Nykstanti Lietuva arba „Kaip gera būti mama”
Specialistai nerimauja: gyventojų skaičius Lietuvoje sparčiai mažėja. Ir ne tik dėl emigracijos. Pagal šį rodiklį mūsų šalis yra tarp sparčiausiai ne tik Europoje, bet ir pasaulyje demografiškai nykstančių šalių. Nors gimstamumo lygis pastarąjį dešimtmetį pamažu auga (2016 m. Lietuvoje gimė 30361 vaikas), kol kas jis per mažas (lietuvės vidutiniškai per savo gyvenimą pagimdo 1,7 vaiko) nuo to, kuris gali užtikrinti kartų kaitą.
Prie gimstamumo mažėjimo, be abejo, prisideda ir abortų skaičius. Remiantis statistika, kasmet Lietuvoje apie 6 tūkst. moterų ir paauglių, sužinojusios apie neplanuotą nėštumą, renkasi abortą kaip išeitį. Net 64 proc. moterų abortą pasirenka spaudžiamos kitų asmenų, dažniausiai pačių artimiausių. Moterims trūksta informacijos ir būtinos psichologinės pagalbos reikiamu metu. Lietuvoje nėra nei sistemos, padedančios moteriai krizinio nėštumo atveju, nei privalomos konsultacinės pagalbos, nėra net nustatyto apsisprendimo laikotarpio po konsultacijos.
Pagalba nėščiosioms
Siekiant suteikti pagalbą sudėtingą gyvenimo situaciją išgyvenančioms moterims, Respublikinė Kauno ligoninė ir Suvalkų daktaro Liudviko Rydygierio regioninė ligoninė įgyvendina bendrą projektą „Nėščiųjų priežiūros kokybės pagerinimas Lenkijos – Lietuvos pasienyje”.
Šio projekto iniciatorius, gydytojas Virgilijus Rudzinskas, vadovaujantis Respublikinės Kauno ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikai „Krikščioniškieji gimdymo namai” sako, kad šio projekto tikslas – suteikti visapusišką pagalbą toms moterims, kurios dvejoja dėl nėštumo: „Projekto dėka galėsime dar labiau padėti krizėje atsidūrusioms nėščiosioms, kurioms dėl susiklosčiusių gyvenimo sąlygų būtina įvairiapusė pagalba. Tokioms moterims reikalinga ne tik medicininė, bet ir psichologinė, kartais ir materialinė parama.”
Stovykla nėščiosioms
Projekto metu vasarą Druskininkuose buvo surengtos 5 pasiruošimo gimdymui ir motinystei stovyklos nėščiosioms. „Eglės“ sanatorijoje motinystei ruošėsi iš viso 140 moterų, ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Lenkijos. Būsimos mamos per tris dienas vykusią stovyklą ne tik turėjo galimybę iš lenkų akušerių ir psichologų pasisemti žinių apie nėštumą, gimdymą ir naujagimio priežiūrą. Besilaukiančios galėjo mėgautis sanatorijos SPA paslaugomis (masažu, inhaliacijomis), paskanauti „Eglės“ mineralinio vandens, plaukioti ir mankštintis baseine. Jogos užsiėmimus nėštukėms vedė profesionalūs jogos treneriai.Viena iš dalyvių, 31 m. Diana pasakoja, kad stovykla jai tikrai davusi daug naudos. Vos praėjus dviem dienoms po stovyklos, pirmagimės Jorės susilaukusi moteris sako, kad per paskaitas akušerių perteiktos žinios apie kvėpavimo pratimus gimdymo metu, jai išties buvo naudingos. Moteris jomis sėkmingai pasinaudojo per 26 valandas trukusį gimdymą, ir taip išvengė medicininio nuskausminimo.
Stovykloje – ir moterys abejojančios, dėl neplanuoto nėštumo
Projekto rengėjai džiaugiasi, kad į stovyklas pavyko prisikviesti ir nėščiųjų iš „Krizinio nėštumo centro“. Pasak vieno iš projekto koordinatorių Slavomiro Janovičiaus, tarp tokių moterų buvo ir 42 m., vyro neturinti, pirmą kartą pastojusi moteris, abejojanti dėl netikėto nėštumo, pastojusios nepilnametės iš tardymo centrų, nėščia devyniolikmetė, nežinanti gimdyti jai ar daryti abortą.
Su šiuo projektu bendradarbiaujanti Viešoji įstaiga „Krizinis nėštumo centras“ įkurtas padėti moterims, kurios išgyvena neplanuoto nėštumo krizę ir su ja susijusius sunkumus. Organizacija siekia vykdyti abortų prevenciją Lietuvoje ir rūpintis moterų psichine sveikata krizinio nėštumo metu bei pagimdžius. Pernai įvairios pagalbos, susijusios su neplanuotu nėštumu, į centrą kreipėsi 263 moterys ir 39 vyrai. Per ketvirtus metus gyvuojančiai šiai organizacijai nuo nėštumo nutraukimo pavyko atkalbėti daugiau nei 100 moterų. Beje, į šį centrą kreipiasi ne tik socialinės atskirties grupei priklausančios moterys. Prieš metus dukrytės susilaukusi renginių planuotoja A.D. puikiai įrodė, kad tokio centro pagalba gali padėti bet kuriam žmogui. Moteris neplanavo vaikų, ir netikėtas nėštumas ją išmušė iš vėžių. Tačiau pripažino, kad išdrįsusi užsukti į „Krizinį nėštumo centrą“ čia gavo neįkainojamą emocinę pagalbą.
Plati projekto veikla
Projekto metu Respublikinės Kauno ligoninės klinika Krikščioniškieji gimdymo namai taip pat turėjo galimybę įsigyti modernų ultragarso aparatą, galintį būsimoms mamytėms pilvelyje besispardantį jų mažylį parodyti trimačiu vaizdu. Iš šio projekto lėšų bus nupirkta medicininės įrangos, baldai naujam gimdymo namų priestatui. Netrukus prasidės „Krizinio nėštumo centro“ savanorių apmokymai. Lietuvių ir lenkų akušeriai ir medikai turi galimybę pasidalinti savo patirtimi, o tai leis atlikti sudėtingas ginekologines operacijas. Įsivažiuoja informacinė prevencinė kampanija prieš abortus „Už naują gyvybę“ – bus tiražuojama medžiaga su išsamia informacija, kur nėščiąjai ieškoti pagalbos, ištikus krizei. Informacija, skatinanti išsaugoti užsimezgusią gyvybę, bus platinama socialiniuose tinkluose, regioninių televizijų laidose.
Be viso to, rugsėjo ir spalio mėnesiais nėščiųjų stovyklos persikėlė į Augustovą Lenkijoje. Čia, kur didesnis dėmesys bus skiriamas pasirengimui natūraliai žindyti, būsimos mamos stovyklauti galės ir su savo mažamečiais vaikais.