SAM pristatyti nauji siūlymai vaistų kainoms mažinti
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir teikia derinti Vyriausybės nutarimo projektą institucijoms ir suinteresuotoms grupėms. Jame numatytos naujos priemonės, kurios didintų konkurenciją vaistų rinkoje ir leistų mažinti kompensuojamųjų vaistų bazines kainas bei pacientų mokamas priemokas už juos. Taip siekiama užtikrinti, kad mūsų šalies pacientai įsigydami kompensuojamuosius vaistus vaistinėse už juos primokėtų kuo mažiau.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, jį rengiant buvo atsižvelgta ir į Konkurencijos tarybos atlikto kompensuojamųjų vaistų rinkos tyrimo išvadas, kuriose rekomenduojama skatinti konkurenciją šioje rinkoje. Taip pat įvertintos ir Europos Komisijos rekomendacijos mažinti vaistų kainas Lietuvai, nes jos – per didelės.
„Viena iš įdomesnių naujovių – siekiant užtikrinti paciento priemokų mažėjimą ne tik už pigiausią grupės vaistą, siūloma nustatyti galimą didžiausią maksimalią priemoką, kuri negalėtų viršyti 3,93 Eur. Tai reiškia, mažesnės priemokos ir liks mažesnės arba bus dar mažesnės, o toms, kurios šiuo metu yra didesnės nei 3,93 Eur, būtų nustatytos maksimalios „lubos“ ir pacientams nereikėtų mokėti daugiau nei 3,93 Eur. Šios „lubos“ būtų taikomos bet kuriam kompensuojamam vaistui, nesvarbu ar jis originalus, ar generinis, kai juos valstybė kompensuoja 100 proc.“, – sako ministras A. Veryga.
Pasak A. Verygos, tai būtų didelis laimėjimas, nes, kaip žinome, neretai pacientai už tam tikrus vaistus primoka kur kas daugiau, pavyzdžiui, keliasdešimt eurų. Minėtos 3,93 Eur „lubos“ leistų išvengti pokyčių pacientams, kai keičiasi vaistų kainos, nes jie būtų apsaugoti nuo didesnių kainų, įsigydami 100 proc. kompensuojamus vaistus, kurių Kainyne yra daugiausia.
Ministro A. Verygos teigimu, kaip ir iki šiol, už sutaupytas lėšas, būtų pradedami kompensuoti nauji vaistai, kurių laukia pacientai. Šiuo metu tokie vaistai yra įtraukti į rezervinį sąrašą, kur laukia savo eilės, kol bus pradėti kompensuoti.
Lietuvos pacientų forumo vadovė Ieva Dregvienė teigia, kad jos vadovaujama asociacija palaiko siūlomus pakeitimus, kuriais bus nustatytos maksimalios priemokos – „lubos“ – už vaistus, nes tai suteiks daugiau aiškumo pacientams, o sutaupytos valstybės lėšos bus skirtos inovatyvių vaistų prieinamumui gerinti.
„Tikimės kad artimiausiu metu bus peržiūrėta šiuo metu galiojanti vaistų vertinimo tvarka, pagal kurią nustatoma, ar vaistas bus kompensuojamas. Būtina keisti dabartinę vertinimo tvarką, numatant prioritetus naujos kartos vaistams turintiems didžiausią efektyvumą“, – sako I. Dregvienė.
Šis Vyriausybės nutarimo projektas ir jame numatytos priemonės parengtos, pagal neseniai pirmą kartą Lietuvoje patvirtintą svarbų strateginį dokumentą farmacijos srityje – vaistų politikos gaires.
Viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, siūloma nemažai naujovių. Pavyzdžiui, nustatyti skirtingas vieno, dviejų ir daugiau gamintojų vaistų bei biologinių ir panašių biologinių vaistų bazinių kainų ir priemokų už juos apskaičiavimo taisykles.
„Šiuo nutarimu būtų keičiama visų vaistų kainų nustatymo tvarka. Pirmiausia būtų keičiama referavimo tvarka tik vieno gamintojo vaistams. Siūloma apskaičiuojant tokių vaistų bazinę kainą remtis to paties bendrinio pavadinimo vaistų Europos Sąjungos valstybėse deklaruojamų trijų mažiausių kainų vidurkiu. Taip būtų atsisakyta šiuo metu nustatyto referavimo į mažiausių kainų referencinėse 8 valstybėse vidurkį. Taip planuojama sutaupyti apie 6 mln. eurų PSDF lėšų vien originaliems vaistams“, – sako K. Garuolienė.
Taip pat siūloma, kad dviejų gamintojų gaminamų vaistų bazinė kaina būtų apskaičiuojama pagal kainą, kuria vaistas faktiškai tiekiamas Lietuvos rinkai (atsisakoma kainos referavimo į kitas šalis) ir mažinamas „kainos laiptas“ pirmo generinio vaisto kompensavimui.
Be to, siekiant skatinti gamintojų tarpusavio konkurenciją bei mažinti kainas, siūloma nustatyti vadinamąjį ,,kainų konkursą“ tose grupėse, kurias sudaro trijų ir daugiau gamintojų gaminami to paties bendrinio pavadinimo vaistai.
SAM skaičiavimais, kad patvirtinus šiuos siūlymus, paciento priemokos už vaistus sumažėtų apie 20 proc. ir pacientai sutaupytų apie 6 mln. eurų per metus.
Be to, siūloma sugriežtinti sudėtinių vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų kainyną reikalavimus. Atsisakoma atskiro lygiagrečiai importuojamų vaistų kainodaros reguliavimo. Tikimasi, kad vienodų sąlygų nustatymas paskatins į Lietuvos rinką įvežti daugiau pigesnių lygiagrečiai importuojamų vaistų, sudarys palankias sąlygas konkurencijai vieno gamintojo vaistų grupėje, kur šiuo metu kainų konkurencijos nėra.