Nacionalio diktanto šventėje – sūris, čiobrelių arbata ir… aktyvumo rekordas
Vasario 21 d., Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, Lauros Sintijos Černiauskaitės tekstą „Pokalbis“, diktuojamą LRT žinių vedėjo Marijaus Žiedo, Telšių rajone rašė net 331 Nacionalinio diktanto konkurso dalyvis (pernai – 165). Žinoma, dar keli šimtai tikrino savo lietuvių kalbos žinias namuose. Itin aktyvūs buvo mokiniai – net 202 (pernai 129) šeštadienį palinko prie diktanto teksto. Prieš metus į šią kalbos šventę, pilietinę akciją atėjo 36 suaugusieji, šiemet net 129 diktantai išsiųsti į Vilnių (rašiusiųjų buvo dar daugiau). Vyriausieji dalyviai – 78 ir 77 metų. Jauniausia dalyvė – „Germanto“ pagrindinės mokyklos trečiokė Guoda Butkevičiūtė, rašiusi diktantą kartu su močiute muzikos mokytoja Nijole Butkevičiene.
Aktyviausios bendruomenės vardo neužleidžia luokiškiai: 5 mokytojai ir 12 kitų profesijų atstovų gynė savo miestelio garbę. Pirmą kartą diktantą rašė beveik namuose – Tryškių bibliotekoje 9 šio krašto šviesuoliai. Deja, iš rajono bibliotekų ši vienintelė organizavo Nacionalinio diktanto šventę. Džiugu, kad į šią šventę mokyklos pakvietė kartu su vaikais ne tik tėvelius, bet ir visus norinčiuosius. Prie to paties mokyklinio stalo kartu su mokiniais sėdo ir mokyklų direktoriai, ir įvairių dalykų mokytojai, ir buhalteriai, ir verslininkai, ir medikai, ir statybininkai, inžinieriai: „Džiugo“ gimnazijoje 42 mokiniai ir 6 suaugusieji, „Germanto“ pagrindinėje mokykloje 24 ir 11, „Ateities“ pagrindinėje mokykloje 22 ir 11, „Kranto“ pagrindinėje 16 ir 7, Vincento Borisevičiaus gimnazijoje 15 ir 1, Viešvėnų pagrindinėje 12 ir 3, Buožėnų pagrindinėje 5 ir 10, Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijoje 13 ir 1, Kaunatavos pagrindinėje 3 ir 8, Ubiškės mokykloje-darželyje 1 ir 9, Eigirdžių pagrindinėje 4 ir 2. Tik mokiniai rašė Žemaitės gimnazijoje (21) , „Atžalyno“ pagrindinėje (8), Suaugusiųjų mokykloje (5), Nevarėnų vidurinėje mokykloje (1).
Patys aktyviausi šios kalbos šventės dalyviai, rašę visus 8 diktantus, – Danutė Popovič, Renė Gudauskienė, Jūratė Norkutė ir Saulė Šiušaitė, daug konkursų iš eilės būdavusi pati jauniausia konkurso dalyvė. Vos po 1 diktanto konkursą praleido Gražina Jonušienė ir Janina Jankauskienė. Nemažai studentų grįžo specialiai į gimtinę rašyti diktanto, tarp jų ir pernai raštingiausios lietuvės titulą laimėjusi Rūta Norkutė. Ją renginio pradžioje pasveikino, padėkojo už Telšių krašto garsinimą taip pat jau nuolatinis konkurso dalyvis rajono meras Vytautas Kleiva. Šiųmetis konkursas išsiskyrė šeimų gausa: kartu rašė vaikai ir tėveliai, vaikaičiai ir seneliai, tetos ir dukterėčios.
Parašę diktantą konkurso dalyviai neskubėjo iš Savivaldybės administracijos salės: vaišinosi čiobrelių ir ramunėlių arbata, vienos dalyvės atsineštu naminiu sūriu, aptarinėjo diktanto tekstą. Administracijos direktorius Saulius Urbonas, ne pirmus metus kartu su visais rašantis diktantą, pasidžiaugė, kad tiek daug Telšių rajono žmonių neabejingi gimtajai kalbai. Raštingiausiai lietuvei Rūtai Norkutei jis palinkėjo sėkmės ir kartu su konkurso dalyviu teatro darbuotoju Kajatonu Šliogeriu pakvietė į spektaklį Telšių Žemaitės dramos teatre. Tikimės, tai taps dar viena gražia Nacionalinio diktanto Telšių rajone tradicija.
Šio konkurso dalyviai nesivaržo tarpusavyje, visada linki vienas kitam sėkmės ir džiaugiasi, kad, namie pasitikrinę klaidas, pasikartos lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos taisykles. Juk Valstybinė lietuvių kalbos komisija savo tinklalapyje skelbia diktanto tekstą su rašybos ir skyrybos paaiškinimais. Kitais metais laukiame visų, neabejingų gimtajai kalbai ir pasiilgusių geros nuotaikos, šiltų, nuoširdžių žodžių ir diktante, ir vienas kitam.