventę ir apsigyvens gera nuotaka. Čia koncertuos grupė „Grok“. Apsilankę vaikai ir jaunimas galės užsiimti įvairia menine veikla“, − dar vieną šventės akcentą pristato O. Mikalauskienė.

Ryškiausi šventės akcentai

„Šioje šventėje turėsime išskirtinių reginių. Po pertraukos į šventę atvyksta nemažas būrys svečių iš miestų partnerių – šešios delegacijos iš penkių šalių. Pas mus svečiuosis švedų, suomių, baltarusių, ukrainiečių ir dvi lenkų delegacijos ir su jais atvykstantys meno kolektyvai. Penktadienį pasibaigus koncertui „Draugystės kalba – muzika“ 21 val. kėdainiečiai ir šventės svečiai išvys ugnies šou, kurį parodys Iš Lenkijos Brodnicos miesto atvykusi grupė. Tuo pačiu metu rengiamos vaišės miestelėnams. Skambant kantri muzikai virsime šiupinį, kepsime avieną, vaišinsimės šerniena ir stirniena – žodžiu švęsime jubiliejų iš širdies“,– šventę pristato O Mikalauskienė.

Prieš draugystės koncertą sumanytas įspūdingas reginys – 19 val. į dangų pakils didžiulė Kėdainių ir dar keletas menininkų sukurtų vėliavų ir plazdės jos virš senamiesčio iki 21 val. „Tokio reginio Kėdainiuose dar nebuvo“, – akcentuoja  kultūros centro direktorė ir pasidalija viltimi, kad orai leis sumanymą įgyvendinti.

Šeštadienis prasidės tradiciniu prekymečiu. Didžiosios Rinkos aikštėje vyks svečių iš užsienio šalių koncertas „Draugai – draugams“. Vakare, 19 val., Kėdainių arenoje iš šio miesto kilusio atlikėjo Manto Jankavičiaus ir  grupės parengta ,, Queen shou“ programa, persipinanti su lazerių šou. 21 val. Didžiosios Rinkos aikštėje  įspūdingas šventinis fejerverkas,  „Ugnies šou“ – grupės iš Brodnicos pakartotinis pasirodymas; muzikinės grupės „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ koncertas.

Per šventę bus paminėta ir kino studijos „Mėgėjas“ 55-asis gimtadienis. Kėdainių kino studijos „Mėgėjas“ įkūrėjų kėdainiečių Vitolio Laumakio ir Adolfo Morėno 1963–2004 metais kurtų filmų kolekcija pripažinta nacionalinės reikšmės dokumentiniu paveldu ir įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Ir, be abejo, vienas ryškiausių šventės akcentų – „Radviliados“ festivalis.

„Radviliados“ festivalis

„Tai jau trečiasis „Radviliados“ festivalis. Pirmą kartą jį surengėme 2015 metais. Šio festivalio tikslas – giliau pažinti ir pristatyti Kėdainių istoriją tiek miestelėnams, tiek ir visiems, besidomintiems krašto istorija“, – pabrėžia šio festivalio sumanytojas, Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Festivalis prasidės rugsėjo 8 d. daugiakultūriame centre rengiama Profesoriaus Juozo Galkaus edukacinė paskaita bus atidaryta  tapybos paroda „Radviliana“

18 val. Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje vyksta miesto šventės „Vidury Lietuvos“ ir Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada -2017“ atidarymas ir, kaip pažymi R. Žirgulis, vienas stipriausių festivalio akcentų Broniaus Kutavičiaus oratorija „Paskutinės  pagonių apeigos“.

19 val. abipus Nevėžio ir ant pėsčiųjų tilto rengiama meninė akcija „Žemaičių ir Kėdainių krikštas.“

Rugsėjo 9 d. 11 val. Evangelikų reformatų bažnyčioje rengiamas Kėdainių dailės mokyklos ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos Dailės skyriaus auklėtinių pleneras „Piešiame Radvilų miestą“ Tuo pačiu metu Šviesiojoje gimnazijoje vyks Senovinių šokių kolektyvo „Saltus Gladii“ mokymai Šviesiosios gimnazijos Senojo šokio studijos dalyviams, o Muzikos mokyklos – Dariaus Stabinsko paskaita „Mažosios Lietuvos ir Prūsijos XVI−XVII a. muzikos apžvalga“ ir senosios muzikos meistriškumo kursai: bendras muzikavimas su  Kėdainių muzikos mokyklos mokiniais

Po pietų, 13.30 Evangelikų reformatų bažnyčioje – viduramžių šokių grupės „Saltus Gladii“ ir muzikos grupės „Ambera“ koncertas, 14.30  čia skambės „Giesmės krikščioniškos“. Tai muzikinė kelionė po XVI–XVII a. Vokietijos, Prūsijos ir Mažosios Lietuvos reformatų bažnyčias Senosios muzikos atlikėjų iš Vokietijos, Austrijos, Italijos ir Lietuvos koncertas

15.30 val. kviečia „Radviliada caiodunensis“ – Kėdainių muzikos mokyklos Styginių orkestro, Kėdainių šviesiosios gimnazijos Senojo šokio studijos, Kėdainių kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatro studijos „Polėkis“ projektas.

