STEAM ir INOSTART – Šiauliai investuoja į jaunimą

Šiauliai, ko gero, vienintelis miestas šalyje, suplanavęs biudžeto lėšomis paremti projektus, kurie didins mokinių susidomėjimą gamtos mokslais, informacinėmis technologijomis ir inžinerija, skatins mokslo institucijų ir verslo bendradarbiavimą kuriant inovatyvius produktus. Į šiuos projektus dar šiemet numatoma įtraukti apie 220 miesto gimnazistų ir 10 studentų. Kitais metais šiuos skaičius numatoma gerokai padidinti.
Šiaulių mieste bus įgyvendinama naujovė – Šiaulių miesto savivaldybės taryba paskyrė lėšų dviem jaunimui skirtoms programoms. Viena jų padės gimnazistams geriau susipažinti su gamtos mokslais, inžinerija ir informacinėmis technologijomis, kita suteiks paramą studentams, kurie kartu su dėstytojais rengs inovatyvius, verslui reikalingus produktus ar sprendimus.
Pasak Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorės Astos Lesauskienės, gauti programose STEAM ir INOSTART numatytą finansavimą gali pretenduoti miesto aukštosios ir profesinės mokyklos, verslo įmonės.
Tikimasi, kad programos STEAM dėka gimnazistams duris atvers puikiai aprūpintos aukštųjų ir profesinių mokyklų laboratorijos. Pasak Didždvario gimnazijos direktoriaus Vitalio Balsevičiaus, mokyklos neturi tiek galimybių investuoti į nuosavų laboratorijų įrangą, bandymuose naudojamas medžiagas, todėl galimybės dirbti specializuotose laboratorijose neabejotintai praturtintų gimnazistus naujomis patirtimis, papildomai juos motyvuotų renkantis gamtos mokslų, technologijų ar inžinerijos studijas.
„Būdavo atvejų, kai veždavome vaikus net į kitus miestus, į Aleksandro Stulginskio universitetą arba Vilniaus universiteto Biotechnologijos institutą, kad vaikai susipažintų su tiriamojo darbo pavyzdžiais, įgytų įgūdžių. Jei tokias veiklas bus galima organizuoti čia pat, vietoje, manau, kad poreikis bus tikrai didelis. Vargu, ar mokyklos kada nors turės tokias laboratorijas kaip universitete, kolegijose ar profesinio rengimo centre“, – sakė V. Balsevičius.
Ne mažesnės nei dešimties mokinių grupės STEAM programai bus skiriama 1000 eurų.
Šiaulių universiteto E. studijų centro vedėja Asta Slotkienė – viena iš programos INOSTART iniciatorių – įsitikinusi, kad Savivaldybės parama padės pabaigti bendrus aukštųjų mokyklų studentų ir verslo įmonių projektus.
„Mokslo ir verslo bendradarbiavimas jau nėra naujiena, tačiau tokiems projektams neretai tiesiog pristigdavome lėšų. Pavyzdžiui, kuriant tam tikro inovatyvaus įrenginio prototipą reikia įsigyti papildomų elektronikos ar robotikos komponentų, įrenginių. Kai reikia papildomų investicijų, dažnai verslas tiesiog atsitraukia, kaip tik šiuo atveju mums padėtų programos INOSTART finansavimas“, – pasakojo A. Slotkienė.
E. studijų centro vedėjos žiniomis, paraiškas INOSTART programai jau pildo saulės kolektorių efektyvumo ir duomenų srautų tyrimus vykdantys studentai ir šiose srityse dirbančios įmonės.
Aukštoji mokykla, kurios studentas ir jo mokslinis vadovas, sukuria inovaciją verslo užsakymu, remiama 3000 eurų suma.
Asta Lesauskienė informavo, kad dar šiemet STEAM ir INOSTART programoms Šiaulių miestas paskyrė 52 tūkstančius eurų, o kitais metais šią sumą tikimasi padidinti iki 160 tūkstančių eurų. Paraiškos programoms finansuoti priimamos iki spalio 6 d.
Išsami informacija ČIA.