Meilė rankdarbiams gimė pravėrus močiutės lagaminą
Varėnos kraštas turtingas tradicinio amato puoselėtojų, menininkų bei kūrėjų. Gyvenant globalizacijos amžiuje, sparčių pokyčių laikotarpiu, kai technologijų plėtros procesai itin aktyvūs, iškyla ir grėsmių išnykti tautiniam paveldui, ir atsiveria naujų galimybių jas pateikti plačiai visuomenei, reklamuoti savo krašto išskirtinumą ir pritraukti vis daugiau turistų. Siekdama išnaudoti esamą situaciją, vietos valdžia vis daugiau dėmesio skiria dzūkiško savitumo puoselėjimui. Kaip jau rašėme anksčiau, šiuo metu VšĮ Dargužių amatų centras įgyvendina naują investicinį projektą „Tradicinių amatų centrų plėtra“ ir kviečia amatininkus bendradarbiauti. Su amatininkais susitinka ir valdžios atstovai.
Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktorius lankėsi pas tekstilės amato puoselėtoją Ramunę Šerpenskienę. Ji su keliomis bendramintėmis sukūrė nuostabų „Angelo sapno“ pasaulį – savo rankomis siuva bei siuvinėja staltieses, užtiesalus, servetėles, rankšluosčius, nosinaites ir patalynę. Visa tai ilgus metus puoselėjo mūsų močiutės, o Ramunė sau mielą veiklą atrado gimus antrai dukrytei. Taigi visi darbai gimsta iš motiniškos meilės ir rankų šilumos. Direktorius džiaugėsi, kad Varėnos krašte yra jaunų ir aktyvių žmonių, kurie prisimena ir puoselėja tradicinius rankdarbius. Visi darbai šilti ir mieli, tarsi iš močiutės ar net promočiutės skrynios. Tai artima mūsų dzūkiškam paveldui. Smagu, kad darbai skirti ne muziejinėms ekspozicijoms, o šių dienų pasauliui, mūsų namams, dovanoms, kurios pasiekia ir tolimiausius kampelius. Tokiu būdu mūsų paveldas sklinda iš dzūkiškos pirkios į pasaulį.
Paklausta, kas lėmė amato pasirinkimą ir iš kur gimė toks nuostabus pavadinimas – „Angelo sapnas“, Ramunė džiugiai pasakojo savo sėkmės istoriją. Pasirodo idėja veiklai prasidėjo nuo seno, apdulkėjusio lagamino, kuriame šeima laikė senovinius močiutės austus lininius rankšluosčius, staltieses ir patalynę, dekoruotą nėriniais. Viskas įvyko, kai vyresnioji dukra mokykloje per istorijos pamoką gavo užduotį aprašyti, nufotografuoti ir atsinešti į klasę namuose turimą seną, senovinį daiktą su savo istorija. Tokiu būdu R. Šerpenskienės šeimos senovinis lagaminas, pilnas rankdarbių, atsivėrė ilgam laikui ir įkvėpė moterį kurti ne bet kaip, o pagal dzūkų išpuoselėtas tradicijas. Ji norėjo perduoti savo šilumą ir meilę ateities kartoms. Pavadinimas, kuriuo visuomenei prisistato kūrėjos, kilo nuo močiutės posakio. Kai mažoji anūkė Robertutė šypsodavosi per sapnus, senolė sakydavo, kad ją kalbina aniulai (angelai). Taip ir gimė „Angelo sapnas“. R. Šerpenskienė tiki, kad jos ir bendraminčių kūriniai dovanoja visiems ramų miegą, kurį saugo angelas…
Puoselėjami amatai gali tapti ir šeimos ar bendraminčių verslu, tačiau šiuo klausimu Ramunė parodo savo dzūkišką kuklumą. Ji pripažįsta, kad „Angelo sapną“ atpažįsta ir žino jau daugelis, bet tai, kūrėjos manymu, dar toli gražu nėra verslas. Daugiau rankdarbių skrynelė. Darbai vienetiniai, individualūs. Tai ilga, graži kūryba. Kiekvienas pervertas dygsnis atsiranda su meile. Tekstilininkė džiaugiasi, kad gimusi idėja įtraukė ir jos drauges. Viena siuva, kita siuvinėja, o visos kartu kuria ir kalbasi. Kaip ir ankščiau kaimo moterys bei merginos vakarais suėjusios į vieną trobą.
Susitikimo metu direktorius paklausė tekstilininkę, ar ji galėtų išsiuvinėti Varėnos herbą, juk norisi parodyti, kokių mūsų krašte yra puikių ir talentingų kūrėjų, skleisti, populiarinti ir džiaugtis su kitais. R. Šerpenskienė pasiūlymą priėmė džiugiai – jai tai ir garbė, ir galimybė. Tikimės artimiausiu metu darbu galės pasidžiaugti ir kiti. Numatoma, jog išsiuvinėtas herbas puoš Varėnos rajono savivaldybės mažąją posėdžių salę.
Vietiniai amatininkai, kurie nori pristatyti savo puoselėjamą veiklą, o galbūt ir atverti naujas galimybes, gali susisiekti su Varėnos rajono valdžios atstovais bei su VšĮ Dargužių amatų centru (el. paštas amataidarguziuose@gmail.com, tel. 8 655 57 477).
Varėnos rajono savivaldybės informacija