„Tikimės, kad šioje šventėje kiekvienas suras jam tinkamą užsiėmimą ir pramoga ir pagal amžių, ir pagal pomėgius“, – į šventę kviečia jos rengėjai: Kėdainių rajono savivaldybės Sporto ir turizmo skyrius, Kėdainių kultūros centras ir Kėdainių krašto muziejus.


18 balandžio, 2025

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.), artėjant tradiciniam festivaliui „Tulpių žydėjimo šventė“, žiedus išskleidė ir saulei […]

16 balandžio, 2025

Balandžio 12 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis (Radviliškio r.) subūrė talkininkus į tradicinę talką, skirtą Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių […]

15 balandžio, 2025

2025 m. balandžio 15 d. Šiaulių kultūros centre nuvilnijo Pasaulinės meno dienos proga organizuotas koncertas „Ramybė“, skirtas M. K. Čiurlionio […]

Ilonos Krupavičienės nuotr.
15 balandžio, 2025

Šių metų Maironio premijos laureate išrinkta poetė, vertėja ir literatūros kritikė Erika Drungytė. Šį pripažinimą autorei pelnė praėjusiais metais jos […]

15 balandžio, 2025

Artėjant Velykoms atnaujinta ikoniškoji Vilniaus senamiesčio skulptūra „Kiaušinis”. Simetriškus margučio raštus pakeitė lietuviškų žolelių ir augalų motyvų įkvėptas dizainas, kuris […]

15 balandžio, 2025

Balandžio 15-ąją Telšių miesto širdyje – prie katedros – nuaidėjo šiluma, muzika ir nuoširdi bendrystė. Telšių kultūros centras kvietė visus […]

Donato Vaičiulio nuotr.
14 balandžio, 2025

Telšiuose, Masčio ežero pakrantėje, greta Parko gatvės, ant vieno iš tiltelių turėklo paslaptingai atsirado skautiška fetra (skautiška skrybėle). Kas po […]

Vaidutė Ščiglienė
11 balandžio, 2025

Kultūros paveldas Lietuvoje saugomas įstatymų, deklaruojamas kaip vertybė ir minimas strateginiuose dokumentuose – teisinė bazė numato jo integralumą su švietimu. […]

11 balandžio, 2025

Lietuva pateikė dvi reikšmingas paraiškas Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) Reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui – […]

Veliuonos piliavietė / KPD nuotr.
3 balandžio, 2025

2024 metais Hagos konvencijos simboliu – ,,Mėlynuoju skydu“ (Blue Shield) – Lietuvoje buvo paženklinti 254 išskirtinę kultūrinę vertę turintys objektai: […]

31 kovo, 2025

Kovo 30 d. Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre buvo įteikti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliai „Tarnaukite Lietuvai“. Medalis skiriamas siekiant skatinti […]

30 kovo, 2025

Pavasaris – naujų pradžių metas, o Lietuvos mėgėjų teatrams tai ir svarbaus metų įvykio laikas: šeštadienį didžiausioje mėgėjų teatrų šventėje […]

29 kovo, 2025

Kovo 27-osios vakarą Vilniaus senamiestyje, gerai matomoje Išganytojo kalvoje prie Misionierių ansamblio, netikėtai pasklido tirštas rūkas, apgaubęs naujųjų statybų siluetus […]

19 kovo, 2025

Trečiadienį Vilniaus rotušėje skambėjo melodingi kanklių garsai, kvepėjo vašku marginti margučiai, o scenoje pasakojamos istorijos tarsi susiejo praeitį ir dabartį […]

19 kovo, 2025

Vilniuje ant Tauro kalno įsikursianti viena svarbiausių valstybės koncertinių įstaigų nuo šiol vadinsis savo istoriniu pavadinimu: Nacionalinė koncertų salė – […]

18 kovo, 2025

Šiandien Panevėžio miesto kultūrinį peizažą papildė naujas meninis akcentas – skulptūra „Panevėžiškis raktininkas“. Ji iškilmingai atidengta prie seniausio miesto pastato […]

17 kovo, 2025

Kovo 11–14 dienomis Telšių rajono delegacija, gavusi kvietimą iš Gedolah Ateres Shlomo Ješivų tinklo – Telz Ješivos vyriausiojo Rabino Sholem […]

16 kovo, 2025

Spaudos draudimas ir knygnešystė – reikšmingas mūsų istorijos epizodas, neturintis analogų kitose šalyse. Savo samprotavimus apie šį fenomeną pradėsiu nuo […]

14 kovo, 2025

Lietuvos nacionalinis muziejus šiais metais mini 170-ąsias įkūrimo metines. Šia proga kiekvienas iš padalinių rengia vieno eksponato parodas. Kaip savo […]

13 kovo, 2025

2025 m. pavasarį Šiaulių kultūros centras pasitinka džiugiomis nuotaikomis. Nuo 2023 metų pradžios vykę Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namų […]

Regionų naujienos